Jei turėtume vakariečių darbo sąlygas…

Idėjos atkurti Kelių policijos pavadinimą ir savivaldybėse įsteigti municipalinę policiją netolimoje ateityje turėtų tapti realybe. Šiems siūlymams vakar paramą pareiškė vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila ir prieš tris savaites paskirtas naujasis policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas. Apie policijos skaudulius LŽ pokalbis su V.Telyčėnu.

– Apie jus teigiamai ir su didelėmis viltimis kalba tiek vidaus reikalų ministras, tiek Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovai. Jie akcentuoja, kad 2008-ieji bus labai didelių reformų policijos sistemoje pradžia. Kokius svarbiausius darbus, prioritetus matote jūs?

– Tos didelės viltys, siejamos su mano asmeniu, uždeda ir didelę atsakomybę. O šiųmetės pertvarkos prasidėjo kur kas anksčiau ir tikrai ne aš jas sugalvojau. Taip yra tęsiami Policijos plėtros programoje numatyti darbai. Vienas esminių punktų – perėjimas prie kitokio policijos sistemos valdymo modelio. Policijos departamentas dirbs su dešimtimi apskričių policijos komisariatų. Tai leis trečiosios pakopos komisariatams pereiti į aukštesnę kategoriją, taigi ir pakelti pareigūnams atlyginimus. Kitais metais bus galvojama ir apie policijos specialiųjų įstaigų reorganizaciją. Tai leis mažinti, o drauge ir gerinti, valdymo struktūrą.

– Pinigai, atlygis yra svarbu, tačiau ne mažiau kalbama apie mentaliteto dalykus. Įstrigo pokalbis su Čikagos lietuviais. Jie gyrė visada pasitempusius, savimi pasitikinčius bei besididžiuojančius savo uniforma JAV policijos pareigūnus, kurie visada pasiruošę padėti žmonėms nelaimės atveju. Kada tokius pareigūnus išvysime Lietuvoje?

– Reikia pradėti nuo pareigūnų mokymo sistemos sutvarkymo. Reikia remontuoti policijos komisariatus, elementariai sutvarkyti darbo sąlygas. Net Vilniuje daug policijos įstaigų yra apverktinos būklės. Tačiau tai irgi ilgas procesas, nes numatytų lėšų visiems neužteks. Esant normalioms darbo sąlygoms ir normaliam darbo užmokesčiui, ši profesija ilgainiui gali tapti patraukli. Kai atsiras motyvacija dirbti ir siekti karjeros, turėsime ir pareigūnus, kuriems nereikės prikaišioti dėl mentaliteto trūkumų, kultūros stokos.

– Kai kas siūlo pusę policininkų mesti lauk, o likusiems dvigubinti algas ir skatinti geriau dirbti?

– Apie tai galvoti galima, bet artimiausiu metu tokių radikalių žingsnių tikrai nereikėtų daryti. Tačiau tokių policijos darbo barų, kur sumažinus pareigūnų kokybė gal net ir pakiltų, tikrai yra. Tik tokius darbus reikėtų daryti etapais, atsargiai.

– Kalbama apie karą keliuose, tačiau nedaromi Vakaruose įprasti ir paprasti dalykai. Pavyzdžiui, prie mokyklų prieš pamokas, po jų budi policijos pagalbininkai, kurie drausmina įžūlius vairuotojus, reguliuoja eismą, o reikalui esant radijo stotelėmis praneša pareigūnams apie pažeidėjus. Tokios „reformos” tikrai daug nekainuoja, tačiau yra ne mažiau efektyvios nei budėjimai su greičio matuokliais greitkeliuose. Mes tokias akcijas organizuojame kažkodėl tik vieną rugsėjo savaitę.

– Šiai minčiai tikrai pritariu, nes turime policijos rėmėjų, kuriuos tinkamiau parengus būtų galima tokioms funkcijoms panaudoti.

– Ką nuveiks ketinamos steigti, regis, 28 sostinės municipalinės policijos pareigūnai, galintys išrašinėti tik baudos kvitus nedrausmingiems šunelių savininkams? Juk tokias funkcijas galėtų atlikti seniūnijos?

– Šioje struktūroje žodžio policija neturi būti, reikėtų kalbėti apie jau egzistuojančių savivaldybės viešosios tvarkos padalinių stiprinimą. Nes tikrai ne policijai reikėtų gaudyti netinkamai savo šunis prižiūrinčius savininkus. Tai aktualus reikalas, kaip ir šiukšlintojai, tačiau kol kas savivaldybės pareigūnai neturi tinkamų įgaliojimų, kad galėtų kovoti su tokiais viešosios tvarkos pažeidėjais.

Šis pirmas Vilniaus valdžios žingsnis yra sveikintinas, žinau, kad tų pareigūnų tikrai ateityje bus daugiau.

– Policija yra didžiausia ir galingiausia operatyvinę veiklą vykdanti šalies tarnyba. Pastaruoju metu pasigirdo kalbų apie piktnaudžiavimą turimomis galimybėmis. Kaip žadate tvarkytis šioje srityje, išvengti piktavalių politikų įtakos?

– Tikrai nesiveliame į politinius žaidimus, svertų kontroliuoti operatyvininkus mums ir kitoms valstybės institucijoms pakanka, tad daugiau ir nekomentuosiu.

– Bene vienintelė sritis, dėl kurios sutariama – Policijos departamentui pavyko suvaldyti vietinę mafiją.

– Mafija – literatūrinis terminas. Reikia kalbėti apie organizuotą nusikalstamumą, kuris yra gerokai pakeitęs savo veiklos formas. Vyksta šiandien ir turto prievartavimas, tačiau gerokai subtilesnėmis, užslėptomis formomis, kurios kur kas sunkiau įrodomos. Organizuotas nusikalstamumas įgavo naujas tarptautines formas, tad Kriminalinės policijos biuras įgijo daug tarptautinio bendradarbiavimo patirties. Nusikaltimai dabar turi vis daugiau ekonominių bruožų, vis dažniau susiduriame su interneto nusikaltėliais. Tad būtent šie padaliniai yra labai stiprinami.

– Tačiau žurnale „Policija” rašoma, kad tik 30 proc. tyrėjų turi aukštąjį išsilavinimą. Turėtų būti nelengva minėtus nusikaltimus tirti? Ar pakelsite XXI a. iššūkius, kai reikia daugiau dirbti ne su pistoletu, o galva?

– Specialiai policijos kolegijai steigti yra numatytos lėšos, tačiau dar neapsispręsta, ar pradėti viską nuo „plyno lauko”, ar naudotis jau esamomis mokymo įstaigomis, nes kaip visada stinga lėšų.

– J.Sabatauskas apie policiją yra sakęs, kad per daug save menkiname, nes „viskas daroma ne blogiau, o kartais net geriau negu Europoje”? Kaip manote jūs?

– Turėdamas galvoje mūsų policininkų darbo sąlygas, techninį aprūpinimą, atlyginimus, tikrai didžiuojuosi mūsų pareigūnais, kurie savo nusiteikimu, požiūriu į darbą nenusileidžia Vakarų Europos policininkams, kurių komisariatai kaip viešbučių vestibiuliai. Tad tik dar kartą galiu pasakyti, kad didžiuojuosi mūsų policija.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.