Minint Europos dieną – raginimai susimąstyti apie aplinkosaugos problemas

Visą gegužės mėnesį įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose vyksiantys Europos dienai paminėti skirti renginiai ragins visuomenę susimąstyti apie aplinkosaugos ir klimato kaitos problemas.
„Jau tryliktą kartą švenčiame Europos dieną Lietuvoje. Ši diena visada buvo proga susitikti, padiskutuoti apie europinius reikalus, surengti koncertus. Bet šiemet nusprendėme, kad lietuviams ir europiečiams reikėtų pagalvoti apie ateities darbus – gamtos tausojimą, klimato kaitos stabdymą, tad visi renginiai šiemet ir bus skirti šioms temoms“, – pristatydamas Europos dienos renginius spaudos konferencijoje antradienį kalbėjo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovas Jurgis Vilčinskas.

Pasak jo, ekologinių problemų sprendimas reikalauja visų europiečių sutelktumo, tad Europos diena šiemet simboliškai paminės ir kultūrų dialogo metus.

Šių metų Europos dienų vėliavnešiu taps ekologinis plaustas „Bliuškis“. 15 metrų ilgio ir 6 metrų pločio iš plastikinių butelių sukonstruotas plaustas gegužės 9 dieną Vilniuje pradės savo kelionę po Lietuvą. Sostinėje plaustą į kelionę palydės tarptautinės studentų eitynės, kuriose dalyvaus apie tūkstantį Lietuvoje studijuojančių jaunuolių iš užsienio, Vilniuje veikiančio Europos humanitarinio universiteto studentai.

Plaukdamas Nerimi ir Nemunu, „Bliuškis“ aplankys daugiau kaip dešimt Nemuno, Neries bei Kuršių marių pakrantėse įsikūrusių miestelių, o jo kelionę lydės įvairūs renginiai. Birželio 1 dieną plaustas pasieks kelionės tikslą – Nidą.

„Jau kelias savaites moksleiviai renka atliekas, iš kurių „Bliuškio“ sustojimo vietose kurs ekologinių skulptūrų parkus, atkreipdami dėmesį, kad atliekų rūšiavimas yra vienas iš svarbiausių dalykų, norint turėti švarią aplinką. Plausto sustojimo vietose bus rengiami koncertai, į dangų kils Europos aitvarai, kuriuose švenčių dalyviai bus skatinami susikurti savo rankomis“, – pasakojo J.Vilčinskas.

Vilniuje, prie Baltojo tilto, gegužės 9-ąją taip pat įsikurs Europos miestelis, kuriame apsilankiusieji galės paskanauti ekologiškų produktų, išbandyti jėgas konkursuose bei sporto varžybose. Ant žemės bus tiesiami didžiuliai Europos žemėlapiai, kuriais vaikščiodami vaikai galės pasisemti žinių apie Europos Sąjungos šalis, jų istoriją.

Tą pačią dieną prie Baltojo tilto originalią parodą pristatys mados fotografas Tomas Kauneckas. Parodoje „2039-ieji“, kuri pirmą kartą bus eksponuojama viešoje erdvėje, fotografas savotiškai perteikia savo ateities viziją, naujausias lietuviškos mados tendencijas nukeldamas į 2039-uosius metus, kur gerai pažįstamos vietos atrodo tuščios ir apleistos.

Europos dienai skirtos šventės dalyviai taip pat galės į „Eurovizijos“ dainų konkursą Serbijoje palydėti Lietuvos atstovą Jeronimą Milių.

„Aplinkosaugos problemos man taip pat aktualios. Manau, kad ne tik valdžios institucijos turėtų jas spręsti, turėtume pradėti kiekvienas nuo savęs. Džiugu, kad Europos diena sutampa su mano išvykimu į Serbiją, tad šiai progai skirtame koncerte dar kartą raginsime atsigręžti į tai, kas aktualu ir opu mums visiems“, – konferencijoje kalbėjo atlikėjas.

Europos diena kasmet minima gegužės 9-ąją. Būtent šią dieną 1950 metais Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Schumanas (Šumanas) paskelbė deklaraciją, kurioje pateikė planą, kaip pasiekti, kad Europoje nekiltų karų ir ji galėtų toliau plėtotis. Ši deklaracija suteikė postūmį Europai vienytis, o 1986 metais, minint R.Schumano 100-ąsias gimimo metines, gegužės 9-oji buvo paskelbta Europos diena.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.