Įtariamasis Panevėžio skerdikas – žymios burtininkės sūnus

Du žmones mirtinai užbadęs, o trečiąjį sunkiai sužalojęs smulkutis jaunuolis garsėjo paslaugumu bei uolumu.

Panevėžys lengviau atsikvėpė. Po parą trukusių intensyvių paieškų policija sulaikė 25 metų jaunuolį, kaip įtariama, nužudžiusį du vyrus ir vieną sužalojusį. Paaiškėjo, kad maniaku jau spėtas praminti Edmundas Svotas – Panevėžio suaugusiųjų mokymo centro dešimtokas, neseniai netekęs valytojo darbo Panevėžio apskrities slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje. Ir buvę darbdaviai, ir pedagogai Lietuvą pašiurpinusį vyruką apibūdina kaip itin paslaugų, draugišką bei uolų žmogų. Dėl šių savybių mokykloje jis buvo išrinktas klasės seniūnu.

Žudiko paieškoms – para laiko

Vakar Panevėžio policijos vadai, iš pat ryto surengę spaudos konferenciją, išdidžiai pareiškė, jog žudiko paieškoms jiems prireikė tik kiek daugiau nei paros. Įtariamasis E.Svotas buvo sulaikytas toje pat Ramygalos gatvėje, kur buvo nudūręs vieną iš savo aukų. Sulaikytasis buvo neblaivus, sulaikomas nesipriešino. Kita vertus, pareigūnai pabrėžė, jog sulaikymas vyko taip, kad priešintis būtų buvę tiesiog neįmanoma.

E.Svoto paieškas ir jo sulaikymą Panevėžio policijos viršininkas Stanislovas Poliakas įvardijo kaip vieną sudėtingiausių pastarojo meto operacijų. Policijos darbui kliudė mieste kilusi panika, žmonės buvo įsibaiminę siautėjančio maniako, sulaukta įvairiausių skambučių.

„Viena iš paskambinusiųjų mus įtikinėjo, kad žudyti žmones gali jos buvęs vyras“, – mažumą juokaudamas pasakojo S.Poliakas.

Pasak jo, visa informacija buvo kruopščiai tikrinama, sisteminama, kol galop įtarimai krito ant E.Svoto. Policijos viršininkas akcentavo, jog šis neseniai iš kalėjimo išėjęs jaunas vyras neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos, anksčiau glaudėsi pas motiną, paskui pas atsitiktinius pažįstamus. Paskutinė žinoma jo buvimo vieta buvo Ramygalos gatvėje.

Policijos viršininko pavaduotojas Rimantas Bobinas papildė, jog E.Svotas už nusikaltimus, tarp kurių – vagystės ir plėšimai, 2001 metais buvo nuteistas kalėti 7 metus ir 4 mėnesius. Įkalinimo įstaigoje išbuvęs 6-erius metus, praėjusių metų balandį teismo sprendimu šis jaunuolis buvo paleistas į laisvę ir grįžo į Panevėžį. Pastaruoju metu jis buvo Pataisos inspekcijos klientas.

Grėsė įkalinimas

Panevėžio regiono pataisos inspekcijos direktorius Edmundas Toliušis LŽ sakė, kad E.Svotas jo vadovaujamos įstaigos slenkstį minti pradėjo nuo praėjusių metų gegužės, grįžęs iš Pravieniškių kalėjimo.

Direktoriaus teigimu, šis buvęs kalinys iš pradžių glaudėsi pas savo mamą Pelkių gatvėje, tačiau praėjusių metų pabaigoje iš ten išsikėlė ir nurodydavo vis kitas savo buvimo vietas.

„Kadangi vyrukas pažeidė savo pareigas ir vasario 21-osios naktį neradome jo nurodytoje buvimo vietoje, be to, jis nebeatėjo užsiregistruoti ir į mūsų inspekciją, buvome priversti vėl kreiptis į teismą, kad jį grąžintų į įkalinimo įstaigą“, – sakė E.Toliušis. Direktoriaus teigimu, šiuo metu E.Svoto byla teismui jau atiduota.

