Ukrainos prezidentas pareiškė, kad Tymošenko vykdo „avantiūrinę“ dujų politiką

Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka pareiškė, kad šalies ministrė pirmininkė Julija Tymošenko, atsisakydama laikytis derybose su Maskva dėl dujų Rusijos ir Ukrainos prezidentų pasiektų susitarimų, numatančių pertvarkyti dabartinę dujų tiekimo sistemą, vykdo avantiūrinę politiką.

Kai „Gazprom“ ir Ukrainos valstybinė bendrovė „Naftogaz“ trečiadienį sutarė nutraukti „dujų“ karą, kuris sukėlė grėsmę Rusijos dujų tranzitui į Europą, J.Tymošenko pareiškė, kad naujose derybose kitą savaitę ji rems siūlymą įsteigti bendras „Naftogaz“ ir „Gazprom“ įmones, kurios turi pakeisti dabartines tarpininkes „Rosukrenergo“ ir „Ukrgazenergo“.

„Man apie tai nemalonu kalbėti, man atsibodo ši avantiūrų ir intrigų politika, – cituoja Ukrainos agentūros V.Juščenkos, esančio su vizitu Tadžikistane, žodžius. – Aš iš tikrųjų nesuprantu, ką norėjo pasakyti savo poelgiu ministrė pirmininkė“.

Savo vakarykščiame laiške prezidentui J.Tymošenko pareiškė, kad bendros įmonės dujų tekimui ir realizavimui šalyje steigimas prieštarauja Ukrainos interesams ir per derybas kitą savaitę Maskvoje delegacija reikalaus sudaryti tiesiogines sutartis su „Gazprom“ eksporto skyriumi.

J.Tymošenko taip pat teigė, jog jos vyriausybė nesutiks mokėti už dujas, gautas 2008 metų pradžioje po 312 dolerių už 1000 kubinių metrų, bet V.Jušenka sako, kad niekada nežadėjo Rusijai tokios kainos.

„Apie jokią bendrą įmonę mes nekalbėjome, mes nekalbėjome apie tai, kad dujų tiekimo į Ukrainą 2008 metais kaina bus 312 dolerių – tai visiškas melas, – sakė prezidentas. – Vienintelė kaina, kuri galioja dujų rinkoje – 179,5 dolerių. Aš tai sakiau premjerei“.

„25 ARBA 50?“

Prezidento sekretoriatas ketvirtadienio vakarą pareiškė, kad premjerė „iškreipė“ prezidentų susitarimą, o penktadienio rytą sekretoriatas pašalino grifą „slaptai“ iš įsako su direktyvomis J.Tymošenko deryboms dėl naujų dujų tiekimo schemų.

Dokumente sakoma, jog Ukraina derybose su Rusijos „Gazprom“ reikalaus, kad Rusijos koncerno dalis Ukrainos dujų vidaus rinkoje sudarytų 25 procentus ir būtų padidinta iki 50 procentų.

„Naftogaz“ ir „Gazprom“, jeigu reikės, įsteigs bendrą įmonę, kuri, gaudama Centrinės Azijos dujas per „Naftogaz“ realizuos jas Ukrainos teritorijoje, bet jos nesudarys daugiau nei realizavo „Ukrgazenergo“ – iki 30 mlrd. kubinių metrų dujų per metus. „Gazprom“ dalis šioje įmonėje turi sudaryti ne mažiau kaip 25 procentus, bet ir ne daugiau kaip 50 procentų“, – sakoma išslaptintame įsake.

„Per derybas reikalauti, kad „Gazprom“ dalis naujoje bendroje įmonėje sudarytų 25 procentus, kuriuos jis turėjo vidutiniškai įmonėje „Ukrgazenergo“ 2008 metų sausio 1 dieną“, – pažymima dokumente, datuotame vasario 26-ąja – J.Tymošenko vizito į Maskvą diena.

V.Juščenkos direktyvos taip pat numato, kad 2008 metais Ukraina ketina gauti dujų tiesiai iš „Gazprom“ ir tam pariteto pagrindais gali būti įsteigta bendra įmonė su „Naftogaz“, kuri kitas metais užtikrins, kad į Ukraina būtų importuota ne mažiau kaip 50 mlrd. kubinių metrų dujų iš Centrinės Azijos po 179,5 dolerio už 1000 kubinių metrų.

„Vėlesniais metais – ne mažiau 55 mlrd. kubinių metrų pagal kainą, kuri bus nustatyta šalių susitarimu“, – sakoma įsake.

V.Juščenka jau kritikavo J.Tymošenko už nenorą vesti derybas, remiantis jo susitarimais su V.Putinu. Tačiau vakar premjerė vėl pareiškė, kad paveda įmonei „Naftogaz“ ginti skirtingą nei prezidento požiūrį ir atsisako steigti bendrą įmonę su „Gazprom“.

Analitikų nuomone, prezidento ir premjerės nesutarimai smarkiai komplikuoja „Naftogaz“ poziciją derybose su „|Gazprom“, kurios turi prasidėti Maskvoje kitą savaitę.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.