Tėvai negalės vaikų net pabarti

Apsaugoti mažuosius nuo fizinio ir psichologinio smurto šeimoje – valstybės prestižo reikalas

Netrukus tokios plačiai mūsų visuomenėje įsigalėjusios vaikų auklėjimo priemonės kaip barimas, laisvės ribojimas, jau ką ir kalbėti apie beržinę košę, taps įstatymiškai draudžiamos. Vaiko teisių apsaugos tarnybų atstovai tikina, kad fizinės ar psichologinės bausmės tik skatina vaikus į smurtą atsakyti smurtu. Tėvai dejuoja, jog nebeliks jokių efektyvių būdų susitvarkyti su savo neklaužadomis.

Smurtas toleruojamas?

Seime įregistruotu Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo projektu siekiama uždrausti bet kokias smurtines bausmes vaikams. Tai inicijuojanti parlamentarė Marija Aušrinė Pavilionienė tvirtai įsitikinusi – būtina išgyvendinti nuomonę, kad smurtinės bausmės gali būti toleruojamos kaip vaikų auklėjimo priemonė.

Šiuo metu Lietuvos teisės aktai ir taip draudžia bet kokį smurtą prieš vaikus. Tačiau M.A.Pavilionienės pataisose numatyta, jog tėvams bus draudžiama užploti neklaužadai delnu ar diržu per minkštą vietą, šaukti, nepaisyti atžalos jausmų ar nesiskaityti su jos nuomone.

Nenuoramas auginantys tėvai griebėsi už galvų: kokiomis priemonėmis nuo šiol jiems bus leista auklėti vaikus, jeigu pliaukštelėjus per sėdimąją rizikuojama užsitraukti įstatymo sargų rūstybę? O jeigu paauglys sūnus ar dukra, supykę ant griežtų tėvų, apkaltins juos nebūtomis nuodėmėmis ir sumanys įskųsti kontrolieriams?

Įspėjo du kartus

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė „Šeimai” paaiškino, jog priimti tokias įstatymo pataisas – valstybės prestižo reikalas.

„Atsiskaitant Jungtinių Tautų vaiko teisių komitetui kaip didžiausias trūkumas įvardyta tai, kad Lietuva iki šiol neturi tinkamo įstatymo, saugančio vaikus nuo smurto šeimoje. Jau du kartus buvome įspėti”, – sakė R.Šalaševičiūtė.

O smurtą patiriantys vaikai skaičiuojami tūkstančiais. Pavyzdžiui, 2006 m. Lietuvoje užregistruota 5100 nuo smurtautojų nukentėjusių mažamečių.

„Jeigu pažiūrėtumėte statistinius duomenis nuo 2000 m., pamatytumėte, jog kiekvienais metais smurtą patiriančių vaikų skaičius padidėdavo dviem šimtais. Du trečdaliai nukentėjusių vaikų yra berniukai. Daug nerimo kelia ir tai, kad daugėja seksualinės prievartos atvejų prieš mažamečius vaikus”, – nemalonios statistikos pažėrė vaiko teisų apsaugos kontrolierė.

Priešinosi ir švedai

„Visuomenė turi suvokti, kad negalima smurtauti prieš vaiką. Išaugęs jis darys tą patį, ką matė savo šeimoje ir ką laiko norma”, – akcentavo R.Šalaševičiūtė.

Daugiau nei prieš 15 metų toks pat įstatymas prieš smurtą vaiko atžvilgiu buvo svarstomas Švedijoje. „Švedijos piliečiai net kreipėsi į Strasbūrą – pateikė savo nuomonę Žmogaus Teisių Teismui, kad toks įstatymas nepriimtinas. Esą negali būti aiškinama, kaip tėvams auklėti vaikus: pliaukštelėti per užpakalį, pakelti balsą ar ignoruoti nerealius atžalos norus. Strasbūras šio klausimo nenagrinėjo”, – pasakojo vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Įstatymas Švedijoje įsigaliojo ir po 15-os metų konstatuota, kad smurto apraiškų šioje Skandinavijos šalyje sumažėjo net 50 proc. Ar to paties galime tikėtis ir Lietuvoje? Į šį klausimą atsakymo kol kas nėra.

Vaikai pokštų nekrės?

R.Šalaševičiūtė patikino, kad šiais laikais vaikai patys domisi tuo, kaip apsaugoti save ir draugus, brolius ir seseris nuo patiriamo smurto. „Interneto svetainėje sukūrėme skiltį, kur patys vaikai gali užduoti klausimų vaiko teisų apsaugos specialistams, papasakoti apie patiriamą smurtą. Ji tikrai populiari”, – sakė R.Šalaševičiūtė.

O jeigu kai kurie vaikai griebsis šantažuoti ir grasinti gimdytojams? Jei negavę kišenpinigių ar leidimo iki nakties ūžti su draugais puls skųstis kontrolierei, esą jie mušami ar kitaip skriaudžiami?

„Mūsų įstaigoje dirba tikrai profesionalūs vaiko teisių apsaugos specialistai, jie sugeba atskirti tikro smurto apraiškas nuo galimų vaikiškų kaprizų”, – patikino R.Šalaševičiūtė.

