Pagrindiniai „Jukos” akcininkai susivienijo su kompaniją kreditavusiais bankais ir praėjusį penktadienį kreipėsi į teismą prašydami išieškoti iš dar pernai buvusios didžiausios naftos gamintojos Rusijoje 1,1 milijardo JAV dolerių.
„Menatep” grupė pasinaudojo savo antrine bendrove „Moravel”, kuri kreditavo „Jukos”, kad per teismą Amsterdame pareikalautų 650 milijonų dolerių iš naftos milžinės.
„Taigi pateikėme ieškinį „Jukos” kaip jos kreditoriai. Šiuo atveju mes veikiame kaip bendrovės kreditoriai, ne kaip akcininkai”, – naujienų agentūrai Reuters pareiškė Alardas Hjuzingas (Allard Huising), „Moravel” interesams atstovaujantis advokatas.
Dėl pinigų išieškojimo iš „Jukos” kiek anksčiau kreipėsi ir 10 užsienio bankų, vadovaujamų ” Societe Generale”. Grupei taip pat priklauso „Deutsche Bank AG”, „Citigroup” ir „ING NV”.
Pasak teisininko, „mūsų padėtis yra tokia pati, kaip ir bankų: ir mes, ir jie turime po ieškinį „Jukos”.
Minėti bankai mėgina atgauti apie 480 milijonų dolerių iš maždaug milijardo dolerių, paskolintų Rusijos bendrovei 2003 m., kai ši buvo didžiausia naftos įmonė šalyje ir gamino apie penktadalį Rusijos naftos.
Tačiau tais pačiais metais Rusijos mokesčių inspekcija pareikalavo 27,5 milijardo dolerių nesumokėtų mokesčių bei areštavo „Jukos” turtą, taip paralyžiuodama jos veiklą. Kremliaus mokestiniai reikalavimai baigėsi bendrovei priklausiusio „Juganskneftegaz”, didžiausios jos įmonės, pardavimu aukcione.
Per Kremliaus surežisuotą kampaniją prieš „Jukos”, kurios metu jos įkūrėjas Michailas Chodorkovskis už vengimą mokėti mokesčius buvo nuteistas kalėti 9 metus, bendrovės akcijų kaina krito net 95 procentais.
Pasak analitikų, tai – tik laiko klausimas, kada Kremlius galutinai sužlugdys „Jukos” ir išparduos jos likusį turtą.
Pardavus „Juganskneftegaz” iš bendrovės buvo atimta galimybė gauti pinigų, nes dėl aukciono „Jukos” rinkos vertė buvo nusmukdyta nuo 40 iki 1 milijardo dolerių.
Kitose šalyse „Jukos” turimas turtas Kremliui kol kas nepasiekiamas. Todėl minėtu ieškiniu nusitaikyta į „YUKOS Finance”, kuriai anksčiau priklausė pagrindinis akcijų paketas Lietuvos „Mažeikių naftoje” ir Slovakijos naftotiekio operatorėje „Transpetrol”. Tiesa, neseniai jos dalis lietuviškoje naftos perdirbimo įmonėje perėjo antrinei įmonei „YUKOS International UK”.
Tačiau išsaugoti „YUKOS Finance”, kuri pasak A. Hjuzingo yra verta mažiausiai 1,2 milijardo dolerių, tampa vis sunkiau. Metų pradžioje „Jukos” perdavė jos kontrolę „Stichting Administratiekantoor YUKOS Finance”, Danijoje veikiančiam fondui.
Bankai kreditoriai yra pasirengę įveikti šį fondą, kad atgautų savo pinigus. Tačiau „Moravel”, veikianti „Jukos” savininkų vardu, yra pasiryžusi išsaugoti fondą, kuris padeda apsiginti nuo Kremliaus.
„Rusijos vyriausybė neturi priėjimo prie šio turto, bet jo neturi ir kreditoriai”, – sako Dukas Oranjė (Duco Oranje), bankų grupės interesams atstovaujantis advokatas.
Amsterdamo teismas savo sprendimą dėl „Moravel” ieškinio turėtų paskelbti rugsėjo 29 d.
2005-08-22 18:45