Putinas išsaugojo politikos elito balansą Rusijoje

Naujasis Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas apsiėjo be revoliucijų, paskirdamas naują kabinetą, į kurį įvedė dalį buvusių pavaldinių iš Kremliaus ir neatidavė svarbiausių postų žmonėms iš prezidento Dmitrijaus Medvedevo vadinamojo „artimojo rato”.
Nors atrodo, jog liberalai sustiprėjo, pertvarkymo esmė buvo ta, kad sprendimų priėmimo centras, kaip ir anksčiau, atiteko V.Putinui, mano analitikai.

Rinkai buvo svarbu, kas bus paskirtas Centrinio banko, Finansų ministerijos, Ekonomikos plėtros ministerijos vadovais, bet visi vyriausybės pareigūnai pasiliko savo vietose. Centrinio banko vadovas Sergejus Ignatjevas, pasak aukšto Baltųjų rūmų pareigūno, taip pat išsaugos savo portfelį.

Netikėtas buvo tik Igorio Šuvalovo įgaliojimų sustiprinimas – jis gavo vyriausybėje pirmojo vicepremjero pareigas.

„Tai iš tikrųjų netikėta. Ten buvo ne itin gerų (I.Šuvalovo paskyrimo) variantų „, – sakė kitas šaltinis vyriausybėje.

„Juo labiau netikėtas paskyrimas, suteikiant tokius įgaliojimus”, – sakų šaltinis prezidento administracijoje.

I.Šuvalovas kuruos kabinete prekybą, antimonopolinį reguliavimą, tarifus, įstojimo į Pasaulinės prekybos organizaciją reikalus ir mažąjį verslą.

„Verslui tai geras ženklas… Tai labai teigiamas žingsnis”, – sakė apie paskyrimą Rusijos verslininkų ir pramoninkų sąjungos, Rusijos „oligarchų profsąjungos”, vadovas Aleksandras Šochinas.

Priešingai nei buvo kalbėta, kad gali būti padidintas vicepremjerų skaičius ir sudarytas vyriausybės prezidiumas, jokių svarbių pakeitimų kabineto viršūnėje neįvyko.

„(Putinas) nusprendė kol kas nieko radikaliai nekeisti”, – pareiškė nuomonę šaltinis vyriausybėje.

Rinką ir kabineto pokyčius reagavo teigiamai.

KARAI ATEITYJE

Tačiau jėgos struktūrų vadovų pakeitimai buvo gana svarbūs: posto neteko Federalinės saugumo tarnybos vadovas Nikolajus Patruševas, kurį pakeitė jo pavaldinys, Ekonominio saugumo tarnybos vadovas Aleksandras Bortnikovas.

Vietoj buvusio generalinio prokuroro, vėliau gynybos ministro Vladimiro Ustinovo paskirtas atėjęs iš Sankt Peterburgo Aleksandras Konovalovas.

Atleidimo neišvengė ir „sunkiasvoris” Viktoras Čerkesovas, vadovavęs įtakingai Valstybinei narkotikų kontrolės tarnybai, tačiau kiti jėgos struktūrų vadovai, tarp jų užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, išsaugojo pozicijas.

„Putinas dar kartą parodė, kad būtent jis, o ne prezidentas formuoja jėgos bloką. Visos pagrindinės (sprendimų priėmimo) kryptys atiteko Putinui”, – pakomentavo šiuos pertvarkymus nepriklausomas politologas Dmitrijus Oreškinas.

Buvęs prezidentas taip pat atsivedė su savimi visą būrį pavaldinių iš Kremliaus: administracijos vadovas Sergejus Sobianinas tapo vicepremjeru ir kanceliarijos vadovu, jo pavaduotojas Igrois Sečinas taip pat paskirtas vicepremjeru ir kuruos pramonę bei energetiką, o protokolo vadovas Igoris Ščiogolevas tapo ryšių ministru.

Vieno banko „Drezdener bank” vadovų Mathio Warnigo (Matijo Varnigo), V.Putino pažįstamo iš tarnybos VDR, draugas Sergejus Šmatko vadovaus Energetikos ministerijai, kuri, kaip manoma, paims į savo rankas kuro ir energetikos komplekso valdymą.

Bet perlenkimo į „jėgos struktūrų” pusę stebėtojai nelaukia.

„Rosneft” (paskyrus I.Sečiną) tam tikra prasme gauna atsakomąjį bonusą (po to, kai „Gazprom” direktorių tarybos pirmininkas D.Medvedevas tapo prezidentu) ir tokiu būdu sistemos pusiausvyra išlyginama, – sakė Politinės konjunktūros tyrimo centro prezidentas Konstantinas Simonovas. – Putinas, kaip ir buvo manyta, bendrą jėgų pusiausvyrą kabinete išsaugojo”.

„Pagrindiniai klanai tebeturi savus… pagrindiniai karai ateityje”, – sakė jis.

Artimas, kaip praneša žiniasklaida, Kremliui verslininkas Ališeras Usmanovas pakomentavo trumpai: „Putinas – mūsų nacionalinis lyderis”.

Netvirtoje, analitikų nuomone, „dvivaldystės” sistemoje su D.Medvedevu jis pasistengė apsupti save žinomais asmenimis, kuriais jis visiškai pasitiki ir kurių įgaliojimai padidės”, apibendrino Politikos technologijų centro viceprezidentas Aleksejus Makarkinas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.