Prezidentas palaimino „Leo LT”

Prezidentas Valdas Adamkus antradienį pasirašė Atominės elektrinės įstatymo pataisas, numatančias steigti nacionalinį investuotoją „Leo LT”, kuris turėtų pastatyti atominę jėgainę ir energijos jungtis su Vakarais.

Valstybės vadovas taip pat įpareigojo Vyriausybę peržiūrėti esamas sutartis, kuriomis būtų sustiprintas valstybės interesų atstovavimas ir priežiūros mechanizmai, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

Premjeras Gediminas Kirkilas teigia teigiamai vertinantis prezidento sprendimą ir žada įvykdyti prezidento reikalavimus.

Pasak V.Adamkaus, tai vienintelis geriausias sprendimas.

„Sprendimą padariau be jokių įtakojimų, be jokių įkalbinėjimų, po visų išsikalbėjimų įvertindamas tai, kad buvo išsakyta, pageidauta, ir padariau tai vadovaudamasis savo sąžine, galvodamas, kad šiuo metu tai yra vienintelis geriausias sprendimas ateičiai”, – žurnalistams sakė V.Adamkus.

Jis teigė parašęs ilgą laišką premjeru: „Įstatymą pasirašiau ir tą pačią minutę parašiau laišką ministrui pirmininkui, išdėstydamas visą padėtį, išstatydamas tam tikras sąlygas. Tikiuosi, kad Vyriausybė, ministras pirmininkas į tas mano išdėstytas sąlygas kreips dėmesį tinkamai tvarkys tą visą reikalą žiūrint į ateitį”.

Pagrindinis laiške keliamas reikalavimas, pasak prezidento, kad būtų atsižvelgta į Lietuvos interesus, niekam neduota privilegijų, kad visas projekto įgyvendinimas būtų skaidrus, aiškus ir visiems Lietuvos žmonėms suprantamas.

Premjeras Gediminas Kirkilas žurnalistams teigė dar nespėjęs perskaityti laiško, bet žadėjo atsižvelgti į visus prezidento pageidavimus, jeigu tik leis „galimybės ir įstatymai”.

„Artimiausiu metu, grįžus pagrindiniam derybininkui – ūkio ministrui iš Lenkijos, mes sėsime prie stalo ir visus prezidento pasiūlymus tikrai realizuosime”, – kalbėjo G.Kirkilas.

Jis teigė tikintis, kad įmonė „Leo LT” bus sukurta iki kovo pradžios, o po to ji kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos energetikos kompanijomis pradės derybas dėl bendros įmonės kūrimo: „Tai bus irgi nelengvos derybos”.

V.Adamkaus kreipimesi į Lietuvos žmones sakoma, kad šis sprendimas turės didelės įtakos Lietuvos nepriklausomybei, jos žmonių ateičiai.

„Apie būtinybę Lietuvai išlikti branduolinės energetikos valstybe ir statyti naują modernią elektrinę kalbėjau dar 2002 metų vasarą, kai vyko derybos dėl narystės Europos Sąjungoje. Sutikome su sąlyga – uždaryti saugią, tačiau pagal pasenusias technologijas pastatytą jėgainę.

Laikas prabėgo greitai, ir atsidūrėme nepavydėtinoje situacijoje. Elektrinė ruošiasi stabdyti paskutinį reaktorių – iki 2009 metų pabaigos jis turi būti uždarytas. Lietuva, neturinti elektros jungčių su Vakarais, tampa priklausoma nuo vienintelio šaltinio Rytuose”, – teigiama kreipimesi.

Pradėtos derybos dėl elektros tiltų į Švediją ir Lenkiją, kuri sutarčių pasirašymą sieja su nauja jėgaine Lietuvoje.

„Tuos pačius lūkesčius yra išsakiusios ir potencialios partnerės elektrinės statyboje – Latvija ir Estija, kurios taip pat tikisi papildyti augančios energijos poreikius. Taigi Lietuva TURI pastatyti vis žadamą naują atominę jėgainę”, – rašo V.Adamkus.

Vetavus šį įstatymą, liktų galioti ankstesnysis, dar vasarą didele Seimo balsų dauguma priimtas įstatymas, kuris teisininkų ir ekonomistų nuomone, yra prastesnis už dabartinį. Lietuvos partnerės Baltijos šalys ir Lenkija, anot prezidento, tai galėtų suprasti kaip signalą, kad statybų reikalas atidedamas ilgam.

Anot jo, projekte dalyvaujančio privataus verslo – „NDX energijos” atstovas viešai patvirtino apie įsipareigojimą dalyvauti jėgainės statyboje ir garantuoti Lietuvos energetinę integraciją su Vakarų Europa.

„NDX energija” peržiūrės ir pakoreguos tuos sutarčių punktus, kurie kelia daugiausia abejonių atstovaujant valstybės interesams kuriamoje nacionalinio investuotojo bendrovėje. Taip pat siūlau, kad į bendrovės stebėtojų tarybą būtų pakviesti specialistai iš nevyriausybinių organizacijų”, – teigia prezidentas V.Adamkus.

Jis taip pat ragina Vyriausybę ir Seimą sustiprinti energetikos sektorių reguliuojančias institucijas pagal geriausią ES šalių praktiką: „Reikalausiu, kad nacionalinio investuotojo priežiūros ir kontrolės institucijose dirbtų aukštos reputacijos, profesionaliausi valstybės pareigūnai, o bendrovės valdyba būtų suformuota iš kompetentingų vadybininkų, kurių Lietuvoje tikrai yra”.

„Tačiau jeigu derybų pusės nevykdys man duotų įsipareigojimų, visada rasis būdų stabdyti šį projektą”, – pareiškė A.Adamkus.

