Būsimų streikininkų gretos retėja

Vyriausybei pažadėjus, kad vidutinė mokytojų alga jau kitais metais sieks 3 tūkst. litų, dalis pedagogų atsisako streikuoti. Tačiau radikaliojo profsąjungų sparno atstovai dar kartą pabrėžė, kad kompromiso pasiekti nepavyko.

Premjero Gedimino Kirkilo rudenį įkurta darbo grupė, turėjusi sukurti Ilgalaikę pedagogų darbo užmokesčio didinimo programą, vakar pagaliau pateikė atitinkamo susitarimo projektą. Jį pasirašė G.Kirkilas ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkė Rūta Osipavičiūtė. Dokumentą dar turės patvirtinti Vyriausybė.

Atsižvelgs į infliaciją.
Per ateinančius trejus metus pedagogų darbo užmokestis turėtų didėti 60 proc., skaičiuojant nuo algos, kurią mokytojas gaus 2009 metų spalį. R.Osipavičiūtė teigė, kad beveik visi streikuoti nusiteikusių pedagogų reikalavimai patenkinti. „Šiandien padėjome pagrindą, kuriuo remdamiesi galėsime ir toliau derėtis dėl mokytojų padėties gerinimo. Priežasties streikuoti nebėra“, – pareiškė ji.

R.Osipavičiūtės teigimu, susitarime numatyta, kad keliant algas bus atsižvelgiama į infliacijos lygį šalyje. „Kasmet skaičiai bus peržiūrimi. Gali būti, kad jie didės“, – sakė profsąjungos atstovė. Premjeras G.Kirkilas aiškino, kad šis mokytojų darbo užmokesčio didinimas iš valstybės biudžeto papildomai pareikalaus 2,2 mlrd. litų. „Šiemet atlyginimų visiems biudžetininkams kėlimas tiek nekainavo“, – tvirtino jis.

Pagal minėtą programą, 2009 metais mokytojai turėtų uždirbti 30 proc., 2010 metais – 10 proc., o 2011 metais – 10 proc. daugiau. Nors susidaro tik 50 proc. suma, pinigine išraiška atlyginimai per trejus metus esą didės 60 proc., nes procentai skaičiuojami nuo šių metų rugsėjo 1 dieną mokytojams pakelto darbo užmokesčio.

Valdžia tik žaidžia

Paklaustas, ar šie skaičiai sustabdys streikais grasinančius mokytojus, premjeras teigė galvojantis ne apie streikus, o konstruktyvų darbą. „Tų, kurie norės streikuoti ir politikuoti, jokie skaičiai nesustabdys. Rinkimų metai – daug kas linkęs politikuoti“, – pareiškė G.Kirkilas.

Atrodo, Vyriausybės vadovo nerimas pagrįstas. Po vėliau įvykusio jo susitikimo su streikuoti pasiryžusių kitų mokytojų profsąjungų vadovais, radikalusis Aleksas Bružas pareiškė: „Streikų neatsisakome. Šiandien derybų nebuvo, tik Vyriausybės vadovo ir ministrų diktatas. Jie mus informavo, diktavo, bet nesikalbėjo.“

Profsąjungos narys teigė akivaizdžiai pamatęs, kad valdžia į pedagogus žiūri „iš aukšto“. „Negavome jokio atsakymo. Ilgalaikė uždarbio kėlimo programa – tik žaidimas su mumis“, – sakė jis. Nuo pedagogų streiko, kuris turėtų prasidėti kovo 3-iąją, Lietuvą gali išgelbėti tik Vyriausybės pasiryžimas siekti kompromiso. „Kompromisas – dar šiemet mokytojų uždarbį padidinti 50 proc.“, – sakė A.Bružas. Jo skaičiavimu, streikuoti žada 250-300 mokyklų 27 savivaldybėse. Mokytojai, pasak A.Bružo, šiomis dienomis patiria „beprotišką“ puolimą iš Švietimo ir mokslo ministerijos. Esą ministrė Roma Žakaitienė su palyda važinėja po visą šalį, stengdamasi įtikinti mokyklų direktorius imtis priemonių prieš streikininkus.

