Brangūs degalai įpročių beveik nepakeitė

Degalų kainoms mušant visų laikų rekordus, važinėjančiųjų automobiliais mūsų šalyje kol kas nemažėja. Tuo metu degalinių atstovai jau prakalbo apie smukusią benzino paklausą.

Už barelį naftos – 200 JAV dolerių. Tokia žinia neseniai apskriejo visą pasaulį. Tokiu atveju už litrą benzino ar dyzelino gali tekti mokėti kone dvigubai tiek, kiek mokame šiandien.

Jeigu tai ne spekuliacinės manipuliacijos, o analitikų prognozės netruks išsipildyti, daugelis vairuotojų, prieš užvesdami automobilio variklį, turės gerai pagalvoti, ar iš tiesų būtina kažkur važiuoti.

Lietuvoje, nors ir sukandę dantis, vairuotojai kol kas stebi kasdienį degalų brangimą ir neketina atsisakyti automobilių. Tai iš dalies parodo situacija, kai piko metu lengvosios mašinos tankiai užtvindo gatves.

Vairuotojai – kainų įkaitai

Beveik visi vairuotojai apie brangstančius degalus kalba liūdnu tonu, tačiau retas kuris ketina važinėti rečiau.

„Kaskart užsukus į degalinę apima keistas jausmas, tarsi dalyvaučiau aukcione, kur kainos kyla ne dienomis, bet valandomis. Kaip būtų, vis tiek pilu degalus taip pat reguliariai, kaip ir anksčiau. Tiesa, neseniai suskaičiavau, jog prisipylęs pilną baką benzino šiandien moku apie 50 litų daugiau negu tuo pačiu laikotarpiu pernai. Jeigu litro kaina šokteltų dvigubai, tektų kažko atsisakyti, bet automobilio užmiršti nepavyktų. Juk tai mano kasdienio darbo įrankis”, – pasakojo vienoje sostinės degalinėje LŽ užkalbintas reklamos specialistas Audrius.

Kitas pusamžis vyras buvo nusiteikęs kur kas pesimistiškiau. Vairuotojas buvo nešnekus, tačiau paklaustas, kaip vertina dideles degalų kainas, pakraipė galvą ir teištarė: „Baisu, bet ką daryti? Važiuoti reikia, niekur nedingsi”.

Degalai sparčiai brangsta ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Neišgalėdami susimokėti už brangų benziną, dalis Vakarų Europoje gyvenančių vairuotojų vietoj didelių sedanų pradėjo dažniau rinktis mažus ir ekonomiškus automobilius. Be to, statistika rodo, kad pastaruoju metu Vakarų šalyse gerokai smuko didelių automobilių pardavimas.

Mažėja benzino paklausa

Pasak bendrovės „Lukoil” Baltijos regiono mažmeninės prekybos direktoriaus Romo Turlinsko, nepaisant kylančių kainų, dyzelino paklausa Lietuvoje išlieka stabili. Tačiau jis pastebi kitą tendenciją – didelė benzino kaina skatina vairuotojus riboti savo keliones automobiliu. „Negaliu teigti, kad dauguma vairuotojų smarkiai apribojo savo išlaidas degalams. Žinoma, jau dabar daliai žmonių pildyti automobilio baką benzinu yra finansiškai gana sunku ir skausminga. Kiek kaina turėtų pakilti, kad kasdienis važiavimas automobiliu taptų prabanga, sunku pasakyti. Manau, kad, atsižvelgdami į esamas degalų kainų tendencijas, vairuotojai daugiau dėmesio skirs ekonomiškiems automobiliams”, – LŽ teigė R.Turlinskas.

Bendrovės „Lietuva Statoil” Pardavimų ir tiekimo departamento vadovas Skirmantas Mačiukas sako, kad šiemet Lietuvoje jie išties pardavė mažiau benzino, negu tuo pačiu laikotarpiu pernai. Jis neabejoja, kad vairuotojai pradėjo labiau skaičiuoti pinigus ir planuoti išlaidas. „Kylančios benzino kainos vienaip ar kitaip palietė ir mūsų šalies vairuotojus. Pastaruoju metu smuktelėjo benzino pardavimas, todėl galima teigti, kad vairuotojai pradėjo labiau taupyti ir racionaliau planuoti kasdienius maršrutus”, – LŽ pasakojo S.Mačiukas.

Liūdno scenarijaus režisieriai

Didžiausio pasaulio investicinio banko „Goldman Sachs” analitikų grupės vadovas Arjunas N.Murti prognozuoja, kad naftos kaina per dvejus metus pakils iki 150-200 dolerių už barelį. Atmesti šio analitiko teiginius rizikinga, nes jau anksčiau jis gana sėkmingai išpranašaudavo naftos kainų ateitį. Juolab kad Europos Sąjungos komisaras Andris Piebalgas irgi skelbia vartotojų nedžiuginančias kainų perspektyvas. Komisaro nuomone, nereikia atmesti galimybės, kad nafta kainuos 200 dolerių už barelį, nes pastaruosius dvejus metus daugelis klydo, manydami, kad tai, kas vyksta, yra neįmanoma.

Prieš trejus metus nafta pasaulinėse rinkose kainavo 56,71 dolerį, 2006 metais – 66,23 dolerius, pernai – 72,36 dolerius, o šiandien kaina jau peršokusi 120 dolerių už barelį ribą.

Bendrovės „Lukoil” Baltijos regiono mažmeninės prekybos vadovas R.Turlinskas sako, jog naftai pasiekus 200 dolerių už barelį benzino kaina degalinėse šokteltų mažiausiai iki 5-6 litų už litrą. Tačiau, anot pašnekovo, tokioms prognozėms išsipildyti šiandien pagrindo nėra.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , .

6 atsiliepimai į "Brangūs degalai įpročių beveik nepakeitė"

 1. tegul brangsta nors

  iki 1000 litu uz bareli,mano seimoje 4 galingos masinos,vaziavome ir vaziuosime ir nera ko plauti smegenu.

 2. bagi

  oho koks kategoriskas esate. Geriau kad nebrangtu, liktu ir kitiems dalykams isleisti pinigeliu ne vien i baka pilti.

 3. pilkas

  seimos gauna nuo 1000 litu/men iki 100000 litu/men ir daugiau. Taip dar nebuvo

 4. blyn

  mes jau pastatem masina i garaza iki geresniu laiku 😥 jei sulauksime juos dar.Gerai,kad turime dviracius,tai pakeliaujame su dviraciais.Gal ir sveikiau.O kai labai reikia,sumokame kaimynui ir paveza.O mums lieka pinigeliu,kai neperkame benzino ir nebedraudeme masinos.Ka daryt,kai ner is ko…

 5. Mantas

  as tokias galingas masinas eidamas gatve daznai paspardau ar pereziu raktu:))))))

 6. valerijus

  man vienodai rodo po 200 ar 1000lt turiu dvirati labai laimingas.Jokiu problemu sedu ir vazioju.Gerai butu kad visi taip daritum.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.