Dėl pabrangusių statybų atsiranda rizika netekti dalies draudimo išmokos, teigia ekspertai

Išaugus statybos darbų kainoms, patariama peržiūrėti turto draudimo sutartis, nes netinkamai apsidraudus gali būti atlyginti ne visi patiriami nuostoliai. Ypač tai aktualu asmenims, turintiems ilgalaikes pastatų draudimo sutartis.

„Per pastaruosius keletą metų ženkliai augo statybos sąnaudų kainos. Tai kelia tam tikrų problemų, nes žalą turtui reikia atstatyti realia rinkos verte. Žalos atveju žmogui viską reikia susipirkti šiandienos kainomis, kurios daug didesnės nei buvo prieš keletą metų”, – sakė Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas.

„Susiklosčius tokiai situacija ypač svarbu įsigilinti į draudimo sutarties sąlygas ir žinoti tikrąją savo turto vertę. Jei draudimo suma yra mažesnė nei atstatymo sąnaudos, visas turtas gali būti neapsaugotas”, – perspėja draudimo bendrovės „Ergo Lietuva” Turto draudimo departamento direktorė Birutė Pluščauskienė.

Pasak jos, jei turto draudimo sutartis sudaroma ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui, tokias sutartis būtina peržiūrėti ne rečiau nei kas 2 metus.

„Atėjus mokėjimo terminui savo klientams siunčiame raštus su informacija apie dabartinę turto draudimo sumą ir realią turto rinkos vertę bei patarimais, kur reikėtų kreiptis ir ką daryti, kad savo turtą būtų galima tinkamai apsaugoti”, – pasakoja B. Pluščauskienė.

Tačiau draudimo ekspertė nuogąstauja, kad dauguma žmonių į tai linkę žiūrėti pro pirštus ir susirūpina tik žalos atveju. Jei atstatymo sąnaudos neatitinka draudimo sumos, tai draudimo išmoka būna mažesnė nei padaryta žala.

„Pavyzdžiui, jei pastatas 2004 m. buvo apdraustas 360 tūkst. litų draudimo suma, dabar jo atstatymas kainuotų 600 tūkst. litų. Todėl nepasikeitus draudimo sumos yra apsaugota tik 60 proc. viso turto. Žala yra atlyginama proporcingai draudimo sumai. Tai reiškia, kad, jei realus žalos dydis būtų 100 tūkst. litų, žmogus gautų tik 60 tūkst. litų išmoką”, – perspėja B. Pluščauskienė. Nors tikslios statistikos nėra, tokių ilgalaikių sutarčių Lietuvoje gali būti apie 100 tūkst.

„Vidutinė kvadratinio metro atstatymo kaina per pastaruosius keletą metų išaugo beveik dvigubai. Jei 2004 metais vieno kvadratinio metro draudimo suma buvo apie 2 tūkst. litų, tai 2007 m. ji siekia apie 4 tūkst. litų. Statybos sąnaudų kainos išaugo, o draudžiamo turto suma liko ta pati kaip prieš keletą metų. Esant tokiai situacijai, žmogus nelaimės atveju yra blogai apsaugotas”, – susidariusią situaciją komentuoja „Ergo Lietuva” Turto draudimo departamento direktorė B. Pluščauskienė.

Pasak jos, turto draudimo tikslas – žalos atveju gauti maksimalią išmoką ir padengti padarytus nuostolius, todėl ir pats žmogus turėtų domėtis, kokia yra reali jo draudžiamo turto vertė, nes nuo to priklauso išmoka.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.