Į sveikatą?

Patarimai tiems, kurie nebijo sėsti prie vairo išgėrę

Po kiekvienų švenčių kelių patruliai sustabdo gana daug vairuotojų, kurių negąsdina sugriežtėjusios sankcijos, o dar blogiau – tragiški padariniai. Jie drįsta sėsti prie vairo „su kvapeliu”.

Statistika.
Galime truputį pasidžiaugti: nešališka statistika rodo, kad išgėrus prie vairo sėdama rečiau. Jeigu rekordiniais – 1998 metais buvo sulaikyta per 31,5 tūkst. neblaivių vairuotojų (kone 90 per dieną!), tai šio mėnesio „derlius” nesiekė nei 70. Kita vertus, ši statistika negali rodyti tikrosios padėties, nes prieš 10 metų kelių policija turėjo kur kas daugiau etatų, benzino ir dirbo gerokai aktyviau.

Įstatymas

Žinoma, kad už vairavimą esant neblaiviam numatytos gana griežtos baudos. Tačiau daugiausia, kas gresia taurelės išlenkti nevengiančiam vairuotojui, – solidi piniginė bauda ir teisės vairuoti atėmimas. Na, ir automobilio konfiskavimas. Gerai, jeigu jis brangus.

Beje, žinomas ne vienas atvejis, kai iš pažiūros visiškai blaivus vairuotojas neteko vairuotojo pažymėjimo ir buvo nubaustas didžiausia bauda tik dėl to, kad „iš principo” nepakluso pareigūnams bei gydytojams ir nesutiko įrodyti, jog jis yra visiškai blaivus.

Prietaisas

Pagrindinis kelių patrulių pagalbininkas nustatant vairuotojo blaivumą – vokiškas alkoholio matuoklis „Draeger”. Tai – gana patikimas prietaisas, veikiantis elektrocheminiu principu. Šis įtaisas, oficialiai vadinamas „Alkotest 7410”, matuoja alkoholio koncentraciją iškvėptame ore. Jeigu tokiame ore yra alkoholio molekulių, cheminės reakcijos metu išlaisvinami elektronai ir sensoriuje gaminama elektros srovė. Srovės dydį įvertina įmontuotas mikroprocesorius. Juo daugiau alkoholio garų, juo stipresnė srovė. Po 10-25 sekundžių ekrane pasirodo tyrimo rezultatas.

Šio prietaiso naudojimas įteisintas Lietuvos standartizacijos tarnybos, ir jo parodymai oficialiai laikomi girtumo įrodymu. Tad jeigu vairuotojas sutinka su prietaiso parodymais ir nereikalauja pakartotinio gydytojo partikrinimo, „Draegerio” tikrinimo rezultatų visiškai pakanka nubausti pažeidėją.

Kainuoja, tiksliau, prieš kelerius metus šis prietaisas kainavo gana brangiai – kartu su pridedamu spausdintuvu net 8 tūkst. litų. Ir tai didmeninė kaina. Šiandien jis gerokai pigesnis.

Paklaida

Beje, yra vienas labai svarbus momentas.

Kas pusmetį kiekvieną aparatą būtina kalibruoti, t. y. iš naujo jį sureguliuoti, kadangi nuo dažno naudojimo sutrinka jo veikla.

Paprasčiau tariant, pats gamintojas numatė tam tikrą tikslumo paklaidą. Diapazonu nuo 0 iki 1 promilės – tai net plius arba minus 0,05 promilės nuo matavimo parodymų. Ši paklaida traktuojama pažeidėjo naudai.

Suprantama, joks kelių patrulis jums apie šią paklaidą neužsimins. Jeigu prietaisas parodė, tarkime, 0,44 promilės – o tai jau yra lengvas girtumo laipsnis – užtikrintai reikalaukite, kad protokole būtų įrašyta, jog nebuvo atsižvelgta į paklaidą, kurią įvertinus jūs dar turite teisę vairuoti. Tiesa, šiuo atveju patrulis gali kreiptis į medikus, tačiau vargu ar taip nutiks.

