Sveikatos apsaugos ministerijos projektą e. sveikata įgyvendins „Hewlett-Packard”

Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos skelbtą konkursą dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo internetu projekto e. sveikata sukūrimo ir įdiegimo laimėjo pasaulinė IT sprendimų kompanija „Hewlett-Packard”. Modernus projektas, kuris leis ženkliai pagerinti gyventojams teikiamų sveikatos paslaugų kokybę, bus finansuojamas iš Pasaulio banko paskolos. Projekto vertė – beveik 9 mln. litų. Planuojama, kad nacionalinė sistema e. sveikata pradės funkcionuoti jau 2006 metais.

„Šiuo metu kuriama sistema taps itin svarbiu laimėjimu visai Lietuvos sveikatos apsaugos sričiai. Vos pradėjusi veikti ji iš karto palengvins darbą gydytojams ir bus naudinga gyventojams”, – sakė Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos Informacinių technologijų skyriaus vedėja Vita Sinicienė. Anot jos, naujojoje sistemoje kiekvienam pacientui bus sukuriama elektroninė ligos istorija, todėl gydytojas bet kurioje Lietuvos vietoje nedelsdamas gaus būtiną informaciją apie pacientą, jo ligas, ankstesnio gydymo eigą, paskirtus vaistus, atliktų tyrimų rezultatus ir t. t. V. Sinicienės teigimu, tai iš karto padidins gydytojų darbo operatyvumą ir kilstelės į viršų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę.

Pagrindiniai nacionalinės sistemos e. sveikata vartotojai bus pacientai, sveikatos priežiūros institucijos, jų personalas taip pat mokslo ir tyrimų įstaigos. Sistemoje bus patalpinta svarbiausia informacija apie ligonius, juos gydančius medikus, ligonines, poliklinikas ir laboratorijas. Sistemos e. sveikata dėka ligoninės ir poliklinikos galės keistis duomenimis, čia bus galima rinkti statistinę informaciją apie gyventojų sergamumą, analizuoti ją ir tirti įvairiais pjūviais. Naujosios sistemos duomenis bus paprasta suderinti su kitomis programomis, kurios yra arba bus diegiamos sveikatos apsaugos institucijose.

Sistemoje e. sveikata veiks priemonės, kuriomis bus galima sukurti paciento siuntimą pas specialistą, užregistruoti pacientą konsultacijai pas gydytoją arba atitinkamam gydymui, tyrimui ar procedūrai bei gauti atsakymą. Laboratorijos, pasinaudodamos e.sveikata galės perduoti tyrimų rezultatus pacientą gydančiam gydytojui. Pacientą priėmęs gydytojas galės registruoti ligonio apsilankymo priežastis, nusiskundimus ir sveikatos problemos simptomus, išrašyti pacientui elektroninį receptą, su kuriuo vaistinėje ligonis galės gauti vaistus. Sistema e.sveikata leis elektroniniu būdų kaupti, perduoti ir gauti medicininius vaizdus (pvz.: rentgeno nuotraukas), medicinos darbuotojai galės operatyviai teikti ir gauti kritinę paciento sveikatos informaciją apie kraujo grupę, alergijas, persirgtas ligas.

„Džiaugiamės finansuodami tokį valstybei ir visiems jos gyventojams reikalingą projektą, kuris savo pažangumu neatsiliks nuo panašių projektų, jau keletą metų veikiančių kai kuriose senosiose Europos Sąjungos valstybėse. Tai yra labai svarbus žingsnis, padedantis gerinti sveikatos paslaugų kokybę ir efektyvumą”, – sakė Pasaulio banko atstovybės Lietuvoje socialinio ir sveikatos sektoriaus vyriausioji specialistė Vilija Kostelnickienė.

Įdiegus naują e. sveikata sistemą ligoniai galės užsirašyti į eilę pas norimą gydytoją, užsisakyti pageidaujamus tyrimus bei kitas paslaugas. Ligonių registracija bus itin paprasta, vartotojo prieiga – saugi, pacientai galės naudotis specialiai jiems parengtomis nesudėtingomis registracijos formomis, sužinoti savo laboratorinių tyrimų rezultatus. Ateityje čia numatoma teikti konsultacijas, kaip elgtis ištikus krizinei situacijai taip pat nuotolines sveikatos priežiūros paslaugas. Panašios sistemos, kurias yra įdiegusi kompanija „Hewlett-Packard” jau veikia Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Ispanijoje bei JAV.

Projektas e. sveikata Lietuvoje bus įgyvendinamas keturiais etapais. Pirmojo etapo metu bus įdiegtas pagrindinis integruotas modulis, leidžiantis keistis turima informacija visos šalies mastu. Antrojo etapo metu priėjimas prie sistemos per internetą bus suteiktas pagrindinėms sveikatos priežiūros institucijoms ir jų personalui, tuomet bus galima atlikti įvairias funkcijas – pacientų registraciją, siuntimų konsultaciją bei diagnostiką. Trečiojo etapo metu sistema bus išplėsta regionuose, į ją bus įtraukta informacija apie atliktus tyrimus, pradės veikti Lietuvos gyventojų sveikatos būklės duomenų bazė. Vėliau e. sveikata bus pildoma specialiais integruotais sprendimais, kurie leis išnaudoti visas sistemos galimybes.

„Hewlett-Packard”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.