Saulės spinduliai – ne tik džiaugsmui ir grožiui

Nors saulė aktyvumas būna didžiausias birželio ir liepos mėnesiais, gydytoja higienistė Vida Vyčienė pataria jau dabar saugotis žalingo saulės poveikio, o prasidėjus vasarai dar labiau vengti kaitrių spindulių. Pernelyg didelis saulės vonių pomėgis kelia pavojų susirgti onkologinėmis odos ligomis – beje, jų kasmet daugėja.

Tarp naujai diagnozuotų piktybinių navikų net 12 procentų sudaro odos vėžys, kurio kaip vieną svarbiausių atsiradimo priežasčių gydytoja higienistė Vida Vyčienė įvardija ilgalaikį ultravioletinių saulės spindulių poveikį.

KENKSMINGI IR PAVOJINGI

Į žemę Saulės skleidžiami ultravioletiniai spinduliai yra kelių tipų. A tipo spinduliai – intensyviausi. Jie giliausiai skverbiasi į odos sluoksnius, pakeičia pigmento (melanino) erdvinę struktūrą, sukelia staigų odos patamsėjimą. B tipo spinduliai biologiškai kenksmingi gyvam organizmui. Dėl jų poveikio padidėja pigmento granulių dydis ir kiekis, storėja odos epidermis. C tipo spinduliai – patys kenksmingiausi žmonėms. Laimė, juos sulaiko apsauginis atmosferos ozono sluoksnis.

Pasak gydytojos Vidos Vyčienės, B spinduliai skatina bespalvio melanino gamybą, o A spinduliai jį tarsi nudažo. „Norintiesiems visada būti įdegusiais, rudais, tenka nuolat būna saulėje, – sako medikė. – Juk odos ląstelės atsinaujina kas 28 dienas – baigus degintis, maždaug po mėnesio oda vėl tampa šviesi.“

SKIRTINGI ODOS TIPAI

„Kiekvieno žmogaus įdegis priklauso nuo melanino kiekio, kuris kiekvieno yra skirtingas ir nulemia odos tipą“, – primena gydytoja higienistė.

Pirmojo tipo oda – balta, strazdanota, plaukai šviesūs, akys mėlynos. Oda saulėje nudega, parausta, bet neįdega, lengvai lupasi.

Antrojo tipo oda balta ir taip pat įdega tik minimaliai.

„Lietuvoje daugiausiai gyvena pirmojo ir antrojo tipo atstovų, tad saule mėgautis visiems reikia labai atsargiai, – įspėja gydytoja V.Vyčienė. – Tamsiaplaukiai, rudaodžiai nudega minimaliai, įdega intensyviai. Jiems saulės poveikis mažiau kenksmingas.“

Pavojingiausia saulėje kaitintis nuo 12 iki 14 valandos, nes tuo metu saulės spinduliams krentant statmenai oda, užuot įdegusi, nusvyla, o įdegis išlieka trumpiausiai. Gražiausias ir saugiausias įdegis būna nuo 16 valandos.

Norint išvengti odos vėžio ligų labai svarbu kaitintis saulėje saikingai, naudoti apsauginius kremus, lūpoms – apsauginius pieštukus su stipriu filtru, nepamiršti galvos apdangalo, akinių, skėčio (ypač einant į paplūdimį).

Gydytoja mini ankstyvuosius nudegimo simptomus – tai paraudimas, skausmas, patinimas, pūslės. Vėlyvesni, ne taip greitai pajuntami deginimosi pavojai – priešlaikinis odos senėjimas. Oda sausėja, mažėja elastingumas, formuojasi raukšlės. Gali būti pažeidžiamos akys – vystosi katarakta, tinklainės pakitimai. Nuo ilgo deginimosi silpnėja ir imuninė sistema, atsiranda apgamai, dėmės, gerybinės odos ligos, piktybiniai navikai.

Lietuvoje, o ir visame pasaulyje sergamumas melanoma per pastaruosius du dešimtmečius padidėjo beveik tris kartus. JAV mokslininkai nustatė, jog anksčiau grėsusi tik vienam iš 200, ateityje ši liga gali ištikti vieną iš 50 žmonių.

SAULĖJE BŪTI KUO TRUMPIAU

Pasak gydytojos higienistės, šviesiaodžiai žmonės be jokios apsaugos saulėje gali būti apie 10 minučių, o išsitepę kremu (kurio faktorius ASF 20) gali kaitintis iki 3 valandų.

Kuo oda šviesesnė, tuo didesnis turi būti kremo ASF faktorius arba dažniau reikia teptis kremu.

Be saulės apsaugos priemonių paplūdimyje nepatartina būti niekam.

Gydytoja V.Vyčienė primena, kad itin atsargiai mėgautis saule turėtų vartojantieji vaistus. Kai kurie antibiotikai, antidepresantai, uždegimo slopinamosios priemonės nesuderinamos su buvimu saulėje. Todėl prieš deginantis būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

ĮDEGIUI REIKŠMĖS NETURI

„Žmonės galvoja, kad be saulės apsaugos priemonių jie įdegs greičiau. Bet tai klaida. Įdegiui šios priemonės neturi jokios reikšmės, – tikina V.Vyčienė. – O specialius aliejus įdegiui galima naudoti tik labai įdegusiai odai. Žmonėms su šviesia ir jautria oda jie kategoriškai draudžiami.“

Tikslaus nurodymo, kiek laiko galima būti saulėje, medikai negali nurodyti – būtina atsižvelgti į metų laiką, valandas, vietą, debesuotumą ir kitus veiksnius. Pavyzdžiui, nors pavasarį oro temperatūra nėra aukšta, balandį ultravioletiniai spinduliai yra tokie pat intensyvūs kaip ir rugpjūtį. Kai pučia vėjas, mažiau juntame karštį, bet ultravioletiniai spinduliai veikia ne mažiau.

Vasarą laiką saulės vonioms geriausia rinktis, kuomet saulės spinduliai netiesioginiai: dvi valandos po saulės patekėjimo ir dvi valandos prieš jai leidžiantis. Tuo metu saulėje galima praleisti daugiau laiko, net jei oda tam nepasiruošusi. Kitais metų laikais, sako gydytoja V.Vyčienė, kaitintis geriausia nuo dešimtos iki dvyliktos ir nuo ketvirtos iki šeštos valandos vakaro.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Saulės spinduliai – ne tik džiaugsmui ir grožiui"

  1. Romas

    Neteisingai raso! Saule butina, zmogui, kaip ir visai gyvybei. Saule geriausias vaistas pries reumata, ji padeda organizmui isisavint vitamina D, ji padeda sanariams. Ziureti i saule taip pat sveika akims. Akli kurmiai tik bijo saules

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.