Partijos rinkėjus vilios žinomais vardais

Seimo rinkimams besirengiančios partijos sudarydamos kandidatų sąrašus suka galvas, kas, be žinomų politikų, galėtų patraukti rinkėjų dėmesį.
Pasak „Lietuvos žinių”, vienos politinės jėgos „puošti” rinkimų sąrašus kalbina visuomenėje žinomus veikėjus, kitos tikina tokia patirtimi nusivylusios. Dauguma didžiųjų partijų jau dėlioja savo kandidatus vienmandatėse rinkimų apygardose, verda kovos dėl kuo aukštesnių vietų bendruosiuose partijų sąrašuose.

Vienintelė partija, kurios pirmininko pavardė nebus įrašyta į tokį sąrašą – „Tvarka ir teisingumas”. Jos lyderis Rolandas Paksas po apkaltos negali pretenduoti į jokį reikšmingą politinį postą, kuriam užimti būtina duoti priesaiką. Manoma, kad „tvarkiečius” į rinkimus greičiausiai ves vienas ištikimiausių pašalintojo prezidento bendražygių -Valentinas Mazuronis.

Į partijos kandidatų sąrašus jos lyderiai jau priviliojo, jų nuomone, autoritetingų visuomenės veikėjų. Tarp jų yra ir du generolai – buvęs Priešgaisrinės apsaugos departamento vadovas Kazimieras Zulonas ir vienas Seimo rūmų gynėjų Česlovas Jezerskas.

Anksčiau apie ketinimus įsilieti į „tvarkiečių” gretas ir kandidatuoti į Seimą buvo paskelbęs prieštaringai vertinamas dainininkas Mindaugas Jonušas, žinomas Minedo slapyvardžiu. „Manau, kad ši istorija išpūsta”, – tikino R.Paksas. Anot jo, partija per rinkimus į Seimą apsieis ir be šio dainininko.

Ne tik politikus, bet ir žinomus sportininkus, kultūros veikėjus rinkimams pasitelks Liberalų ir centro sąjunga. Anot šios partijos rinkimų štabo vadovo Žilvino Šilgalio, į Seimą bandys patekti stipriausiu planetos vyru tituluojamas Žydrūnas Savickas, Kauno krepšinio klubo „Žalgiris” vyriausiojo trenerio asistentas Darius Maskoliūnas, muzikologė Zita Kelmickaitė. „Turime nemažai žinomų žmonių. Greičiausiai daugiau veikėjų nekviesime, kad labiau patrauktumėme rinkėjus”, – aiškino Ž.Šilgalis.

Valstiečių liaudininkų sąjunga (VLS) dar neturi tikslaus vienmandatininkų ir bendro partijos rinkimų sąrašų. VLS lyderės Kazimiros Prunskienės teigimu, jie dar tikslinami. Tačiau ministrė preliminarų daugiamandatininkų sąrašą partijos kolegų teismui pateiks artimiausiu metu. Jame – beveik tik VLS nariai.

Per praėjusius Seimo rinkimus rinkėjus žinomų žmonių pavardėmis vilioję valstiečiai liaudininkai nusprendė, kad tokia praktika nepasiteisino. Anot K.Prunskienės, nemažai tokių į Seimą patekusių asmenų ilgainiui išsibėgiojo po kitas frakcijas. „Dabar remsimės tik patikimais, kompetentingais ir atsakomybę jaučiančiais žmonėmis. Žinoma, bus nepartinių, bet daugiausia remsimės savais”, – tikino VLS lyderė.

Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) pirmininko pavaduotojas Algirdas Monkevičius teigė, kad NS į kandidatų sąrašus bandys įtraukti ne tik partijos narius. Neoficialiais duomenimis, socialliberalai dalyvauti rinkimuose ragina atsistatydinusį generalinį policijos komisarą Vytautą Grigaravičių.

A.Monkevičius tokių kalbų neneigė. „Kalbamės su įvairiais žmonėmis, tačiau kol kas per anksti apie tai skelbti”, – nuo tiesaus atsakymo išsisuko jis.

Beveik neabejojama, kad su Tėvynės sąjunga (TS, konservatoriais) į rinkimus eis per parlamentinį Valstybės saugumo departamento tyrimą iš pareigų atleistas Vytautas Damulis. TS pirmininkas ir rinkimų štabo vadovas Andrius Kubilius tikino, kad konservatoriai į savo sąrašus visuomenėje žinomų veikėjų nevilioja. „Tiesiog randame bendrą kalbą su intelektualais. Jei jie sumanys, nepuoš mūsų sąrašo, bet ateis dirbti”, – įsitikinęs jis.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sąraše premjeras Gediminas Kirkilas greičiausiai bus įrašytas pirmas. „Juk visada vadas priekyje”, – tikino vienas LSDP lyderių Česlovas Juršėnas.

Tačiau kai kurie socialdemokratai akivaizdžiai nepatenkinti tokiais planais. Jų nuomone, G.Kirkilo vadovaujamos Vyriausybės darbais nusivylę rinkėjai vien dėl jo pavardės gali nebalsuoti už visą LSDP sąrašą. Įtakingi socialdemokratai ragina į pagalbą kviestis buvusį partijos vadovą Algirdą Brazauską ar bent jau „pasiskolinti” jo pavardę.

Anksčiau A.Brazauskas buvo sakęs, kad sutiktų taip pagelbėti partijai. Dabartinė socialdemokratų vadovybė šios galimybės oficialiai nekomentuoja.

Č.Juršėno teigimu, sudarydami rinkimų sąrašus socialdemokratai remsis savo jėgomis. „Mūsų partija per didelė, kad ieškotumėme kitų. Socialdemokratų pavardėmis galėtumėme užpildyti 2-3 rinkimų sąrašus”, – tikino politikas.

Eiliniai Seimo rinkimai vyks šių metų spalį. Pagal proporcinę rinkimų sistemą vienoje visą Lietuvos teritoriją apimančioje daugiamandatėje rinkimų apygardoje į Seimą išrenkama 70 parlamentarų, likę renkami 71-oje daugiamandatėje apygardoje – jose balsuojama ne už partijų pateiktą sąrašą, bet už konkrečius asmenis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.