Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas, Biudžeto ir finansų komiteto narys Raimundas Palaitis mano, kad socialdemokratų siūlymas nuo 15 iki 19 proc. padidinti pelno mokestį yra labiau priešrinkiminis šou, nei bandymas realiai spręsti problemas.
„Tokia balandžio 1-ąją paskelbta socialdemokratų iniciatyva labiau priskirtina nevykusiems Melagių dienos pokštams. Iniciatyva ne tik nėra derinta su koalicijos partneriais bei prieštarauja patvirtintai Vyriausybės programai, tačiau yra ir menkai pagrįsta ekonomiškai. Lėtėjančio ekonomikos augimo metu siūlyti didinti mokesčius yra nelogiška, todėl noriu pabrėžti, kad liberalcentristai nepritars siūlymui didinti mokesčių naštą. O Vyriausybės programoje gerinti balansą tarp darbo jėgos ir kapitalo apmokestinimo yra numatyta mažinant gyventojų pajamų mokestį”,- sako R. Palaitis.
Jam nepriimtina ir tai, kad lėšų socialinėms problemoms spręsti ieškoma lengviausiu keliu – ne racionalizuojant valstybės biudžeto išlaidas, o mechaniškai didinant mokesčius. Liberalcentristų įsitikinimu, papildomų pajamų į valstybės biudžetą galima gauti naikinant mokesčių lengvatas bei mažinant šešėlinės ekonomikos mastus.
„Sutaupyti pinigų socialinėms programoms galima ir peržiūrint valstybės valdymo išlaidas, kurios dėl neefektyvaus ūkininkavimo neretai būna išpūstos, bei atsisakant abejotinų valstybės investicijų, tokių kaip naujo Seimo viešbučio statybos ar panašių”, – įsitikinęs Biudžeto ir finansų komiteto narys R. Palaitis.
Kaip skelbė ELTA, grupė Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narių siūlo nuo 15 iki 19 proc. padidinti pelno mokesčio tarifą. Tokį Pelno mokesčio įstatymo pataisos projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo parlamentarai Vytautas Čepas, Irena Šiaulienė, Algirdas Sysas ir Juozas Olekas.
Projektu siekiama padidinti valstybės biudžeto pajamas, taip pat bendrojo vidaus produkto, perskirstomo per biudžetą, dalį. „Įstatymo projektas numato, kad Pelno mokesčio tarifas būtų padidintas iki 19 procentų, todėl turi išaugti valstybės biudžeto pajamos, o esant tokiems išaugusiems pelnams bei Vyriausybės siūlymui neapmokestinti pelno mokesčiu mokslinių tyrimų ir inovacijų, neigiamos įtakos verslo subjektams neturės”, – aiškinamajame rašte teigia V. Čepas.
Pasak jo, projektas parengtas atsižvelgus į tai, kad Lietuvoje yra pats mažiausias Europos Sąjungoje bendrojo vidaus produkto perskirstymas per biudžetą, o Lietuvos įmonių pelnai per pastaruosius metus augo labai sparčiai (2000 metais jie buvo -258 mln. litų, o 2007 – beveik 16 mlrd. litų).
Šiuo metu Pelno mokesčio tarifas yra 15 procentų.