Misija Irake dar nebaigiama, teigia KA ministras

Naujas kovinis būrys j Iraką kol kas nebus siunčiamas, tačiau krašto apsaugos ministras Juozas Olekas neatmeta, kad ateityje toks būrys bus parengtas ir išvyks tarnauti į šį karštąjį tašką.
Gegužės viduryje iš Al Kutos rajono, esančio už 60 km į pietryčius nuo Irako sostinės Bagdado, grįžta lietuvių karių misija LITCON-10. Tačiau LITCON-11 misija kol kas nerengiama ir į Al Kutą nevyks, rašo dienraštis „Kauno diena“.

„Tarptautinės pajėgos Al Kutos regiono karinę kontrolę šių metų liepos viduryje perduos Irako armijai“, – paklaustas, kodėl nerengiama nauja misija tarnybai šiame regione, dienraščiui atsakė krašto apsaugos ministras J.Olekas. Todėl, pasak jo, nėra reikalo rengti ir siųsti būtent į šį regioną naują lietuvių karių misiją.

2003-2007 m. LITCON būriai tarnavo Irako pietinėje dalyje, šalia Basros miesto. Tačiau pernai šį regioną perdavus irakiečių armijos priežiūrai Lietuvos karinė misija buvo perkelta į Al Kutą.

J.Olekas leido suprasti, kad Al Kutos regioną perdavus irakiečių priežiūrai kol kas nėra apsispręsta ir suderinta, kurioje kitoje Irako vietoje reikės lietuvių karinės misijos. Todėl ir yra pristabdytas naujos misijos parengimas.

„Niekada nesakyk niekada. Situacija gali keistis“, – sakė ministras, paklaustas, ar LITCON-11 dar gali būti suformuotas ateityje.

Kovinė misija tarnybai Irake yra paprastai rengiama ne mažiau kaip tris mėnesius. Prieš tai dar turi būti pasirašytas krašto apsaugos ministro įsakymas dėl jos parengimo ir būsimo išsiuntimo į tam tikrą dislokacijos vietą, kuri suderinama su karines misijas Irake vykdančiomis sąjungininkėmis. Diplomatinių šaltinių teigimu, JAV pageidautų, kad Lietuva išlaikytų savo kovinį būrį Irake. Tačiau dar nežinia, kur ir kada jo prireiks.

Praėjusią savaitę Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Žygimantas Pavilionis išreiškė nepasitenkinimą, kad Krašto apsaugos ministerija esą neatsižvelgia į amerikiečių prašymą pratęsti lietuvių karių misiją Irake. J.Olekas dar nėra pasirašęs įsakymo parengti LITCON-11 ir tvirtino artimiausiu metu to neketinąs daryti.

Nors naujas lietuvių kovinis būrys į Iraką bent kol kas siunčiamas nebus, J.Olekas atkreipė dėmesį, jog Lietuva išlieka šioje šalyje. Ministras tvirtino su Užsienio reikalų ministerija „darbo tvarka“ išsiaiškinsiąs problemas, susijusias su būtinybe parengti ir į Iraką išsiųsti naują lietuvių kovinį būrį.

Neatmetama galimybė, kad jau artimiausiu metu Prezidentas Valdas Adamkus surengs Valstybės gynimo tarybos posėdį, kuriame bus kalbama apie karinės misijos Irake perspektyvas. Jei vis dėlto paaiškėtų, kad išsiskiria J.Oleko ir kitų už užsienio politiką bei nacionalinį saugumą atsakingų institucijų nuomonės šiuo klausimu, neatmetama galimybė, kad krašto apsaugos ministrui gali tekti trauktis iš savo pareigų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.