Nuo praėjusių metų rudens E.Svotas buvo susiradęs darbą bei pradėjo mokytis, o Panevėžio apskrities pataisos inspekcija apie E.Svotą iš šių įstaigų rinkdavo charakteristikas. E.Toliušis pabrėžė, jog visos jos – perdėm teigiamos.

Puikus darbuotojas, nuoširdus draugas

Pernai spalio viduryje, Panevėžio darbo biržos atsiųstas, E.Svotas įsidarbino Panevėžio slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje valytoju. Dirbo iki gruodžio mėnesio, kai susirgo angina. Nuo to laiko darbovietėje nebepasirodė, įstaigos vadovams teko jo ieškoti bei prašyti, kad teiktųsi ateiti į darbą. Galop vasario mėnesį atėjęs į ligoninę E.Svotas paaiškino neva sudaužęs bendradarbės automobilį, prisidaręs nemalonumų, todėl nebeišdrįsęs ateiti į darbą. Tada parašė prašymą išeiti iš darbo ir vasario 7-ąją buvo atleistas.

„Įsidarbinęs mūsų įstaigoje, E.Svotas buvo labai geras darbuotojas ir tikrai paslaugus žmogus. Jis ne tik puikiai atlikdavo savo darbus, bet noriai talkindavo ir kitoms sunkų darbą dirbančioms darbuotojoms. Tiesiog stebėjomės ir jo nuoširdumu, ir paslaugumu, ir darbštumu. Paprašius Pataisos inspekcijai, parašėme puikią šio jaunuolio charakteristiką. Kiek žinau, jis buvo per eismo įvykį apgadinęs bendradarbės automobilį, todėl charakteristiką rašėme ir Eismo priežiūros skyriui. Šiems pareigūnams savąjį darbuotoją taip pat apibūdinome puikiai“, – LŽ sakė Slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės direktorė Violeta Grigienė.

Beje, ši gydytoja prisipažino buvusi E.Svoto šeimos gydytoja. Anot jos, jaunuolis augo ganėtinai sveikas, kokių nors rimtų ligų, juolab psichikos, gydytoja teigė tikrai neįžvelgusi. V.Grigienė pabrėžė, kad ir darbovietėje nė viena iš šio jauonuolio bendradarbių jokių jo elgesio nukrypimų neįžvelgė.

Išrinktas klasės seniūnu

Itin geras E.Svoto charakteristikas ir Pataisos inspekcijai, ir Eismo priežiūros skyriui rašė ir Suaugusiųjų mokymo centras, kurio 10-oje klasėje pastaruoju metu neakivaizdžiai mokėsi šis vyrukas. Mokyklos direktorė Birutė Buzienė teigė, kad už gerą elgesį bei kitas asmenines savybes E.Svotas buvo išrinktas klasės seniūnu. Ir pedagogams, ir bendramoksliams jis buvo paslaugus, malonus bei mandagus, noriai dalyvavo klasės veikloje. Pirmąjį semestrą jaunuolis baigė teigiamais pažymiais.

Peržvelgusi E.Svoto bylą, B.Buzienė akcentavo, jog jaunas vyras yra karo prievolininkas, byloje taip pat buvo medikų pažymos apie tai, kad jis gali vairuoti automobilį. Ši žinia bei jo elgesys mokykloje, pasak direktorės, byloja, kad jaunuolis iki šiol negalėjo turėti psichikos sutrikimų.

Direktorius traukė iš landynių

Kiek kitaip nei dabartiniai pedagogai E.Svotą charakterizavo Panevėžio Mykolo Karkos vidurinės mokyklos direktorius Alfredas Paberžis. Jo vadovaujamoje mokykloje E.Svotas baigė devynias klases, po to sėdo į kalėjimą.