Pedagogams neatsakius streikų idėjos, R.Žakaitienė sako nebijanti interpeliacijos. „Interpeliacijos nė kiek nebijau, nes tai nėra lengvas darbas, ir prisiimti visą atsakomybę nuo pat nepriklausomybės pradžios, nelengva našta. Bijoma ne streikų, o neatsakomybės: mokytojai, reikalaudami atlyginimo, turėtų galvoti apie moksleivius, ugdymo kokybę, tėvus, visuomenę“, – sakė ministrė.

Vis dar aiškinasi tarpusavyje

LŠDPS pirmininkės R.Osipavičiūtės pavaduotojas Audrius Jurgelevičius LŽ teigė, kad derybos su Vyriausybe kasmet bus atnaujinamos, atsižvelgiant į besikeičiančias aplinkybes. Anot jo, skelbti nacionalinį streiką gali tik tos profsąjungos, kurios visuose mokyklų kolektyvuose turi 50 proc. narių paramą. „Nei viena šiandien veikianti organizacija kol kas nėra pajėgi to padaryti“, – teigė A.Jurgelevičius. Pasak jo, kiekviena mokykla sprendimą dėl streiko gali priimti savo nuožiūra.

Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė vakarykštį programos patvirtinimą pavadino neturinčiu teisinės galios. „Kaip gali viena organizacija pasirašyti už likusias keturias? – klausė profsąjungos narė. – Ji mūsų įgaliojimų neturi. Šis pasirašymas, mūsų nuomone, negaliojantis.“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , .

7 atsiliepimai į "Būsimų streikininkų gretos retėja"

 1. mokytojas

  Labai jau akiplėšiškai ši ministrė permeta visą „galvojimo apie moksleivius“ naštą ant mokytojų pečių. Pačiai, matyt, visai nesigalvoja…sunku papūgoms žmonių pasauly.

 2. eilinį sykį

  mokytojas neturi galvoti apie savo šeimą, savo vaikus, kad jie būtų pavalgę ir aprengti, o vat apie ugdymo kokybę ir kt. būtinai reikia galvoti…Geriau jau ką nors kitką sugalvotų.

 3. PIRMYN I streika!

  gal osipes komanda ir ,,suminkstejo&#039&#039, bet zemaiciai streikuos. ,,INFO&#039&#039, neklaidinkit visuomenes, nes pazadai mums seniai nusibode, MUMS REIKALINGOS DIDESNES ALGOS!

