Lietuvos gyventojai į Seimo kontrolierius dažniausiai kreipiasi dėl žemės reformos

Lietuvos gyventojai į Seimo kontrolierius praėjusiais metais dažniausiai kreipėsi dėl žemės reformos, tokie kreipimaisi sudarė trečdalį visų skundų.
Kaip sakoma kontrolierių ataskaitoje, kuri trečiadienį bus nagrinėjama Seimo Žmogaus teisių komitete, pernai daugiausia išnagrinėta piliečių skundų dėl teisės į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo, valstybės turto valdymo, naudojimo, privatizavimo, žemės sklypų ribų nustatymo ir įvairių kitų žemėtvarkos reikalų. Jie sudaro 34 proc. visų skundų.

Dideliu pagrįstų skundų skaičiumi labiausiai išsiskyrė Vilniaus, Kauno bei Utenos apskritys. Nemažai skundų gauta ir iš Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus apskričių. Daugiausia skundų išnagrinėta dėl Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybių pareigūnų veiksmų.

Palyginti su ankstesniais metais, pernai sumažėjo skundų dėl pataisos, įkalinimo įstaigose bei policijos komisariatų areštinėse laikomų asmenų teisių pažeidimų, tačiau jie vis dar sudaro nemažą dalį visų skundų – 22 proc. Padaugėjo kreipimųsi dėl teisės į tinkamą viešąjį administravimą, teisės į saugią ir ekologišką aplinką ir teisės į tinkamą sveikatos apsaugą pažeidimų.

Seimo kontrolieriai pernai pateikė 737 rekomendacijas siūlydami atlikti konkrečius darbus, įvertinti pareigūnų veiksmus ar taikyti drausmines tarnybines nuobaudas, taip pat priimti, pakeisti ar papildyti norminius aktus, pažeidžiančius žmogaus teises. Per 2007 metus valstybės ir savivaldybės institucijos įvykdė per 90 proc. Seimo kontrolierių rekomendacijų. Tai yra geriausias rezultatas per 14 Seimo kontrolierių įstaigos veiklos metų.

Per praėjusius metus Seimo kontrolieriai iš viso gavo 2178 skundus ir pareiškimus, priėmė 2441 sprendimą ir 30 proc. skundų pripažino pagrįstais, t.y. konstatavo pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar netinkamo viešojo administravimo faktus.

Lyginant su ankstesniais metais, pagrįstų skundų skaičius šiek tiek padidėjo. 2006 metais tokie skundai sudarė 28 proc., o 2007 metais – 29 proc.

Tiek pat – 29 proc. – sudarė skundai, kurių tyrimas buvo nutrauktas, kai išnyko skundžiamos aplinkybės, pareiškėjas atsiėmė savo pareiškimą arba paaiškėjo, kad skundas yra, buvo ar turi būti nagrinėjamas teisme. Skundo tyrimas nutraukiamas ir tais atvejais, kai, tarpininkaujant Seimo kontrolieriui, skunde keliamos problemos išsprendžiamos gera valia. Pernai tokių atvejų buvo 71.

2007 metais Seimo kontrolieriai atliko 19 tyrimų savo iniciatyva, t.y. 8-iais daugiau negu 2006 metais. Paminėtini Seimo kontrolierių iniciatyva atlikti tyrimai dėl piliečių nuosavybės teisių atkūrimo į žemę Vilniaus mieste, dėl gydytojų rezidentų teisių pažeidimų sveikatos apsaugos sistemoje, dėl Gerontologijos ir reabilitacijos centro Vilniuje pareigūnų veiksmų pacientų ir darbuotojų atžvilgiu, taip pat dėl alkoholio žalos ir žmogaus teisių į sveiką bei saugią aplinką pažeidimo, dėl Šilalės rajono medikų pagalbos nesuteikimo gimdyvei bei netinkamų Šilalės rajono policijos komisariato pareigūnų veiksmų.

Pernai išnagrinėta ir 119 piliečių prašymų, kuriuose ne skundžiami pareigūnų veiksmai, o prašoma paaiškinti, suteikti informaciją ar dokumentus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.