A.Paberžio teigimu, dar būdamas berniukas E.Svotas buvo tapęs galvos skausmu ir pedagogams, ir savo mamai, šiuo metu žinomai Gintos Mačienės pavarde. Direktorius prisiminė, kaip juodu su G.Mačiene (sūnų ji augino viena) paryčiais važinėdavę po įvairiausias landynes ir ieškodavę jose tada nepilnamečio E.Svoto. Direktorius prisiminė, kad už pagalbą išauklėti sūnų iš šio nenuoramos mamos, tuomet garsėjusios kaip liaudies menininkė, yra dovanų gavęs jos pačios tapytą paveikslą. Jaunuolis, mokyklos vadovo teigimu, dažnai valkataudavęs, išgėrinėdavęs, neateidavęs į pamokas, tačiau ypač įžūliu elgesiu niekada nepasižymėjęs. „Kaip dabar pamąstau, deformacijų jo elgesyje būta“, – sakė A.Paberžis.

Nepriėmė užuojautos

Vakar LŽ lankėsi ir pas E.Svoto mamą G.Mačienę, gyvenančią neseniai įsigytame privačiame name, kuriame įkurtas jos būrimo salonas. Į kalbas apie sūnų moteris nesileido, teigė nuo pat lapkričio mėnesio jo nemačiusi, todėl neturinti ką pasakyti. Užuojautos dėl nelaimės šeimoje motina nepriėmė, teigė sūnaus kol kas nelaidojanti. Kitaip sureagavo šios moters vyras Nidas Mačys. Jis ėmė plūstis ir stumdytis, tačiau žmonos buvo suramintas.

Anksčiau tautodailės darbais garsėjusi Ginta Svotienė, ilgainiui tapusi Mačiene, burtininke pasiskelbė daugiau nei prieš dešimtmetį. Laikraščiuose moteris apsiskelbė burianti iš kortų, gimimo datų, astrologinių ženklų ir biolaukų. Panevėžio ir šalies laikraščiuose nuolat buvo rašoma, kad pas šią moterį sužinoti savo ateities važiuoja garsūs šalies politikai bei verslininkai. O ypač G.Mačienė išgarsėjo, kai pasitvirtino jos paskleista, atrodytų, neįmanoma prognozė apie tai, kad šlovės spinduliuose besimaudęs tuometis prezidentas Rolandas Paksas žlugs.

Kalbėdama apie 2008-uosius, būrėja bulvarinei spaudai akcentavo, kad dabartiniai metai – veidrodinis 1949-ųjų (suprask – pokario) atspindys. Moteris žadėjo, kad šiuos metus lydės stichijos ir škvalai. Apie tai, ar ji buvo bandžiusi pažvelgti į sūnaus ateitį, burtininkės paklausti nepavyko.

Artimiausia šio vaikino ateitis – už grotų. Panevėžio apylinkės teismas leido jį suimti trims mėnesiams. Panevėžio policijos viršininkas S.Poliakas pabrėžė, kad už E.Svoto padarytą nusikaltimą gresia nelaisvė iki gyvos galvos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Įtariamasis Panevėžio skerdikas – žymios burtininkės sūnus"

  1. Figa

    Vaikis augo be tėvo. Motinos neklausė.Būti laisvėje ,kaip ir daugelis nuteistųjų,nematė prasmės ir tikslo.Slėgė bardakas. Ryžosi pagarsėti. Kvailas.

  2. LAIMA

    Jus girdejote,Lietuvoje vienas is keturiu turi psichikos problemu,prie ko einam?kas darosi?gatves pilnos ligoniu,kai kurie yra pavojingi.Kas mus tokiais padare?Taip,turime laisve,galime mokytis Amerikoje,bet dauguma galimybiu turi nedaug.

  3. Dina

    prie ko mus gyvenimas veda? jai net bijai i gatve pasirodyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.