Moksleivio aprangai – visa alga

Nemažas pinigų sumas knygoms, sąsiuviniams bei kitoms mokyklinėms prekėms išleidusių būsimųjų pirmokėlių tėvams iškyla dar vienas, ne mažesnis rūpestis. Vaikams reikia pirkti drabužius ne tik savo nuožiūra, bet ir atsižvelgiant į mokyklos reikalavimus.

Nors prekybininkai artėjant rudeniui stengiasi tėvelius prisivilioti akcijomis, skelbiančiomis net iki trijų ketvirtadalių mažesnes kainas, paskaičiavus, kiek kainuoja būsimųjų pirmokėlių apranga, susidaro išties nemaža suma.

Vien pirmoji kelionė į mokyklą gali atsieiti kelis šimtus litų. Tėvai stengiasi, kad rugsėjo 1-ąją jų vaikai atrodytų nekasdieniškai, todėl artėjant rudeniui ypač paklausūs tampa proginiai drabužiai. Parduotuvės „Vaikų pasaulis” direktorė Laima Guzienė sakė, kad vasaros pabaigoje nuperkama žymiai daugiau kostiuminių kelnių, marškinių ar kaklaraiščių.

Taigi, skaičiuojant minimaliomis kainomis, rugsėjo 1-oji pirmoko tėvams atsieis apie 100 litų: kelnės – 30, marškiniai – 15, bateliai – 45 litai. Pridėjus naują kaklaraištį ir susidaro triženklė suma. Mergaitę papuošti nauja suknele atsieis ne ką mažiau.

Pigesni – tik paprasti drabužiai

Uostamiesčio parduotuvėse vaikiškų drabužių kainos skiriasi nedaug – pavyzdžiui, miesto centre įsikūrusios parduotuvės „Jukunda” vadybininkė Dovilė Mikaliūnaitė sako, kad pas juos tokios pat prekės brangesnės 5-20 litų. Tačiau čia perkant daugiau apdarų vienu metu skirtumas išauga iki dešimčių litų.

Uostamiestyje įsikūrusiuose proginių drabužių nuomos salonuose panašios aprangos rasti neįmanoma, bet vargu ar tėvus paguostų šios paslaugos kainos.

Be to, moksleiviai privalo turėti sportinę aprangą bei avalynę. Čia tėvai rinktis – pirkti ar ne – jau negali, nes priešingu atveju jų vaikas negalės lankyti fizinio lavinimo pamokų.

Šis „malonumas” mažiausiai jiems kainuos per šimtą litų. Vaikiški sportiniai kostiumai parduotuvėje kainuoja nuo 50 litų, avalynė – antra tiek.

Suprantama, tiek kainuojantys vaikiški drabužiai nepagaminti įmonėse, turinčiose garsius prekinius ženklus. Pastarųjų gaminiai kainuoja net keliskart brangiau, todėl tikras galvos skausmas, jeigu atžala užsimanė tokių pat sportinių batelių, kokius turi turtingesnio kaimyno vaikas.

Ne visi tėvai vaiką į mokyklą gali išleisti aprengę jį džinsais ir megztiniu. Dalis uostamiesčio mokyklų jau ne vienerius metus reikalauja, kad jų moksleiviai rengtųsi vienoda apranga. Tokiu atveju mokinių tėvams vėl gresia papildomos išlaidos, nes panašia apranga rūbų parduotuvėse neprekiaujama, ją reikia siūdintis. Siuvėjos už šį darbą paprašys iki 200 litų.

Susumavus visas į mokyklą besiruošiančių eiti pirmokėlių tėvų išlaidas, minimalią algą uždirbančiam žmogui gali neužtekti ir 500 litų.

Todėl kai kurie tėveliai būsimuosius pirmokus aprengia turguje ar dėvėtų drabužių parduotuvėse pirkta apranga.