Netgi jeigu administracinė komisija vėliau jums skirs atitinkamą bausmę, galite samdytis net ir brangiausiai mokamą advokatą – jau pirmosios instancijos teismas šią nuobaudą panaikins.

Taip pat galima drąsiai užginčyti ir baudas, skirtas atsižvelgus tik į „ribinius” alkoholio matuoklio parodymus, kai sunkų nuo vidutinio ar vidutinį nuo lengvo girtumo laipsnius skiria vos kelios šimtosios promilės.

Kai konstatuojamas didesnis girtumo laipsnis nei viena promilė, alkoholio matuoklio parodymų paklaida skaičiuojama jau pagal kitą metodiką: matavimo parodymai promilėmis dalijami iš 100 ir dauginami iš 5.

Tarkime, jums buvo nustatytas 1,6 promilės girtumas (vidutinis girtumo laipsnis), vadinasi neišvengiamai teks atsisveikinti su vairuotojo pažymėjimu, o ir baudą teks mokėti kur kas solidesnę. Tačiau pasinaudoję paprasčiausiu aritmetikos veiksmu galite sutaupyti nemenką sumą ir, kas ne mažiau svarbu, likti su „teisėmis”. 1,6 dauginame iš šimto. Gauname 160. 160 padaliję iš 5 gauname 32. Vadinasi, jūsų faktinis girtumas, oficialiai nustatytas prietaisu „Draeger”, yra 1,32 promilės. O tai jau – lengvas girtumo laipsnis! Pajutote skirtumą?

Ir dar vienas patarimas. Jeigu nustatant girtumą prietaisas parodė, tarkime, tas pačias 0,44 promilės. Tokiu atveju jūs galite sutikti su tais parodymais. Tuomet jums teks ieškoti, kas gali nuvairuoti jūsų automobilį, arba palikti saugojimo aikštelėje, į kurią jį nuveš pareigūnas, o vėliau jau komisijoje, o gal ir teisme įrodinėti savo tiesą, kurią galiausiai vis tiek pavyks įrodyti ir likti nenubaustam. Arba delsti ir kreiptis į gydytojus dėl pakartotinio patikrinimo. Šio patikrinimo rezultatus sunku numatyti. Jie priklauso nuo daugelio fiziologinio pobūdžio faktorių, o pirmiausia – nuo jūsų organizmo alkoholio tolerancijos. Tačiau jeigu išgerta buvo išties nedaug, jums naudinga vilkinti laiką, kad organizme esantis alkoholio kiekis kuo greičiau išsiskaidytų.

Taip pat verta administracinės komisijos iš pradžių žodžiu, po to ir raštu paprašyti parodyti paskutinės planinės patikros liudijimą. Ir jeigu patikra buvo atlikta anksčiau nei prieš pusmetį (visiškai įmanomas ir toks variantas) arba jeigu atsisakoma pateikti jos liudijimą, drąsiai galite kreiptis į teismą. Antruoju atveju yra nemaža tikimybė, kad paskirta bausmė bus panaikinta (argumentas, kad patikros liudijimas buvo surašytas atbuline data), o pirmuoju atveju ši tikimybė – net šimtaprocentinė.

Gydytojai

Taigi visi šie niuansai dar kartą įrodo, kad patikimai nustatyti jūsų blaivumą ar girtumą gali tik gydytojai ir tik tam tikrose vietose. Tai reiškia, kad kraują tyrimams paimti gali bet koks medicinos punktas, bet ištirti jį galima anaiptol ne visose gydymo įstaigose. Jeigu jums girtumas buvo nustatytas kokioje nors kaimo ambulatorijoje remiantis tik iš burnos sklindančiu alkoholio kvapu, nerišlia kalba ar netvirta eisena, drąsiai pasirašykite bet kokį jums brukamą popierių ir džiugus skubėkite namo, išsimiegokite ir rytoj pat, dar prieš skiriant nuobaudą, kreipkitės į advokatą, jeigu pats neturite pakankamai teisinių žinių. Šimtaprocentinė garantija, kad tokiu atveju policijos ir medikų veiksmai jau pirmosios instancijos teisme bus pripažinti neteisėtais.

