Be santuokos nebus šeimos

Našlaičiai, vienišos motinos ar tėvai, sugyventiniai ir jų auginami vaikai jau kitą savaitę gali netekti šeimos statuso. Seimo nariai linkę pritarti, kad šeima turėtų būti laikomi tik santuokoje gyvenantys žmonės ir joje augantys vaikai.

Vakar Seimas po svarstymo palaimino Valstybinę šeimos koncepciją, pagal kurią valstybė įsipareigoja globoti santuokos siejamus žmones ir jų vaikus. Taip dokumento rengėjai esą siekia atskleisti išskirtinę šeimos vertę asmens ir visuomenės gyvenime, apibrėžti jos atliekamas funkcijas, nustatyti valstybinės šeimos politikos tikslus ir principus. Pagal koncepciją, valstybės ir nevyriausybinės institucijos privalo užtikrinti tokiam šeimos modeliui palankią aplinką ir jo naudai tobulinti įstatymus. Našlaičiai, vieniši tėvai ar sugyventiniai bei jų vaikai liko už šio dokumento nuostatų borto. Pasak koncepcijos šalininkų, su šia asmenų grupe susijusius klausimus reglamentuoja kiti teisės aktai.

Grįš veronikų laikai.
Seimo narių valstietės liaudininkės Rimos Baškienės, konservatorių Irenos Degutienės ir Vincės Vaidevutės Margevičienės bei „darbietės” Etelos Karpickienės parengta koncepcija Seime sukėlė diskusijų ir ginčų audrą. Seime kalbėjusi Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė ragino parlamentarus nepritarti projektui. Anot jos, politikai negali nusigręžti nuo ne santuokoje gyvenančių žmonių ir nelaikyti jų šeima. „Šie žmonės priėmus siūlomą koncepciją nebus valstybinės šeimos politikos subjektai ir negaus atitinkamos pagalbos”, – aiškino ji. Tai, M.Jankauskaitės manymu, tik dar labiau padidins socialinę atskirtį ir vaikų skurdą. Anot M.Jankauskaitės, daugiau nei trečdalis vaikų mūsų šalyje gimsta ne santuokoje, tad dokumento rengėjai nori Lietuvą grąžinti į veronikų laikus. „Seimas priimdamas koncepciją nori pasakyti, kad to trečdalio mažylių Lietuvai nereikia ir jie yra antrarūšiai”, – įsitikinusi ji. Jai antrino ir socialdemokratės Aušrinė Marija Pavilionienė bei Birutė Vėsaitė. Anot jų, priimdami siūlomą šeimos koncepciją, politikai kišasi į privatų gyvenimą ir skaldo visuomenę. „Šis dokumentas – gėdingas, įteisinantis dviejų klasių vaikus ir grąžinantis Lietuvą į viduramžius”, – įsitikinusi B.Vėsaitė. Anot jos, jei Seimas priims koncepciją, šį žingsnį reikėtų skųsti Europos Žmogaus Teisių Teismui.

Šeima arba kalėjimai

Tačiau kritiškai nusiteikusi buvo mažuma parlamentarų. Prieš koncepciją pasisakė tik Liberalų sąjūdžio atstovai ir dalis socialdemokratų bei liberalcentristų. Dauguma konservatorių, valstiečių liaudininkų, socialliberalų, „tvarkiečių” ir „darbiečių” palaikė šį dokumentą. Konservatorių lyderis Andrius Kubilius tvirtino, kad mūsų šaliai būtina valstybinė šeimos strategija ir nuolatinė parama tradicinėms šeimoms. „Amerikiečiai jau suprato, kad norint turėti mažiau kalėjimų būtina rūpintis šeima”, – iš tribūnos aiškino parlamentaras. Anot jo, nepilnoje šeimoje augantys vaikai turi daugiau galimybių nueiti šunkeliais, paskęsti alkoholizmo ir narkotikų liūne. Jam antrino ir viena iš prieštaringai vertinamos koncepcijos kūrėjų R.Baškienė. Jos teigimu, parengtas dokumentas visuomenėje šeimą įtvirtins kaip vertybę. „Šeima – tai gėris tėvams, vaikams ir visuomenei”, – įsitikinusi ji.

Nuotakos iš reikalo

Minėto nutarimo projektas jau spėjo suskaldyti visuomenę ir sukėlė protestų bangą. Prieš tai, kai parlamentarai ėmėsi svarstyti šį klausimą, vakar prie Seimo buvo surengtas koncepcijos priešininkų piketas. Baltomis nuotakų suknelėmis vilkinčios ir plakatus „Noriu į valstybės tarnybą” laikančios merginos, prie pliušinių žaislų krūvos žaidžiantys vaikai, garsiai skaitomos ištraukos iš knygos „Šiuolaikinis pragaras moterims: lenkių istorijos” – taip kelios dešimtys žmonių reikalavo nepritarti koncepcijos projektui. Pikete dalyvavusi vilnietė Regina teigė pati gyvenanti santuokoje, tačiau nepritarė žmonių skirstymui. „Pažįstu nuostabių nesusituokusių šeimų, auginančių puikius vaikus. Esu susituokusi, tačiau manau, kad kitiems tokio požiūrio primesti negalima”, – aiškino ji. Seime pradėjus svarstyti projektą priešais parlamento rūmus susirinko koncepcijos šalininkai. Jie laikė plakatus su užrašais, palaikančiais tradicinę šeimą. Abi stovyklos susitiko Seimo posėdžių salėje, kurioje stebėjo, kaip parlamentarai atvėrė kelią abejonių keliančiam dokumentui.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Be santuokos nebus šeimos"

 1. hmm

  nesveiki tikrai ten sedi seime

 2. Jura

  Tai jau tikrai musu parlamentarams ne visi namie.

 3. isskirta seima

  DAUG NUSIKALTUS YRA LIETUVOS VALDZIA, KAD VAIKAI NETURI TEVO AR MOTINOS. GERIAU, PASISTENGTU, KAD VAIKO TEVAI GALETU TURETI GERAI APMOKAMUS DARBUS IR GYVENTU VISA SEIMA LIETUVOJE. KIEK YRA TOKIU SEIMU KUR VIENAS GYVENA LIETUVOJE, O KITAS UZSIENYJE………LABAI DAUG!!!! TOKS GYVENIMAS DAZNAI PRIVEDA PRIE SKIRYBU IR t.t.
  Na, bet ko tiketis is dabartines LIETUVOS VALDZIOS.
  NE BALSUOKIME UZ JUOS. RINKIM NAUJA VALDZIA. RINKIM NE PARTIJA, BET ATSKIRUS ASMENIS / TINKAMUS ASMENIS ATSTOVAUTI LIETUVOS KILMES ZMONES IR DIRBTI JU NAUDAI.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.