Džinsai – vietoj uniformos

Praėjusį šeštadienį Tilžės turgavietėje vaikų buvo kaip niekada daug – tėvai jiems rinko, matavo drabužius, batus, kuprines. Ypač daug darbo turėjo džinsinių drabužių pardavėjai, nes tarp mokinukų tokia apranga – populiariausia.

Pakalbinti moksleivių tėveliai sakė, jog turguje pirkti labiau apsimoka negu parduotuvėje, nes kainos čia mažesnės ir prekių pasirinkimas didesnis. Nors nauja apranga net pradinukui ir turguje nėra pigi – tenka pakloti daugiau nei vieną šimtą litų.

„Kol mergaitės buvo mažos, eidamos į mokyklą noriai vilkdavosi sukneles, sijonukus. Dabar be džinsų joms jau nieko neužvilksi”, – guodėsi gargždiškis Almantas, į turgų atsivežęs dvi paaugles dukras. Mergaitės matavosi kelnes, švarkelius, o prie jų ir naujus spalvingus diržus, batelius.

„Jeigu abiejų aprėdams užteks 500 litų, būsiu laimingas”,- šypsojosi Almantas. Jo žmona Jovita sakė su nostalgija prisimenanti laikus, kai pati mokėsi mokykloje.

„Mergaitės ir berniukai tuomet vilkėdavo mokyklines uniformas, kurios buvo pigios. O svarbiausia, tėvams nereikėdavo kasmet blaškytis ieškant naujų drabužių”, – sakė dviejų moksleivių mama.

Džinsai turguje palyginti nebrangūs – nuo 60-70 iki 110-120 litų. Yra ir dar pigesnių, nukainuotų iki 25-30 litų. Itin paklausūs buvo džinsiniai kostiumėliai 7-10 metų berniukams, kurie šeštadienį turguje kainavo 65-75 litus. Sportiniai bateliai kainuoja 16-45 litus, kasdieniniai bateliai brangesni – 50-100 litų.

Beje, kad pirkėjams nereiktų blaškytis tarp prekystalių, ieškant vaikams reikalingų prekių, prekeiviai išsikabino lenteles su užrašais: „Mergaitėms” ir „Berniukams”.

Siuva nestandartinius rūbus

Vis tik nupirkti vaikams tinkamus drabužius – nelengvas darbas. Paauglį sūnų į turgų atsivedusi klaipėdiškė Irena braukė prakaitą: „Jau nuo kojų nusivariau, bet niekaip nerandu sūnui tinkamų kelnių. Džinsus šiaip ne taip išsirinkome, o kostiuminių kelnių niekaip neprisimatuojame: tai trumpos, tai siauros”, – guodėsi ponia Irena.

Turguje galima rasti išeitį ir iš tokios situacijos. Štai apranga prekiaujanti ponia Ramutė sakėsi siuvanti nestandartinius rūbus. Šeštadienį prie savo prekystalio ji buvo išsikabinusi „vardines” mokyklines juodas kelnes berniukams: Arūnui, Tomui, Mantui… Turėjo parduoti ir standartinių kelnių po 35 litus.

„Prieš rugsėjo pirmąją daug sulaukiu tokių užsakymų. Tenka dieną naktį dirbti. Paaugliams išties sunku surasti tinkamų dydžių drabužių, geriausia turbūt siūdintis”,- mano Ramutė.

Lietuviškos kuprinės – geros

Ne mažiau svarbi prekė moksleiviui – gera kuprinė, kuri atlaikytų knygų svorį visus mokslo metus. Tilžės turguje kuprinėmis prekiaujantys du draugai Aleksandras ir Olegas sakė galintys pasiūlyti kuprinių nuo 17 iki 70 litų.

„Imame prekes iš tų pačių tiekėjų kaip ir parduotuvės, tačiau mes taikome mažesnį antkainį – todėl pas mus kuprinės 15-20 litų pigesnės”, – teigė Aleksandras.

Jolanta Beniušytė,

Valdas Pryšmantas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.