Beje, jeigu nesate tikras dėl gydytojų, paėmusių jūsų kraują tyrimui, kompetencijos, per valandą galite kreiptis į kitus medikus. Jeigu kito tyrimo rezultatai nesutaps su pirmojo, konfliktą spręs speciali Sveikatos apsaugos ministerijos komisija. Jos sprendimai neretai būna palankūs ieškovui.

Vilniuje įtartinus vairuotojus policija veža į Priklausomybės ligų centrą. Čia personalas patyręs ir patikimas. Tad su jais verčiau nesivelti į jokius konfliktus, vykdyti visus nurodymus, netgi stengtis pelnyti jų palankumą. Profesionalai visuomet ras būdų, kaip bent šiek tiek pagelbėti kritiškoje situacijoje atsidūrusiam vairuotojui. Ir, suprantama, priešingai…

Centro gydytojai vietoje nustato girtumą. Dėl kitų, sudėtingesnių tyrimų kreipiamasi į Teismo medicinos ekspertizių centrą.

Gydytojų ir policijos draugystė remiasi išskaičiavimu. Policija už atliktus tyrimus moka medikams pinigus. Pavyzdžiui, girtumo arba, jeigu norite, blaivumo, nustatymas policijai kainuoja 20 litų. Sudėtingų įvairių kompleksinių ekspertizių kaina siekia tris šimtus litų.

Tokios sudėtingos ekspertizės šiandien būtinos. Kadangi prie vairo vis dažniau sėda nuo narkotikų ar kitokių kvaišalų apsvaigę asmenys. Beje, esama ligų, kuriomis sergantis žmogus taip pat negali vairuoti automobilio, nors jis ir yra visiškai blaivus.

Iš policijos atvežtųjų – kone kas šeštas įtariamas vairuotojas – būna „ant ribos” arba neviršija leistinos normos.

Gydytojai jums papasakos, kaip žmogų veikia alkoholis.

Geriausia, anot jų, apskritai išgėrus nesėsti prie vairo, net ir išvakarėse. Nes kitą kartą iš vakaro išgėręs vairuotojas dėl abstinencijos gali būti dar pavojingesnis aplinkiniams nei išgėręs vadinamąją fiziologinę normą.

Taigi remiantis eksperimentais patikimai nustatyta, kad alkoholio koncentracijai kraujyje esant 0,5 promilės, penkis kartus padidėja tikimybė pakliūti į avariją, o vienai promilei – šis skaičius padidėja dar 5 kartus. Esant tokiai alkoholio koncentracijai jau sutrinka judesių koordinacija, sulėtėja reakcija, silpnėja regėjimas, sumažėja regėjimo laukas, vairuotojas neadekvačiai suvokia situaciją ir visus gresiančius pavojus.

Maksimali alkoholio koncentracija kraujyje būna po pusantros valandos. Alkoholio poveikis gerokai stipresnis, jeigu tuo pačiu metu vartojami nuskausminamieji preparatai, psichotropiniai vaistai. Beje, ir tonizuojantys gėrimai – kava ir arbata – taip pat lėtina alkoholio skaidymąsi organizme.

Yra daug įvairių ir neretai prieštaringų lentelių, rodančių, kiek normalus žmogus gali išgerti alkoholio. Tačiau kiekvienas žmogus kitaip reaguoja į šį narkotiką, taigi universalių nurodymų ar patarimų negali būti.

Taigi jeigu jau nusprendėte rizikuoti ir sėsti prie vairo „su kvapeliu”, būtina pagalvoti ne tik apie galimas pasekmes. Toks drąsuolis privalo labai gerai žinoti ir savo organizmo galimybes. O jos griežtai individualios. Nors ir manoma, kad blaivaus 80 kg sveriančio vyro organizme per valandą visiškai sudega apie 20 gramų grynojo alkoholio.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.