V. Landsbergis: „Šalį tebėra apraizgę slapti EBSW čiuptuvai”

Garsiojo koncerno EBSW byla, kaip regis, jeigu nebus jai pritaikyta kokia generalinė senatis, tęsis tiek, kiek ir Lietuvos valstybė. G. Petriko suėmimas pernai JAV atvėrė perspektyvą, kad byla gali pajudėti į priekį atskleisdama pernelyg daug, ir tai pasirodė pavojinga. Todėl „welkam”.
Pastaroji publikacija šiuo klausimu („Lietuvos rytas”, 2005-08-20) nurodo pavojų pačiam G. Petrikui, jeigu nepageidaujamas pasakotojas būtų sugrąžintas į Lietuvą. Išties, tokį perspėjimą G. Petrikas buvo gavęs jau bylos pradžioje: sulaikytą įtariamąjį izoliatoriuje žiauriai sudaužė, tuo būdu patikrino, kad tylės (pats „iškritęs iš lovos”), ir leido pabėgti. Tačiau realus pavojus gyvybei, jeigu sunkiai įtariamas aferomis asmuo atsidurtų Lietuvos teisėsaugos rankose, JAV struktūroms gali tapti pretekstu būtent jo negrąžinti.
Minėtoje publikacijoje perregimai nurodoma, kad G. Petriko parodymais teisme būtų visai nesuinteresuotas „šiuo metu aukštas pareigas Lietuvos Vyriausybėje einantis asmuo” (galima pavardė pabaigoje ir pateikta). Tačiau jau 1993 m., įsisiūbuojant slaptai EBSW prezidento ir jo grupuotės Lietuvą niokojančiai veiklai, buvęs šantažuojamas ne dabartinis koks nors ministras, bet ano meto „vienas aukščiausių Lietuvos pareigūnų” (kurio pavardė publikacijos autoriui A. Dargiui žinoma, tačiau nutylima). Taip kriminalinė afera persipina su politikų pavardėmis arba jų pagąsdinimais; byla gali tapti „politizuota” ir tuo vėlgi pridengti įtariamus stambiuosius korupcininkus, dirbusius išvien su SSRS-Rusijos slaptosiomis tarnybomis. Be abejo, su jomis susijusi Lietuvos nepriklausomos bei laisvos spaudos ypatingoji dalis tuoj imtų šaukti apie šmėklų ieškojimą ir raganų medžioklę. Stogų tokiais atvejais kyla ir Generalinėje prokuratūroje, ir Vyriausybėje, ir Vyriausiojoje rinkimų komisijoje. Tačiau didysis išmėginimas tenka Lietuvos teisėsaugai.
Panašios publikacijos kaip ši „Lietuvos ryto” dažniausiai lieka be teisėsaugos atsako. Tad kokia jų prasmė?
Viena būtų toji, nurodyta pareiškimo pradžioje. Kita galimų prasmių būtų išmėginimas. Trečia – Lietuvos bejėgiškumo demonstravimas užsieniui ir teisinio nihilizmo bei moralinės depresijos („visi vagys”) didinimas šalyje, visuomenėje.
Jeigu ir toliau liks kaip visuomet, kai tik paliečiami mafijoziniai valdžios pereigūnų ir „buvusių” sovietinių slaptųjų tarnybų ryšiai, tereiks pakeisti aptariamojo straipsnio pavadinime viso labo vieną žodį: „Šalį tebėra apraizgę slapti EBSW čiuptuvai”. Tiek, deja.

Vytautas Landsbergis

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.