Įtariamasis Medininkų žudynių byloje K.Michailovas (Nikulinas) lieka suimtas

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį paliko galioti suėmimą buvusiam sovietų ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) smogikui Konstantinui Michailovui (anksčiau turėjusiam pavardę Nikulinas), kuris yra įtariamasis Medininkų žudynių byloje.
Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Itin sunkiu nusikaltimu – tyčiniu dviejų ar daugiau asmenų nužudymu įtariamą 40-metį Latvijos pilietį sausio 29 dieną Vilniaus miesto 2-sis apylinkės teismas leido suimti 3 mėnesiams. Teismas nustatė tokį suėmimo terminą, kokio prašė Generalinė prokuratūra.

Jau tada suimtojo advokatai pareiškė, kad paduos skundą dėl suėmimo, nes jų klientas niekada nesislapstė nuo Lietuvos teisėsaugos ir nėra jokio pagrindo laikyti jį suimtą.

Vilniaus apygardos teismo posėdyje K.Michailovas (Nikulinas) pareiškė, kad nedalyvavo žudant pareigūnus ir pageidavo būti paleistas iš suėmimo.

Generalinė prokuratūra suimtojo skundą prašė atmesti.

Kadangi teismas nepaleido Latvijos piliečio ir sprendimas dėl skundo yra galutinis, pasibaigus 3 mėnesių suėmimo terminui, prokurorai vėl galės kreiptis į teismą ir prašyti pratęsti terminą ilgesniam laikui.

Tai kol kas vienintelis įtariamasis, kurį Lietuvos teisėsaugos pareigūnams pavyko pasiekti ir pareikšti oficialius įtarimus.

40-metis įtariamasis sausio 28 dieną buvo perduotas Lietuvai. Po perdavimo jis buvo atvežtas į Generalinę prokuratūrą Vilniuje, kur jam buvo pranešta apie pernai spalį teismo priimtą nutartį jį suimti. Prokuratūroje K.Michailovui buvo įteiktas pranešimas apie įtarimus.

Sulaikytąjį į prokuratūrą ir vėliau į teismus lydėjo kaukėti ir automatais ginkluoti antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai“.

Sausio viduryje Latvijos aukščiausiasis teismas atmetė K.Michailovo (Nikulino) prašymą neišduoti jo Lietuvai. Šiam asmeniui Latvijoje buvo pritaikyta liudytojų apsaugos programa – šis vyriškis savo šalies pareigūnams padėjo išaiškinti Latvijos teritorijoje padarytus nusikaltimus, todėl jam buvo leista pakeisti pavarde. Lietuvos prokuratūroje tiriamoje byloje jis bus įvardijamas naująja pavarde.

Įtariamąjį 17-kos metų senumo byloje dėl 7 Lietuvos pareigūnų nužudymo ir vieno sužeidimo pernai lapkričio 28 dieną sulaikė Latvijos teisėsauga, remdamasi Lietuvos išduotu Europos arešto orderiu.

K.Michailovas (Nikulinas) kartu su dar trimis įtariamaisiais omonininkais – Aleksandru Ryžovu, Andrejumi Laktionovu ir Česlavu Mlyniku buvo ieškomas kaip įtariamasis nužudymu.

Pastarieji trys yra Rusijos piliečiai, gyvena šioje šalyje ir Lietuvos teisėsaugai kol kas nepasiekiami.

Vienas iš įtariamųjų Medininkų žudynių byloje 40-metis A.Ryžovas yra sulaikytas Rusijoje. Tačiau ne dėl nusikaltimų Lietuvoje, o dėl nusikaltimų Rusijoje.

BNS žiniomis, Rusijos pilietybę turintis buvęs omonininkas įtariamas savo šalyje įvykdęs kriminalinį nusikaltimą. Jis maždaug pusmetį laikomas suimtas.

Lietuva sieks, kad šis asmuo būtų išduotas, nes jis yra įtariamasis Medininkų žudynių byloje. Teisinės pagalbos prašymai jau yra išsiųsti Rusijai, tačiau atsakymai kol kas negauti. Dėl A.Ryžovo sulaikymo Lietuvos generalinė prokuratūra yra išdavusi Europos arešto orderį.

Latvijai perdavus K.Michailovą Lietuvai, bus galima vykdyti jo baudžiamojo persekiojimo procesą Lietuvoje. Pagal Lietuvos įstatymus, už tyčinį daugiau nei dviejų asmenų nužudymą jam gresia įkalinimas iki gyvos galvos.

Vienas žiauriausių Lietuvoje įvykdytų nusikaltimų – Medininkų muitinės posto darbuotojų nužudymas – Generalinėje prokuratūroje tiriamas jau 17 metų.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad 7 atkurtos nepriklausomos Lietuvos policijos ir muitinės pareigūnai nužudyti, dar vienas gyvas likęs Tomas Šernas buvo sunkiai sužalotas dėl tarnybos pareigų vykdymo. Prie sienos su Baltarusija dirbę pareigūnai 1991-ųjų liepos 31-osios rytą žuvo nuo „Kalašnikovo“ automatų šūvių į galvas.

Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys prokurorams leidžia įtarti, kad šį nusikaltimą padarė buvusios Sovietų Sąjungos ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) smogikai iš Rygos, kurie liepos 30-ąją lankėsi Vilniaus OMON bazėje. Kita į Vilnių atvykusių Rygos OMON milicininkų grupė tą pačią naktį susprogdino sprogmenis prie buvusios sovietų sąjungos 42-osios divizijos štabo pastato L.Sapiegos gatvėje.

Tyrimo metu surasta didesnė dalis iš nužudytųjų pagrobtų ginklų.

Nusikaltimo Medininkų pasienio poste tyrimą apsunkina tai, kad įtariamieji ir didelė dalis svarbių liudytojų gyvena Rusijoje.

Manoma, kad Medininkuose septyni pareigūnai buvo nužudyti siekiant sukelti sumaištį neseniai nepriklausomybę paskelbusios valstybės muitinėje. Tuo metu OMON milicininkai dažnai užpuldinėjo postus ir mušdavo jose dirbusius pareigūnus.

Lietuvius to meto politinės aplinkybės vertė elgtis taikiai, smurtininkai negaudavo adekvataus atsako.

Taip pat turima duomenų, kad Medininkų postas kraupiam nusikaltimui galėjo būti pasirinktas turint asmeninio keršto motyvų.

1991 metų liepos 31-osios rytą iki šiol nestoję prieš teismą žudikai šūviais į pakaušį nužudė muitininkus Antaną Musteikį ir Stanislovą Orlavičių, „Aro“ pareigūnus Algimantą Juozaką ir Mindaugą Balavaką, kelių policijos darbuotojus Juozą Janonį ir Algirdą Kazlauską.

Rugpjūčio 2 dieną ligoninėje mirė sunkiai sužeistas policininkas Ričardas Rabavičius. Gyvas liko tik sunkiai sužeistas muitininkas Tomas Šernas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.