Istoriniai įrašai perduoti Lietuvai

Lietuvos centriniam valstybės archyvui vakar simboliškai perduoti „Amerikos balso” lietuviškų radijo laidų įrašai. „Jie, kaip ir mano karta. Esame gimę užsienyje, bet grįžtame, o ne atvykstame į Lietuvą”, – sakė ilgametis „Amerikos balso” darbuotojas Romas Sakadolskis

Vakar R.Sakadolskis apdovanotas Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklu – Lietuvos tūkstantmečio žvaigžde. „Apdovanojimas priklauso visiems, kurie dirbo, bet nesulaukė nepriklausomos Lietuvos. Nebuvo jokių vilčių, o jie vis tiek tikėjo”, – po įrašų perdavimo ceremonijos apie jam skirtą apdovanojimą LŽ sakė garsus žurnalistas. Jis atsiminė, jog nebuvo nė vienos dienos, kad „Amerikos balso” redakcijoje būtų nuobodu: „Visada žinojome, kad turime pateikti svarbiausią informaciją. Kaip jaunas žmogus mačiau, koks redakcijoje buvo užsispyręs tikėjimas, tai padarė didelį įspūdį, pakeitė ir mane.”

Nuo 1969 metų R.Sakadolskis „Amerikos balse” dirbo kaip laisvai samdomas darbuotojas, o 1973-iaisiais tapo redakcijos kolektyvo nariu, kur dirbo iki 2004 metų, kai vasario 27 dieną „Amerikos balso” laida lietuvių kalba skambėjo paskutinį kartą.

„Tai visas gyvenimas: ir profesinis, ir asmeninis, – 32 darbo metus vertino žurnalistas. – Atgimimo laikais gyvenome redakcijoje, ten ir lovytė buvo. Išleidome dešimtis tūkstančių dolerių Amerikos valdžios pinigų, laikydami atviras linijas, kad Aukščiausiosios Tarybos nariai galėtų paskambinti ir pranešti, perduoti žinias.”

Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus Daliaus Žižio teigimu, „Amerikos balso” įrašai bus perkelti į skaitmenines laikmenas. Jais galės naudotis visi besidomintieji. 776 juostų įrašai – ne tik laidos, bet ir netransliuota medžiaga. „Jei neklystu, vienoje ritėje įrašytas visas pirmasis Pasaulio lietuvių bendruomenės suvažiavimas. Niekur jo nėra, tik „Amerikos balso” archyve”, – sakė R.Sakadolskis.

Jis ketina prisidėti tvarkant įrašus. „Laukia didžiulis darbas. Kai sutvarkysime archyvą, turėsime gyvus balsus iš senų laikų. Vincas Krėvė-Mickevičius, Algirdas Avižienis, Vytautas Kliorė, Algirdas Julijus Greimas, Vytautas Kavolis, Adomas Varnas”, – per „Amerikos balsą” kalbėjusius šviesuolius vardijo R.Sakadolskis. Jis taip pat paminėjo redakcijos bendradarbius – Rimantą Kanapienių, Ritą Miliūtę, Nijolę Sadūnaitę ir kitus.

„Prisiminsiu tuos žmones. Balsas duoda spalvą, atskleidžia daugiau. Kai V.Krėvė-Mickevičius po 10 metų Filadelfijoje prisimena savo pokalbį su Molotovu Kremliuje, jauti jo balse daug dalykų. Ir kiti, kas klausys, pajus tų laikų skonį, kaip į programą skverbėsi anglų kalba per dešimtmečius, kaip keitėsi dirbančiųjų kartos”, – pasakojo R.Sakadolskis.

„Amerikos balsas” (Voice of America, VOA) – JAV radijo stotis, veikianti nuo 1942 metų. 1951-2004 metais „Amerikos balsas” rengė laidas ir lietuvių kalba.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.