Juodojo sausio žymė

Pasaulio akcijų rinkas šiemet lydės juodžiausio istorijoje sausio šešėlis, tad 2008-ieji investuotojams nebus tipiniai metai, kai galima tikėtis didesnio nei 10 proc. pelno.

Tačiau SEB banko specialistai akcentuoja, kad šiemet turėtų pasitaikyti ir didelių akcijų kainų šuolių, tad egzistuoja puikios galimybės trumpalaikėms investicijoms.

Anot SEB banko Rytų Europos turto taktinio pasiskirstymo valdytojų komandos vadovo Marijaus Kalesinsko, įvairūs indikatoriai leidžia prognozuoti, kad JAV ekonomika sulėtės taip pat, kaip ir 2000 metais.

„Kadangi JAV ekonomika yra svarbiausia pasaulyje, tai kas vyksta joje, paskui paveikia visas kitas rinkas. Apie būsimą situaciją rinkose leidžia spręsti ir tai, kaip aktyvūs JAV investuotojai skolinasi investicijoms. Dabartinės skolinimosi tendencijos įtartinai panašiai kartoja įvykius prieš 2000 metų technologijų krizę, kai prasidėjo ilgalaikis akcijų kainų kritimas“, – sako M. Kalesinskas.

Anot jo, JAV ekonomikos smukimas jau vyksta, nors tai įrodantys makroekonominiai duomenys pasirodo kur kas vėliau. Kai jau „identifikuojama“ ūkio recesija, akcijų rinkos dugnas dažnai būna labai netoli arba jau net praeityje, tad dažnai pasitaiko atvejų, kai pinigai pasiimami tada, kai jau prasideda akcijų rinkų kilimas. Tuo metu porecesiniu laikotarpiu vidutiniškai per metus uždirbama apie 33 proc. pelno.

Pasak M. Kalesinsko, tokių didelių akcijų kainų svyravimų sausio mėnesį, kaip šių metų pradžioje, dar nebuvo niekada istorijoje. Nuo 1905-ųjų buvo tik 13 metų, kai sausį fiksuoti smarkūs akcijų kritimai. Ir tik dveji metai iš minėtųjų trylikos investuotojams baigėsi teigiama metine grąža. Vidutiniškai per blogai prasidėjusius metus akcijų kainos nukrisdavo 7-8 proc.

Banko atstovo teigimu, dažniausiai akcijos nenukrenta daugiau kaip 24 proc. nuo aukščiausio taško, išskyrus tuos atvejus, kai prieš recesiją jos būdavo istoriškai labai brangios (apie 1970, 2000 metus). Pastaruoju metu akcijų rinkos daugiausiai buvo nukritusios apie 15 proc.

„Situacija atrodo gana grėsminga ir artimiausiu laikotarpiu akcijų rinkos neatrodo labai patraukliai. Tačiau nepaisant didelių nukritimų metų pradžioje būna ir aukštų pakilimų, kurie yra naudingi trumpalaikėms investicijoms ir suteikia šansus pasiimti greitus pelnus bei perskirstyti investicijas į mažesnės rizikos instrumentus“, – sakė M. Kalesinskas.

Jis prognozuoja, kad šie metai nebus vidutiniai, kai investuotojai uždirba 11-12 proc. pelną. Kad jie bus ekstremalaus nuostolio ar ekstremalaus pelno metai šansų esą mažai, nes tokie metai pasitaiko gana retai.

Anot bankininko, šiuo metu įmonių pelno ir akcijų kainų santykio rodiklis rodo, kad JAV, Europoje bei Japonijoje šiuo metu yra labai pigios akcijos. Besivystančių šalių akcijos yra šiek tiek brangesnės. Netgi skaičiuojant pesimistiškiausius rodiklius, išsivysčiusių šalių akcijų rinkos, pasak M. Kalesinsko, išlieka patrauklios.

„Pigiai prisipirkti akcijų gali pasitaikyti dar geresnių momentų nei sausį. Tačiau nenorintys pernelyg rizikuoti investicijoms į akcijas šiuo metu turėtų skirti tik tuos pinigus, kurių nereikės ilgą laiką“, – pataria M. Kalesinskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Juodojo sausio žymė"

  1. Valdas

    Ar tik neprasideda Didžioji pasaulinė krizė kaip 1929-1933 ? nenustebsiu kai nekilnojamas turtas pigs ne 10-15 procentų, o 10-15 kartų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.