 4. mokytojas

  Ir patikėjo mokytojai eilinį kartą blondinei ir dėdei su pypke. Ir gavo mokytojai savo pažadėtus atlyginimus. Ir paskaičiavo, kiek gi padidėjo jų atlyginimai. Ir palygino juos su pažadais. Ir pagaliau net tie, kurie tikėjo ir laukė pažadų daug metų, prisiminė matematiką ir duonos kainą prieš ir po. Taip,- sako blondinė,- infliacija šalyje – „X“ nuošimčiu. Taip,- pritarė dėdė su pypke,- infliacija yra nedidelė, nes aš turiu duomenis iš…
  Be abejo, paėmus plazminio televizoriaus, naujojo automobilio iš salono ir duonos kepalo kainas per pastarąjį penkmetį, sudėjus ir padalijus iš trijų gaunasi, kad infliacija kaip ir „normos ribose“. Kas nors bandė palyginti maisto produktų kainos prieš penkmetį ir dabartinės? Nesunku prisiminti, kiek apytiksliai reikėjo palikti parduotuvėje maistui ir kuo pavirto šimtinė kupiūra.
  Taip,- sako senelis,- kas čia yra keli milijonai nupirkti man vaikystės svajonę – lėktuvą, -man gi reikės ir vėl skraidyti į Europos Sąjungos derybas, gal Jie leis MUMS įvesti Jų valiutą, nes iš tikrųjų, lietuviškas pinigas teliko tik popieriuku. O gal Juos ir pačius čia atskraidinsiu į Valdovų Rūmus, nes kaip gi MES be Rūmų. Nesvarbu, kad basi, ir alkani, nesvarbu, kad čia lieka tik agrarinė respublika, nes viską, ką galėjome, jau pardavėme. O pardavėme tą, kas duodavo pelną? Na, gal paskubėjome, paskubėjome. Bet nieko, ateis Lenkai, Turkai, Suomiai (Nanaicai, Burundiečiai ir pan.) ir duos MUMS pinigėlį. Su kokia sąlyga? O koks skirtumas, svarbu duos. Nes statau ne sau, o anūkams….
  Leiskite paklausti, ar saviems, ar… Jų gi daug – visa Lietuva. Ir anūkams teks mokėti skolas. Ne, jie jau, dar negimę, yra iki gyvos galvos skolingi.
  O čia dar ir mokytojai su savo bėdom neduoda ramiai pasvajoti apie šviesiąją kai kieno anūkų ateitį. Ko jie reikalauja, ko jie nori? Jiems gi pažadėta, – laukite – bus. Tikėkite, ir laukite. Laukite, ir svajokite. Svajokite, ir dirbkite. Kaip gi, reikia dirbti. Kur gi dėsime tuos anūkus? Ar Jūs, mokytojai, leisite jiems valkatauti gatvėse? Tai juk JŪSŲ PEDAGOGŲ PAREIGOS. Jums gi moka atlyginimus. Nesvarbu, kad Jūs paaukojote ir iki šiol aukojate savo laiką ir nervus (ir finansus), įsigyjant išsilavinimą, nesvarbu, kad JŪSŲ PAČIŲ nesimato namuose, nes reikia pasiruošti sekančiai dienai, tikrinti vaikų darbus, nuolat tobulėti. Tai gi visi mažai gauna. Ir santechnikai, ir pardavėjos iš prekybos centro. Kuo gi JŪS ypatingi? Dirbkite iš idėjos, nes Lietuvai reikia patriotų, kad nepamirštume, už ką ėjome prieš tankus prieš kelioliką metų. Ne už tą kovojome? Atleiskite, aš nekaltas (aplinka tokia). Pažiūrėkite, kiek nuo tų laikų pasikeitė žmonių. Kiek prisisteigė partijų. O JŪS dar ne partiečiai? Kaip gi, įstokite į bet kurią, apsikabinkite save margais šalikais. O nepatiks, perbėgsite į kitą partiją.
  Nusivalei…nosį, pasiimk kitą servetėlę, kam ją plauti…
  Gal ne ten gimėme? Gal ne pačiu laiku? O gal atėjo laikas dėdėms ir tetulėms atsakyti už visus savo veiksmus, už savo nė vieną neištiestą pažadą? Neabejoju, kad ir vėl mokytojai liks kalti, kad vaikai lieka be priežiūros, kad nukentės mokymo programa ir t.t. Išeities nebematau – tik šakes į rankas ir streikas, neterminuotas streikas iki kol dėdės su pypke įžūliai pasakyti žodžiai neužstrigs skersai bjauriausiu tabako kvapu, kad ką gi tie mokytojai, pastreikuos, baigsis pinigėliai (maistui), ir vėl išeis į darbą iškėlus baltąją vėliavą ir rankytes.
  Dėdės ir tetos, šį kartą nuvilsime, baltų vėliavų NEBUS.

 5. GINAGI

  NESUPRANTU, IS KUR JIE TRAUKIA TOKIUS NESAMONINGUS SKAICIUS???KAD TIEK PEDAGOGAS UZDIRBA???JAUNAS SPECIALISTAS GAUNA TIK VOS VIRS 900 SIMTU, NET TUKSTACIO NEGAUNA, CIA SU TUO NAUJU PAKERLIMU VADINASI.BANKAS NET PASKOLOS NEDUODA SU TOKIOM ALGOM APGAILETINOM.

 6. Mina

  Pazadejo-patiesijo, eilini karta.
  Jus ,avinai ,ir toliau mekenkit ,o kas
  mums.
  Sotus alkano niekada neuzjaute

 7. Dzikas

  Skaldyk ir valdyk. Nieko naujo valdant Lietuvą reatsirado.Visų grobuonių prigimtis vienoda. Gaila, kad Lietuvoje jie ir toliau puikiai jaučiasi ir klesti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.