Įvertinti asmeninę infliaciją galės kiekvienas

Statistikos departamento interneto svetainėje www.stat.gov.lt penktadienį pradeda veikti asmeninio vartojimo prekių ir paslaugų kainų indekso skaičiuoklė. Nuo šiol kiekvienas asmuo, turintis interneto prieigą, galės apsiskaičiuoti savo ar savo šeimos patiriamą infliaciją.

Asmeninio kainų indekso (AKI) skaičiuoklė sukurta norint patenkinti gyventojų smalsumą ir paaiškinti, kaip Statistikos departamentas apskaičiuoja vartotojų kainų indeksą (VKI) ir infliaciją. Sudarydamas VKI Statistikos departamentas naudoja vidutinio namų ūkio vartojimo išlaidų struktūrą.

Tačiau atskiruose namų ūkiuose vartojimo išlaidų struktūra gali pastebimai skirtis, nes perkamos skirtingos prekės ir paslaugos, skirtingais kiekiais, skirtingose vietovėse ir parduotuvėse. Taigi ir pinigų nuvertėjimas dėl infliacijos namų ūkiuose patiriamas skirtingai. Remiantis pagal asmeninę arba šeimos vartojimo išlaidų struktūrą apskaičiuota infliacija, nereikėtų spręsti apie bendrą šalies infliaciją. Asmeninė infliacija nėra šalies infliaciją apibūdinantis rodiklis.

AKI skaičiuoklės tikslas – atskleisti piniginių vartojimo išlaidų struktūros įtaką VKI. Naudojant VKI apskaičiuojami įvairių laikotarpių vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčiai, atspindintys infliacijos lygį. Ši skaičiuoklė taip pat padės suprasti patį VKI skaičiavimo procesą, ja galima bus apskaičiuoti asmeninę infliaciją nuo metų pradžios, per metus ir per vieną mėnesį.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.