Puoselėti vizitų planai žlugo

Užsienio reikalų ministrui Petrui Vaitiekūnui iki kadencijos pabaigos veikiausiai nepavyks nuvykti oficialaus vizito į Rusiją. Tuo metu prezidentas Valdas Adamkus pasiryžęs vėliau sulaukti Prancūzijos vadovo Nicolas Sarkozy, kuris atšaukė šią savaitę planuotą viešnagę Lietuvoje.

Vakar prezidentas V.Adamkus su užsienio reikalų ministru P.Vaitiekūnu aptarė pagrindinius mūsų šalies užsienio politikos klausimus. Jie kalbėjosi apie galimus naujus diplomatinius skyrimus, Seime šiandien numatomą oficialią Kosovo nepriklausomybės pripažinimo procedūrą, Lisabonos sutarties ratifikavimą ir Europos Sąjungos (ES) Strateginės partnerystės su Rusija sutartį.

Rusijai kelio nepastos.
Po susitikimo su prezidentu P.Vaitiekūnas pareiškė, kad Lietuva neketina vetuoti šalies kaimynės Rusijos ir ES bendradarbiavimo sutarties. Ministras pabrėžė, kad mūsų šalis nesuinteresuota blokuoti derybų su Rusija pradžios. „Mums naudinga turėti Rusiją kiek galima arčiau ES ir europietiškų vertybių. Šia kryptimi ir norime dirbti, tačiau ne Lietuvos interesų sąskaita“, – aiškino P.Vaitiekūnas.

Diplomatinės žinybos vadovas tikisi, kad Lietuvos interesai bus tinkamai pabrėžti per ES ir Rusijos derybas. P.Vaitiekūnas sieks, kad į ketinamą pasirašyti strateginės partnerystės sutartį būtų įtraukti su energetiniu saugumu susiję klausimai. Ministras pabrėžė Lietuvos poziciją, kad apie energetikos reikalus ES turi kalbėti vienu balsu.

Tokios pozicijos nepakeitė ir Rusijos ketinimai apeinant Lietuvą Kaliningrade statyti atominę jėgainę. Šiuos šalies kaimynės ketinimus apsvarstę V.Adamkus ir P.Vaitiekūnas dar labiau įsitikino, kad energetiniam saugumui užtikrinti Lietuvai būtina nauja branduolinė jėgainė. „Įgyvendinti mūsų energetinius planus tampa tiesiog būtinybe. Lietuvai reikia rūpintis energetiniu saugumu ir už jį mokėti iš savo kišenės, o ne laukti, kol tai padarys kas nors kitas“, – įsitikinęs ministras.

Apgailestavo susirgęs

Praėjusią savaitę P.Vaitiekūnas turėjo vykti ilgai ir kruopščiai planuoto vizito į Maskvą. Ši oficiali užsienio reikalų ministro vienšnagė Rusijoje būtų įvykusi po kelerių metų pertraukos.

P.Vaitiekūnas vakar apgailestavo, kad dėl ligos nepavyko nuvažiuoti į gretimą šalį. „Šį kartą dėl sveikatos man nepasisekė. Gydytojas rekomendavo niekur nevažiuoti ir net neiti į lauką“, – aiškino jis.

P.Vaitiekūnas nebeturi vilties per kelis šiam ministrų kabinetui likusius mėnesius apsilankyti Rusijoje. „Mūsų Vyriausybės laikas baigiasi, Rusijoje Vyriausybė irgi keisis, todėl nemanau, kad realu tokius planus puoselėti“, – svarstė P.Vaitiekūnas. LŽ primena, kad Lietuvos užsienio politikos „strateguotojai“ taip ir nesurado būdų surengti premjero G.Kirkilo vizito Maskvoje. Užsienio reikalų ministro nuomone, vizitas į Maskvą bus kitos Vyriausybės užduotis.

Laukia N.Sarkozy
Neįvyko ir dar vienas vizitas, šįsyk – į Lietuvą. Vakar prezidentūra patvirtino, kad Prancūzijos prezidentas N.Sarkozy, kaip buvo planuota, į Lietuvą šią savaitę neatvyks. Gautas oficialus pranešimas, kad šis vizitas atidedamas vėlesniam laikui. „Vizitas buvo atidėtas dėl įvairių aplinkybių, kurių Prancūzija mums nenurodė“, – pranešė V.Adamkaus patarėjas užsienio politikos klausimais Valteris Baliukonis.

P.Vaitiekūnas tikisi, kad N.Sarkozy į mūsų šalį atvyks artimiausiu metu. „Abi šalys turi daug ką apsvarstyti. Pirmiausia – strateginę Lietuvos ir Prancūzijos partnerystę“, – tvirtino jis.

N.Sarkozy kelioms valandoms į Vilnių turėjo atvykti rytoj. Manoma, kad vizitas buvo atšauktas mirus prancūzų poetui ir politiniam veikėjui Aime Cesaire.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.