Tėvams, kurie susiduria su tokiu šantažu, ji pataria net paskatinti vaikus kreiptis į tarnybą. „Vaikai netruks įsitikinti, jog čia dirba rimti dėdės ir tetos, kurių tokiais triukais ant griežtesnių tėvų neužsiundysi. Nagrinėjame tikrus smurto atvejus, o ne vaikų ir tėvų buitinius nesutarimus”, – sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Pastebima, jog didėjant visuomenės nepakantumui smurtui, akivaizdžiai mažėja nepilnamečių padaromų nusikaltimų skaičius. „Tą rodo statistika. Kuo daugiau apginame nukentėjusių nuo smurto vaikų, tuo mažiau fiksuojama nepilnamečių nusikaltimų. Ryšys visiškai akivaizdus”, – konstatavo R.Šalaševičiūtė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , .

10 atsiliepimų į "Tėvai negalės vaikų net pabarti"

 1. cia dar tik ziedeliai...

  salase nebaudziama vel kirsina tevus ir vaikus su savo ,,istatymais ir pataisomis&#039&#039. Dieve brangus, iki ko nusigyvenime

 2. na ir

  povilionienei jau marazmas prasidėjo.Iš didelio rašto išėjo iš krašto.Nė vienas be beržinės košės neužaugo ir neužaugs,gana pezėti.Geriau susirastų vyrą,kuris nuramintų nervus ir nereikėtų nesamones kurpti.Užsiimkite ponia rimtais projektais,o ne nesąmonių pundeliu.Jei nieko rimto nesugebate eikite laukan iš seimo.Kam tas seimas reikalingas,jei tik nesąmonių rinkinius kuria.Iš seimo priimtų įstatymų ir įvairiausių aktų susidarytų labai geras nesąmonių rinkinys.Kurkime nesąmonių muziejų ir sudėkime visus seimo kūrybos egzempliorius-būtų būsimoms kartoms vertinga istorinė medžiaga moksliniam darbui.

 3. na jo

  aisku, kad nesmone. paziurekit amerikoje kur taip pat pilna tokiu istatymu, ten sako isvis tevai labiau bijo vaiku nei vaikai tevu. ir rezultatas tas kad kiekviena diena koks snarglius atsinesa i mokymo istaiga sautuva ir lavina rankos taikluma. as manau del to, kad neturi atsakomybes jausmo ir nebijo bausmes. nes niekas nera iki tol baudes. jei taip tai tada negalima taikyti nusikalteliu atzvilgiu smurto taip pat t.y sodinti i kalejimus ir pan. kvailyste. lietuvoj tiek dar daug netobulu dalyku kuriuos reikia taisyti, o jie pradeda nuo kito galo.

 4. be vardo

  reiketu istatymo ne tik pries vaikus, o apskritai pries smurta. Nors toks turetu buti. Istatymai turetu kaip ir lygus buti ir tevams, ir vaikams. Iseina, kad vaikai gali viska, o tevai, kuriu nuomones turetu klausyti – nieko.

 5. jau visia

  Ka jie sau galvoja? Nori uzdrausi moterim apsisprendima ar gimdyt ar ne, o patys ubagu sali daro, dabar dar vaiku ne bart negalima bus, juokas ima. Nemaciau ne vieno vaiko ligoninej nuo barimo atsidurusio ir pan. Geriau uzdraustu Animacija kur vien smurtas, o ne tevu auklejima ribotu. Asilu saika.

 6. ....

  Povilioniene pati turbut vaiku nelabai turi, o auklet pirma puola. Pradziai supratima nors koki reik turet.

 7. e

  taigi nejau neaisku kad gyvenama debilu salyje, ir istatimus priimanciose istaigose 100% nera nei vieno psichiskai sveiko zmogaus. tokia tai lietuva.

 8. mirte

  Taip vaikas seimoje yra laukiamas dziaugsmas, bet kada suauges zmogus mates gyvenimo patirties esi savo namuose ikaitu, tai nera nieko baisiau, tai kam tada tie vaikai???????????. Asw esu jau brandaus amziaus moteris turiu patirti vaiku auklejime isauginau 2 sunus ir dziaugiausi , kad isauginau tinkamai, man nereikejo didelio mustro mokejau susitvarkyti ,didziausia bausme buvo vakariniai filmukai. jei laiku negrizo is lauko, nepaklause ir panasiai. Bet paziurejus uzsienio laidas kada vaikai motinai spiaudo i veida, seria per veida , ar tarpusvyje pliekiasi , tai baisu , kad sitokie veiksmai neateitu ir i LIETUVA. BET MANO MANYMU TAI NORIMA KAD SITAIP BUTU, KAD ATEITU AUKLES I NAMUS IR MOKYTU KAIP SU NEUZAUGOMIS ELGTIS , NEDAVUS BERZINES KOSES PER UZPAKALI. Paziurekime ko0 mes is viso sito siekiame ,kad visai nesusitvarkytumeme su savo atzalomis.

 9. nesamone

  vaiko teisiu apsaugos tarnybos neatlieka savo tiesioginio darbo, kiek tevai kreipiasi i juos pagalbos, o gauna tik popieriuka. reiktu pirmoje eileje priversti dirbti sia istaiga su jau esamai istatymais tai tuomet nereikes tokiu apsurdisku pataisu kaip sis. Reikia animacija uzdrausiti kur vien tik mustines ir panasiai. nejauki nera graziu animaciniu filmuku.
  Reikia dabar dirbti siai istaigai tai ir norimi rezultatai bus o ne pataisas kurti ir ju nevykdyti.

 10. ...

  tegu savus augina ir aukleja pagal pataisas, o mes auginsime p[agal gyvenimo patirti ir pagal poreikius. Ne vieno seimuno vaikai nuskambejo ne is tos gerosios puse, tegu patys auklet ismoksta po to priimineja pataisas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.