Seimas vasario 1 dieną priėmė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimus, kurie leidžia pasirašyti Vyriausybės ir „NDX energijos” sutartis dėl nacionalinio investuotojo, turėsiančio įgyvendinti dešimtimis milijardų litų vertinamus energetikos projektus – naujos elektrinės ir elektros tiltų į Lenkiją ir Švediją statybas.

Praėjusią savaitę „Leo LT” projektą kritikuojančios visuomeninės organizacijos bei politinės partijos surengė akcijas, raginančias prezidentą vetuoti įstatymo pataisas.

Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis projektą vadina „amžiaus afera”, kurios dėka privatus kapitalas per akcijų mainus „susižers” apie 2 mlrd. litų.

Įstatymo pataisos, kurios nustato, jog nacionalinis investuotojas „Leo LT” bus kuriamas naujos patronuojančios bendrovės pagrindu, vasario 21-ąją buvo priimtos socialdemokratų, socialliberalų, valstiečių liaudininkų, pilietininkų ir darbiečių balsų dauguma.

Opoziciniai konservatoriai ir liberaldemokratai tuomet paliko Seimo posėdžių salę ir balsavime nedalyvavo, o valdančiosios koalicijos nariai liberalcentristai balsavo prieš.

„Leo LT” sutarčių projektai numato, kad „NDX energija” valdys 38,3 proc. akcijų, valstybė – 61,7 proc. energetikos milžino akcijų.

„Leo LT” bus steigiama, sujungiant valstybės valdomas „Lietuvos energijos” ir Rytų skirstomųjų tinklų (RST) akcijas bei privačios „NDX energijos” valdomas bendrovės VST akcijas.

Įmonės steigimo metu jos įstatinis kapitalas bus 0,5 mln. litų, o vienos 10 litų nominalios vertės akcijos kaina – 10 litų, o Vyriausybės ir „NDX energijos” sandorio užbaigimo dieną „Leo LT” išleis naują 499,950 mln. vienetų akcijų emisiją, kurios vienos akcijos emisijos kaina bus 14,28 lito.

Vyriausybė naujas akcijas apmokės jai priklausančiomis 664,701 mln. vienetų „Lietuvos energijos” 1 lito nominalo akcijomis (kurios sudaro 96,4 proc. balsų) ir 351,316 mln. vienetų Rytų skirstomųjų tinklų 1 lito nominalo akcijomis (71,34 proc. balsų) ir pasirašys 308,469 mln. vienetų naujų „Leo LT” akcijų.

„Leo LT” įstatinis kapitalas po šios procedūros bus 5 mlrd. litų. Valstybės dalis koncerno kapitale nominalia verte bus 3,085 mlrd. litų, „NDX energijos” – 1,915 mlrd. litų, arba atitinkamai 61,7 proc. 38,3 proc. akcijų.

„Leo LT” nuosavas kapitalas bus 7,139 mlrd. litų

„Leo LT” akcininkų sutartis baigs galioti 2015 metų sausio 1-ąją – tikimasi, kad iki tol bus pradėtos tiesti elektros jungtys į Lenkiją ir Švediją bei pradėta statyti nauja atominė jėgainė. Šie trys strateginiai projektai yra vienas pagrindinių sutartyse įtvirtintų „Leo LT” tikslų.

Nuo 2015-ųjų akcininkai galės laisvai disponuoti „Leo LT” vertybiniais popieriais.

Dvejus metus po sandorio užbaigimo „NDX energija” be Vyriausybės sutikimo negalės parduoti 33,34 proc. „Leo LT” akcijų, o Vyriausybė vėliausiai 2014 metų pirmąjį pusmetį turės teisę pareikalauti išpirkti iš „NDX energijos” 5 proc. pastarosios valdomų akcijų. Jas išpirkusi, Vyriausybė valdytų kontrolinį 66,7 proc. „Leo” akcijų paketą.

Kruonio hidroakumuliacinė ir Kauno hidroelektrinė elektrinės, kurios per 24 mėnesius nuo sandorio užbaigimo bus atskirtos nuo „Lietuvos energijos”, įkuriant dvi savarankiškas įmones, Vyriausybei bus perduotos už simbolinę 1 lito kainą.

Akcininkų sutarties projekte yra nuostata, kad „Leo LT” kasmet išmokės 40-60 proc. grynojo bendrovės pelno dydžio dividendus, išskyrus atvejus, jei tai prieštarautų bendrovės veiklos tikslui.

„Leo LT” valdyboje dirbs 5 samdyti profesionalai (trys jų atstovaus valstybei, 2 – „NDX energijai”), o stebėtojų taryboje – 11 narių (atitinkamai 7 ir 4).

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Prezidentas palaimino „Leo LT”"

  1. vaivai

    Prezidentas galutinai pardave Lietuva ir lietuvius -aferistams.Ko jam laukti,jug Meksikoje vietos turi,o Busas i Amerika priims,o kam rupintis lietuviais.Matomai gerai gavo!!!!!!!!

  2. Valdas

    Nesigilinu perdaug į smulkmenas, bet manau, kad Prezidentas padarė teisingai. Atomine reikia statyti kuo greičiau ir nėra laiko čia diskusijom. Na o dėl Maksimos, tai kuo čia jie blogi nematau. Savo biznį tvarko gerai, tai va geriau lietuvių kapitalistai negu kokie ten atėjūnai. Tai manau ne tik aš , bet ir labai daug paprastų darbo žmonių.

  3. Vingilis

    Prezidentui nebuvo kur dėtis- jį palaiko klanas.Atominė žada būti tik po dešimties metų. Nėra ko karščiuotis. Atomą vis tiek pirks iš Rusijos. O kad lietuviai bus numaudyti- patys to labai nori. Nesigailėkime.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.