Konstitucinis Teismas antradienį ketina skelbti nutarimą, kuriuo išaiškins, ar pakeista kompensacijų už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą grąžinimo tvarka ir terminai neprieštarauja Konstitucijai.
Pareiškėjas – Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas abejoja, ar pailginus kompensacijų už valstybės išperkamą turtą terminus nebuvo pažeista asmens teisė į nuosavybę, nuosavybės teisės apsaugos ir lygiateisiškumo principai.
Primename, jog Seimui Konstitucinio Teismo posėdyje atstovaujantis Seimo kanceliarijos Teisės departamento vyresnysis patarėjas Saulius Švedas Konstitucinio Teismo posėdyje pripažino, jog pakeitus kompensacijų terminus ir tvarką nustatantį įstatymą gyventojams tapo dar neaiškiau nei buvo iki įstatymo pakeitimo.
Anot jo, pagal dabartinį įstatymą kiekvienam asmeniui yra „sudėtinga sužinoti”, kokia kompensacijos suma jam priklauso.
Pagal 1998 metų Kompensacijų už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą dydžio, šaltinių, mokėjimo terminų ir tvarkos, taip pat garantijų ir lengvatų, numatytų piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatyme, įstatymą, tam tikrų asmenų grupės kompensacijas už išperkamą žemę, mišką, vandens telkinius turėjo gauti iki 2002 metų rugpjūčio 1 dienos. Kompensacijas už gyvenamuosius namus, jų dalis ar butus jiems valstybė turėjo grąžinti iki 2006 metų.
Tačiau 1999 metais pakeitus šį įstatymą kompensacijų grąžinimo terminai pratęsti metams.
Pagal dabar galiojantį įstatymą nedarbingiems, pensinio amžiaus žmonėms, taip pat 1918-1920 metų nepriklausomybės kovų kariams savanoriams, pasipriešinimo dalyviams, politiniams kaliniams, tremtiniams ir Vyčio Kryžiaus ordinu iki 1940 metų birželio 15 dienos apdovanotiems asmenims kompensacijos turi būti sumokėtos iki 2007 metų.
Šių asmenų sutuoktiniai, tėvai, įtėviai, vaikai ar įvaikiai kompensacijas pagal įstatymą turėtų gauti iki 2009 metų.
2005-08-23 02:16