A.Abišalos skyrimas sukėlė aistras

Premjero siūlymas energetinio saugumo klausimus spręsiančios komisijos vadovu skirti verslininką Aleksandrą Abišalą apaugo paslaptimis. Kontraktas su A.Abišala tapo naujiena net kai kuriems Vyriausybės nariams.

Vyriausybės atstovai vakar tikino negalį pateikti informacijos, kokiomis sąlygomis šiomis dienomis ketinama pasirašyti sutartį su verslo konsultantu, buvusiu premjeru A.Abišala. Jam ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas pasiūlė vadovauti antradienį sudarytai komisijai energijos tiekimo saugumo po 2009-ųjų problemoms nagrinėti. A.Abišala tikino būsimą darbą traktuojantis „kaip sutartį su Vyriausybe”.

Ekspremjeras jo skyrimo aplinkybių tvirtino nekomentuosiąs iki ketvirtadienio pietų. „Tai iš tikrųjų labai jautru – ne man ir ne jums, ir ne Vyriausybei, – o tam darbui, kurį privalome padaryti. Rytoj susitarsime, kaip turime elgtis”, – vakar LŽ sakė A.Abišala. Vis dėlto jis pabrėžė esąs „tiesiog samdomas darbuotojas” ir neslėpė, kad į komisiją pakviestas „šviežiai ir greitai”.

Sukėlė nuostabą

Kaip LŽ sakė aktyvi Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo šalininkė žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė, apie siūlymą nacionalinės reikšmės klausimus spręsiančios komisijos vadovu skirti A.Abišalą ji sužinojo tik antradienį per Vyriausybės posėdį.

„Nežinau, ar apie tai buvo informuoti kiti Vyriausybės nariai, ar informuotas į komandiruotę išvykęs ūkio ministras Vytas Navickas, bet šį paskyrimą vertinu labai santūriai, be entuziazmo. Šis dalykas man kelia nerimą”, – pabrėžė ministrė. Jos manymu, darbą, kuris dabar patikėtas A.Abišalai, turėtų atlikti valstybinės institucijos.

Pasak K.Prunskienės, į antradienio posėdį susirinkę Vyriausybės nariai nebuvo informuoti ir apie komisijos veiklai numatomas lėšas. „Bent aš apie tai negirdėjau. Tačiau, be abejo, tai nėra labdaringa veikla”, – pažymėjo ministrė.

Apie A.Abišalos kandidatūrą santūriai kalba ir Užsienio reikalų ministerijos, kuriai pavesta „ūkiškai ir techniškai” aptarnauti Vyriausybės sukurtą komisiją, darbuotojai. Diplomatinės žinybos atstovai teigė dar tik rengiantys veiklos strategiją, tad dėl informacijos siūlė kreiptis į Vyriausybę, kuri „turėtų turėti” komisijos veiklos viziją.

Kol kas neaišku, ar apie A.Abišalos vadovaujamą komisiją informuotas šiuo metu Meksikoje atostogaujantis prezidentas Valdas Adamkus. Prezidentūros atstovai LŽ tikino informacijos apie komisijos kūrimą iš anksto negirdėję, bet spėliojo, kad premjeras G.Kirkilas galėjo prezidentui apie tai pranešti tiesiogiai telefonu. „Reikėtų ieškoti politinių šio skyrimo motyvų. Gal tai ir premjero bei jo aparato tam tikri sumetimai”, – vakar svarstė jie.

Opozicija sunerimusi

Vyriausybės sprendimas dėl A.Abišalos sukėlė nerimą parlamentinei opozicijai. Tėvynės sąjunga (TS, konservatoriai) vakar išplatino pareiškimą, kuriame dėl šio skyrimo pasiūlė atsistatydinti užsienio reikalų ir ūkio ministrams. „Jei užsienio reikalų ir ūkio ministrai nesugeba atlikti savo pareigų ir konsultuotis su Europos Komisijos bei Europos Sąjungos valstybių narių kompetentingais atstovais dėl galimų bendrų veiksmų užtikrinant Lietuvos energetinį saugumą po 2009 metų, jie galėtų pamąstyti apie atsistatydinimą”, – pareiškė TS vicepirmininkė Rasa Juknevičienė.

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnė Virginija Baltraitienė įsitikinusi, kad A.Abišalą paskyrus derėtis dėl IAE darbo pratęsimo, apie sėkmę galima nė nesvajoti. „A.Abišalos, kuris pats netiki savo darbo sėkme, nes dar nepradėjęs derėtis kalba apie labai menką tikimybę susitarti, paskyrimas stebina ir glumina”, – stebėjosi politikė.

Vakar Ukrainoje viešėjęs premjeras G.Kirkilas per savo atstovus bandė įrodyti, kad A.Abišalos skyrimas turi ir teisinį, ir politinį pagrindą. „Jis nėra, kaip bandoma teigti, „žmogus iš šalies”. A.Abišala – Nepriklausomybės Akto signataras, kompetentingas derybininkas, buvęs ministras pirmininkas”, – teigiama išplatintame premjero pranešime.

Abejotinos perspektyvos

Vyriausybės sudaryta komisija, į kurią, be A.Abišalos, įeis ir Užsienio reikalų, Teisingumo bei Ūkio ministerijų atstovai, turėtų išnagrinėti Lietuvos energetinio saugumo po 2009 metų aplinkybes,

teikti informaciją ir siūlymus Vyriausybei dėl galimų sprendimų. Komisijai pavesta konsultuotis su EK ir ES valstybių narių kompetentingais atstovais dėl galimų bendrų veiksmų užtikrinant Lietuvos energetinį saugumą.

A.Abišala, po Vyriausybės posėdžio kalbėdamas su žurnalistais, netryško optimizmu. Jo manymu, tikimybė, kad IAE nebus uždaryta, lygi 5 proc., bet stengtis verta.

„Formaliosios teisės požiūriu neturime jokių galimybių susiderėti ar pasinaudoti kokiais nors stojimo sutarties į ES akto ir apie Ignaliną kalbančio protokolo punktais, kad galėtume pratęsti jėgainės darbą. Jeigu tai būtų privati sutartis su kokiais kitais klientais, sakyčiau, jog tokio darbo imtis neverta”, – apie savo veiklą Vyriausybės komisijoje svarstė A.Abišala.

Abejonių, kad Lietuva neturi daug galimybių įtikinti ES leisti pratęsti jėgainės darbą, ne taip seniai pateikė ir premjeras G.Kirkilas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "A.Abišalos skyrimas sukėlė aistras"

  1. oioi

    VISAI NEBESUPRANTU KIRKILO VEIKSMŲ. AR NEBĖRA KĄ SKIRTI?MATOMAI BUVO PRISIŽADĖJĘS ,TAI DABAR ŠTURMUOJA Į VISAS PUSES PRIEŠ BAIGIANTIS KADENCIJAI.AR NE LAIKAS PATIKRINTI KIRKILO SVEIKATOS STOVĮ VISAIS ASPEKTAIS.JAM REIKTŲ TIKRINTIS PAS KONKREČIOS SRITIES SPECIALISTUS.

  2. Svieto

    pabaiga , bachureliai, ne kitaip.Judas iseina i didziaja arena,na, na…cia tai bent…

  3. lt

    Priesmirtines konvulsijos, ar koki velnia, sovsiem ne v tu stiepj po simts…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.