V.Landsbergio ir V.Petkevičiaus ginče teismas taško dar nededa

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nepaskelbė, ar atmeta, ar patenkina europarlamentaro Vytauto Landsbergio ieškinį, pareikštą knygos ,,Durnių laivas” autoriui, rašytojui Vytautui Petkevičiui.
Teismas nusprendė atnaujinti bylos nagrinėjimą ir oficialiai pasiteirauti knygą išleidusios leidyklos, ar V.Landsbergis buvo kreipęsis į ją dėl paneigimo.

Tokią privalomą išankstinę ne teisminę ginčo tvarką numato įstatymai.

Teismui neaišku, ar V.Landsbergis pasinaudojo įstatyme numatyta teise paprašyti paneigti knygoje paskelbtą informaciją.

Posėdyje dalyvavęs ,,Durnių laivą” išleidusios leidyklos ,,Gairės” direktorius Povilas Masilionis žurnalistams teigė, kad V.Landsbergis nieko nereikalavo paneigti. Šį atsakymą oficialiais raštais turėtų gauti ir teismas.

,,Šeštus metus vyksta šitas revizija – bardakėlis. Pranašystė Landsbergio pildosi – jis man kažkuriam teisme pasakė, kad ,,aš tave po teismus užtampysiu”. Vyksta juokdarių procedūra”, – žurnalistams kalbėjo teismo sprendimo neišgirdęs V.Petkevičius.

V.Landsbergis į teismo posėdį pirmadienį neatvyko.

Prie bylos teismas grįš balandžio 22 dieną.

Pernai balandį Santariškių klinikų Širdies chirurgijos klinikoje jam buvo atlikta širdies kraujagyslių šuntavimo operacija. Politikas teigė, kad šį negalavimą sukėlė išgyvenimai dėl mirusio tėvo apšmeižimo, paskelbto Vytauto Petkevičiaus knygoje ,,Durnių laivas”.

75 metų tikino susirgęs išemine širdies liga. Šiuo pagrindu ieškinyje buvo grindžiama neturtinė žala.

V.Landsbergis į teismą padavė knygą ,,Durnių laivas” parašiusį rašytoją V.Petkevičių ir už patirtus išgyvenimus reikalauja 100 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo.

V.Landsbergio ieškinį dėl garbės ir orumo gynimo nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas iš gydymo įstaigos išreikalavo ambulatorinę politiko sveikatos istorijos kortelę.

Politikas yra sakęs, kad susitaikytų su rašytoju, jei šis pripažintų, kad piktavališkai apšmeižė jo mirusį tėvą Vytautą Landsbergį-Žemkalnį. Rašytojas su šia sąlyga nesutiko.

,,Nesu išgalvojęs nė vieno žodžio, sakinio, neturiu supratimo, kodėl nusikaltau. Jis gali pasakyti, kad skaitydamas mano knygą susirgo kokia nors venerine liga”, – yra pareiškęs V.Petkevičius. Jo teigimu, V.Landsbergis jau anksčiau turėjo sveikatos problemų, jis esą „amžinai skundžiasi ir teisiasi”.

,,Durnių laivo” autorius sakė nebent atsiprašytų tik tuo atveju, jei po atsiprašymo europarlamentaras visiškai pasveiktų ir gyventų šimtą metų.

2006-ųjų rugsėjį Generalinė prokuratūra dėl senaties nutraukė baudžiamąją bylą rašytojui V.Petkevičiui, iškeltą dėl tarpukario Lietuvos veikėjo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo knygoje ,,Durnių laivas”.

Prokurorai išanalizavo Aukščiausiojo Teismo jiems grąžintą bylą ir, atsižvelgę į teismų nutarčių nuostatas konstatavo, kad yra Baudžiamojo kodekso 313 straipsnio 2 dalyje numatyti baudžiamojo nusižengimo požymiai – viešas paskleidimas apie mirusįjį prasimanymus, galinčius nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą jo atminimui. Tačiau, kadangi suėjo senaties terminas, bylą nuspręsta nutraukti.

Tų metų birželio 20 dieną Aukščiausiasis Teismas buvo nusprendęs, kad prokurorai turi taisyti bylą arba nutraukti ją dėl senaties.

Aukščiausiojo Teismo išplėstinė septynių teisėjų kolegija tada atmetė ir prokuratūros, ir V.Petkevičiaus kasacinius skundus bei paliko galioti Vilniaus apygardos teismo nutartį.

Šia nutartimi buvo panaikintas išteisinamasis nuosprendis V.Petkevičiui dėl tarpukario Lietuvos veikėjo apšmeižimo ir byla perduota generaliniam prokurorui, konstatuojant, kad kaltinamasis aktas byloje buvo surašytas netinkamai, nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, viena kaltinamojo akto dalis prieštarauja kitai.

Tuo tarpu Generalinė prokuratūra buvo parašiusi kasacinį skundą, teigdama, kad apeliacinės instancijos teismas pats galėtų ištaisyti visus trūkumus ir klaidas. Prokurorų manymu, teismas pats iš esmės galėjo spręsti dėl V.Petkevičiaus kaltumo ar nekaltumo.

V.Landsbergis-Žemkalnis knygoje ,,Durnių laivas” pavadintas ,,Hitlerio draugu”, ,,naujai iškeptu patriarchu”, taip pat sietas su KGB ir neva bendradarbiavęs su šia sovietinio saugumo struktūra.

V.Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo. Jis savo knygą vadina ,,politinių šaržų ir veidų galerija”.

Nukentėjusysis, europarlamentaras V.Landsbergis yra sakęs teismui, kad savo knyga „Durnių laivas” V.Petkevičius norėjo keršyti dėl nepavykusios savo politinės karjeros.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba už šią knygą V.Petkevičių yra griežtai pasmerkusi.

„Durnių laivu” taip pat piktinosi Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjai, o grupė dešiniosios opozicijos parlamentarų prašė prokurorų ištirti knygoje paskelbtus tikrovės neatitinkančius teiginius. Dalies visuomenės nuomone, kai kurie knygos autoriaus teiginiai žeidžia sausio 13-osios kovotojų už laisvę garbę ir orumą.

Žymus architektas, Nepriklausomybės kovų savanoris V.Landsbergis-Žemkalnis (1893-1993 m.) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją. 1959 metais V.Landsbergis-Žemkalnis grįžo į Lietuvą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.