Brangesnės cigaretės didins kontrabandą

Rūkantys vartotojai kol kas veikiausiai nemes rūkyti, nors cigaretės netrukus vėl brangs – nuo kovo 1 dienos didės joms taikomo akcizo tarifai, ir kai kurių cigarečių pakelis kainuos net 2 litais brangiau. Manoma, kad rūkaliai didins kontrabandinių cigarečių pardavimus.

Parduotuvėse kai kurios cigaretės jau kainuoja tiek, kiek turėjo kainuoti tik nuo kovo 1 dienos. Kai kurias sandėliuose sukauptas pigesnes cigaretes prekybininkai tikisi išparduoti po kelių savaičių, o kai kurių cigarečių senomis kainomis pirkėjai galės įsigyti dar kelis mėnesius.

Brangs ne iš karto.
Prekybos tinklų teigimu, cigarečių tiekėjai jau kurį laiką taiko kainą, kuri bus lygi kainai, pritaikius naują akcizo tarifą, dėl to kai kurios cigaretės jau pabrango ir parduotuvėse. „Kai kurias cigaretes jau prieš kurį laiką pradėjome gauti didesnėmis kainomis. Galbūt tiekėjai siekė pasipelnyti”, – svarstė Tomas Vaišvila, „Iki” prekybos tinklą valdančios „Palink” komunikacijos direktorius.

„Dėl to kai kurios cigaretės brango jau anksčiau. Mes (prekybos tinklai – aut.) tam procesui jokios įtakos neturėjome”, – LŽ antrino Rasa Juodkienė, „Rimi” atstovė ryšiams su visuomene.

Pašnekovės teigimu, pigesnių cigarečių parduotuvėse bus galima nusipirkti dar kelias savaites, kai kurių – net ir 2-3 mėnesius po akcizo tarifo padidinimo, nelygu kurias cigaretes senomis kainomis rūkaliai išpirks greičiausiai.

Skirtingai nei prekybos tinklai, cigarečių gamintojai ir importuotojai šiais metais nebegalės laikyti cigarečių likučių senomis kainomis, kaip buvo daroma praėjusiais metais.

„Tai užkerta kelią iškreiptai konkurencijai tarp cigarečių gamintojų ir importuotojų, nes visi didmenininkai cigaretes brangins vienu metu”, – LŽ sakė „JT International Baltic States” korporatyvinių reikalų vadovas Ramūnas Mačius.

Vaikysis kontrabandinių

Paklaustas, ar brangstančios cigaretės verčia pirkėjus dėl taupumo mesti rūkyti, jis sakė, kad pardavimų sumažėjimo kol kas nepajuto. „Per trumpas laiko tarpas. Be to, rinkoje dar nėra naujų kainų, tad ir žmonių elgesio tai neveikia”, – dėstė jis.

Pašnekovas teigia, kad užuot metę rūkyti, kai kurie pirkėjai veikiausiai ieškos pigesnių, kontrabandos keliu atkeliaujančių cigarečių. „Didžiausią spaudimą dėl akcizų didėjimo patirsime iš nelegalios rinkos. Žmonės masiškai nemes rūkyti, o ieškos būdų, kur gauti pigesnių cigarečių. Palyginkime – Rusijoje „St.George” pakelis kainuoja 0,96 lito”, – teigė R.Mačius

Faktai

Lietuva yra įsipareigojusi palaipsniui didinti cigarečių akcizo tarifą ir 2009 metų gruodžio 31 dieną pasiekti Europos Sąjungoje nustatytą minimalų akcizo tarifą – 57 proc. populiariausių cigarečių vidutinės mažmeninės kainos, bet ne mažiau kaip 221 litas už 1000 cigarečių.

Šiuo metu Lietuvoje taikomas akcizo už cigaretes tarifas susideda iš 66 litų už 1000 cigarečių specifinio elemento ir 15 proc. vertybinio elemento. Tai sudaro 98,3 lito už 1000 populiariausių cigarečių kainų kategorijos, arba 45,7 proc. populiariausių cigarečių mažmeninės kainos. Siekdama išvengti staigaus cigarečių kainų didėjimo, Finansų ministerija Akcizų įstatymo pakeitimo projekte siūlė nuo 2008 metų kovo 1 dienos akcizo už cigaretes specifinį elementą padidinti iki 79 litų už 1000 cigarečių, vertybinį – iki 20 proc., o tai yra 50,3 lito už 1000 populiariausių cigarečių. Padidėjus cigarečių akcizo tarifui, akcizo dydis sudarytų 129,3 lito už 1000 populiariausių cigarečių, arba 51,4 proc. jų mažmeninės kainos. Taigi mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina, padidėjus akcizo tarifui, didės apie 73 centus, arba 17,1 procento.

Finansų ministerija suskaičiavo, kad šiais metais padidinus cigarečių akcizą į valstybės biudžetą papildomai įplauks apie 71 mln. litų pajamų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Brangesnės cigaretės didins kontrabandą"

  1. oioi

    aišku,kad didės kontrabanda.Jei rusijoje ir baltarusijoje kainos ir gyvenimo lygis būtų toks blogas,kaip aiškina mūsų politikai,tai nebūtų tokio masto kontrobantos iš tų respublikų.Kiek pakalbu su vietiniais rusais apie gyvenimą pas juos,tai nustembu,nes kainos daug mažesnės užtat ir gabena mūsų gyventojai iš ten kontrabandą.palaikau aš juos,nes galima pigiau nusipirkti ir cigarečių,ir vaistų(pas juos jie pigūs ir daug veiksmingesni,negu europiniai, kurie yra palyginus brangūs.)Tik mūsų politikai to nesupranta ir leidžia vežti tik iš ES ir kitų šalių,tik ne iš Rusijos. Gėrimai,maisto produktai irgi daug pigesni.Politikams reikėtų apie tai pagalvoti,o ne didinti kainasir akcizus.

  2. Belauzas

    Tie 221 Lt uz 1000 cigareciu yra nesamone, nors kaip pradziai, visai nebloga nesamone. Paskaiciavus gauname, kad uz pakeli reiks moketi plius minus 5 Lt, na, gal pradziai ir gerai, bet to tikrai nepakaks, kad rukaliai mestu rukyti. Vat kai akcizai pakils iki 10-15 Lt uz pakeli, tada jau efektas turetu buti matomas, o dabar, kai vaikuciai eina ir reketuoja mociutes litu ant saldainiu, tai tuos kisenpinigius jie isleidzia ant rukalu. Na, tikrai grazi situacija, kai kazkokie neuzaugos pesa cigarete dantyse…. Stai kokia musu visuoene…. Aplamai, kad ir kokie akcizai bebutu, tai vistiek bus nesamone, nes pats protingiausiais budas, tai uzdrausti inportavima cigareciu. Ir liaudis taptu sveikesne, ir sveikatos ministerijai maziau galvos skausmo, ir seimose maziau vargo butu del pinigu „stygiaus” (kuri pacios susikuria) ir t.t. Nezinau, ar verta nors kiek mastanciam zmogui pasakoti, ka gero atnestu uzdraudimas importuoti ir prekiauti cigaretemis. Tad, mielieji, mastome ir darome isvadas… Nes, ironiska, bet po kokiu 7 metu, jau tarp 6-7 metu amziaus vaiku bus 80% rukanciu, patikekik, tai plinta labai greitai… Apverktina situacija…

  3. pilkas

    Kad vieni butu turtingi,- kiti turi butinai daugiau sirgti, gerti, rukiti ir trumpiau gyventi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.