Medikės sąmojai pribloškia

„Jūs per jauna vaikščioti po poliklinikas. Turite džiaugtis gyvenimu”, – tokio atsakymo vietoj prašyto siuntimo pas kardiologą sulaukė 49 metų pacientė.

Manieros nesikeičia

Keičiasi pacientai, tačiau ne kai kurių uostamiesčio gydytojų įpročiai ir bendravimo manieros. Prieš kelerius metus ta pati gydytoja kitai klaipėdietei diagnozavo ligą pagal grožį.

Medikė atsisakė pamatuoti kraujo spaudimą, motyvuodama, kad 36 metų moteris per graži būti ligone. Greitosios medicinos pagalbos medikai vėliau konstatavo, kad moteriai grėsė insultas arba infarktas, nes pamatuotas kraujospūdis siekė beveik 200 mm Hg.

Po ketverių metų pasikartojo panaši situacija. Klaipėdos sveikatos priežiūros centro antrajame padalinyje moteris apsilankė dėl blogos savijautos.

Visą savaitę ją kankino širdies skausmai. Ji baiminosi vairuoti, tad savaitei artėjant į pabaigą kreipėsi į gydymo įstaigą.

Abejotina jaunystė

Pacientė prieš tai dar spėjo apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuri nurodė atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus. Atlikusi tai pacientė sužinojo, kad jos gydytoja atostogauja.

Tad registratūroje pasiūlyta kreiptis į pavaduojančią gydytoją Aldoną Dirmantaitę.

Moteris pageidavo siuntimo pas kardiologą.

Gydytoja, žvilgtelėjusi į tyrimų rezultatus, atšovė: „Negaliu duoti siuntimo. Jūs per jauna lankytis po poliklinikas. Turite džiaugtis gyvenimu”.Pacientė net nespėjo paaiškinti, kodėl pageidauja kardiogramos.

„Abejotina mano jaunystė sulaukus 49 metų”, – skundėsi pacientė.

Vietoj apsilankymo pas kardiologą moteriai neva buvo pasiūlyta išrašyti vaistų nuo nervų. Apstulbusi pacientė kreipėsi į padalinio bendrosios praktikos skyriaus vedėją, kuris davė siuntimą pas kardiologą.

Tačiau atsiprašymo dėl pavaldinės elgesio nesulaukusi moteris atsisakė atlikti tyrimą. Po šio konflikto ji nusprendė pasirinkti kitą gydymo įstaigą.

Ne pageidavimų koncertas

Beveik dešimt minučių vėlavusi priimti pacientus gerai nusiteikusi gydytoja A.Dirmantaitė „Klaipėdai” tvirtino tokios pacientės neprisimenanti.

Medikė šmaikštavo, kad galbūt ją ištiko atminties sutrikimas. Tačiau gydytoja suabejojo, ar galėjusi moteriai prikišti jaunystę, nes po spaudoje išviešinto konflikto prieš ketverius metus pasimokiusi, kaip nederėtų bendrauti su pacientais. Paklausta, kodėl nebuvo duotas siuntimas pas kardiologą, A.Dirmantaitė paaiškino, kad siuntimų išdavimo tvarka – ne pageidavimų koncertas.

Sprendžia gydytojas

Šiuo metu atostogaujantį padalinio vedėją pavaduojanti Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos pavaduotoja šeimos medicinai Angelė Razgienė paaiškino, kad pacientas be gydytojo negali nuspręsti, kokių tyrimų reikia.

Gydytojo konsultacija ir tyrimai griežtai reglamentuoti, tad tik pavartęs ligonio kortelę, susipažinęs su tyrimų rezultatais, medikas nusprendžia, kokie tyrimai dar reikalingi. Pavaduotoja sakė negalinti komentuoti gydytojos elgesio, nes nežinanti, kaip jos su paciente bendravo.

Algimantas Kirkutis, Klaipėdos jūrininkų ligoninės širdies aritmijų diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos klinikos vedėjas, profesorius

Infarktas ar insultas ištinka dėl kraujo krešėjimo problemų, kai užsikemša siaurėjančios kraujagyslės. Tai labiau būdinga vyresniems žmonėms. Bet kartais ateroskleroze susergama dėl kraujagyslių spazmų. Tai būdinga jaunesniems žmonėms. Sumažėjęs fizinis krūvis, bloga mityba, kai daugiau gauname genetiškai modifikuoto maisto – šios priežastys lemia, kad išemine širdies liga ir smegenų išemija serga vis jaunesni. Anksčiau apie patyrusius infarktus 24 ar 27 metų pacientus kaip išimtinius atvejus rašydavo vadovėliuose, dabar su tuo susiduriame praktikoje. Moterims širdies skausmai pasitaiko dažniau, tačiau jie dažniau būna funkciniai, o ne organiniai. Tokie skausmai gali kamuoti prasidėjus menopauzei, kai sumažja moteriškų hormonų ir didėja rizika susirgti išemine širdies liga. Ar kraujo ir šlapimo tyrimai gali išduoti apie širdies ligas? Jei tai išeminė liga, tai aterosklerozės progresavimo šlapimo tyrimas neparodys, o kraujo pokyčiai gali rodyti tik nežymų cholesterolio padidėjimą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Medikės sąmojai pribloškia"

  1. Žinoma

    ateinam pas gydytojus per anksti,dar jauni,nueik kai liga progresuoja,paklaus kur ankčiau buvai 😯

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.