JAV Atstovų Rūmų pirmininkė ragina atlikti tyrimą dėl Tibeto

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelosi) penktadienį paragino atlikti tarptautinį tyrimą dėl kruvinų neramumų Tibete priežasčių, bet pridūrė, kad nesiekia boikotuoti Pekino olimpiados.

„Raginame tarptautinę bendruomenę atlikti nepriklausomą išorės tyrimą dėl Kinijos vyriausybės kaltinimų, kad Jo Šventenybė (Dalai Lama) buvo smurto Tibete kurstytojas“, – sakė ji, atskridusi į Indijos šiaurėje esančią Dharamsalą, kur įsikūrusi Tibeto vyriausybė tremtyje.

N.Pelosi taip pat sakė, kad „neragina boikotuoti olimpinių žaidynių“. Panašiai kalbėjo ir Dalai Lama, kuris neigė surežisavęs beveik dvi savaites trukusius neramumus Tibete.

Tačiau „pasaulis stebi“ įvykius Kinijoje pridūrė N.Pelosi, kuri yra viena griežčiausių Pekino kritikų žmogaus teisių klausimu.

Ji yra pirmoji aukšto rango pareigūnė, susitikusi su tibetiečių dvasiniu lyderiu nuo neramumų Tibete pradžios.

Kinijos premjeras Wen Jiabao (Ven Dziabao) ketvirtadienį sakė, jog Pekinas turi „daugybę įrodymų, … kad šiuos incidentus organizavo, iš anksto apgalvojo, sumanė ir sukurstė Dalai klika“.

Tačiau Dalai Lama, kuris ne kartą sakė, kad nori Tibetui autonomijos, o ne nepriklausomybės, pakartojo, kad kinai gali atsiųsti į Dharamsalą savo grupę, kuri „nuodugniai ištirtų“ savo įtarimus.

Kinija, kuri prieš rugpjūtį įvyksiančią olimpiadą trokšta pasirodyti iš geriausios pusės, susidūrė su didžiausiu per beveik 20 metų maištavimu prieš jos valdymą Tibete ir į šį Himalajų regioną pasiuntė dideles saugumo pajėgas neramumams slopinti.

IŠŠŪKIS PASAULIO SĄŽINEI

Tūkstančiai tibetiečių išeivių penktadienį pasveikino susitikti su Dalai Lama atvykusią N.Pelosi.

„Šiandien esame čia, kad liūdną metą drauge su jumis ryškia tiesos šviesa nušviestume tai, kas vyksta Tibete“, – Dharamsaloje tibetiečių lyderiams sakė N.Pelosi.

„Padėtis Tibete yra iššūkis pasaulio sąžinei. Tai, kas vyksta, pasauliui reikia žinoti“, – sakė ji.

Dharamsalos centre susirinko tūkstančiai pabėgėlių, kurie mojavo JAV ir Tibeto vėliavomis, pranešė korespondentai.

„Kai grįšime namo, nunešime žinią apie tai, ką matėme čia. Kai grįšime namo, bandysime atsakyti į iššūkį sąžinei, kurį meta Tibetas“, – pareiškė N.Pelosi.

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė griežtai kritikuoja padėtį dėl žmogaus teisių Kinijoje, o jos apsilankymas Dharamsaloje yra antras jos susitikimas su Dalai Lama per šešis mėnesius.

Spalio mėnesį Vašingtone N.Pelosi Dalai Lamai įteikė Kongreso aukso medalį – garbingiausią JAV Kongreso apdovanojimą civiliams asmenims. Tai papiktino Pekiną.

Pasak Tibeto vyriausybės tremtyje, patvirtinta, kad Kinijai slopinant protestus ir riaušes per 49-ąsias Tibeto perėmimo metines žuvo mažiausiai 99 tibetiečiai. Kinija šį skaičių atmetė.

Kinijos valdžia ne kartą kaltino Dalai Lamą, kuris po 1959 metų nesėkmingo sukilimo buvo priverstas bėgti iš savo tėvynės, šių riaušių surežisavimu, bet pats Dalai Lama tai griežtai neigia.

72 metų lyderis ketvirtadienį sakė, kad nori susitikti su Kinijos prezidentu Hu Jintao (Hu Dzintao), jei matytų „konkrečių požymių“, kad Pekinas yra pasirengęs kalbėtis apie Tibeto ateitį.

Jis taip pat kreipėsi į pasaulio lyderius prašydamas stengtis paveikti Kiniją, kad ji atnaujintų dialogą su jo vyriausybe tremtyje ir demonstruotų „santūrumą“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.