Ką slegia atominė atsakomybė

Mūšis dėl nacionalinio investuotojo persikelia į prezidentūrą. Tačiau intriga čia nekvepia – šalies vadovas Valdas Adamkus veikiausiai palaimins projektui įgyvendinti būtinas įstatymo pataisas.

Prezidentas V.Adamkus gali suteikti paskutinę viltį, kad Lietuva netaps stambaus kapitalo pastumdėle. Taip mano visuomenininkai ir parlamento opozicijos atstovai, mūru stojantys prieš penktadienį Seimo priimtas Atominės elektrinės įstatymo pataisas, kurios atveria kelią nacionalinio investuotojo „Leo LT” projektui. Jie ragina šalies vadovą vetuoti daug aistrų keliantį dokumentą. Tačiau paramą nacionalinio investuotojo kūrėjams ne kartą išreiškęs V.Adamkus, matyt, suraitys savo parašą po minėtomis pataisomis.

„Maximos” sąlygos

Nuo užvakar per Lietuvos gyventojų elektroninio pašto dėžutes „keliauja” peticija, kuria reikalaujama, kad prezidentas V.Adamkus nepasirašytų „Leo LT” projektą įteisinančio dokumento, kol bus atsiklausta valstybės piliečių nuomonės. Peticiją inicijavę visuomenininkai reikalauja surengti referendumą dėl to, ar šalies gyventojai sutinka statyti atominę elektrinę tokiomis sąlygomis, kurias siekia įteisinti Vyriausybė, Seimo dauguma ir bendrovė „NDX energija”. Piliečių judėjimas taip pat ragina nedelsiant kreiptis į Europos Sąjungą, kad būtų leista pratęsti Ignalinos atominės elektrinės antrojo bloko darbą. Iki vakar vakaro peticiją pasirašė daugiau kaip 5 tūkst. žmonių.

Prezidentui V.Adamkui skirtame rašte Vyriausybės ir Seimo daugumos su „Maximos” savininkais sudarytas sandoris vadinamas nusikalstamu. „Vyriausybė, Seimas ir prezidentas yra laikini. Gyventi pagal „Maximos” savininkų diktuojamas sąlygas teks paprastiems Lietuvos žmonėms ir jų vaikams. „Leo LT” projektą vertiname kaip Lietuvos nacionalinių interesų – piliečių gerovės ir valstybės saugumo – išdavystę”, – rašoma kreipimesi.

Kapitalo tarnas

Vetuoti įstatymo pataisas V.Adamkų ragina ir politikai. Opozicinės Tėvynės sąjungos vadovas Andrius Kubilius mano, jog toks prezidento sprendimas būtinas ne vien dėl įstatymo teisinių ir finansinių detalių, bet ir dėl to, kad būtų apginti valstybės interesai. Pasak jo, nuo to priklausys visuomenės požiūris į valstybę. „Svarbu, ar visuomenė vertins valstybę kaip nuolankų stambaus kapitalo tarną, ar kaip drąsią šalį, kuri pajėgi privačiam verslui parodyti, kad visuomenės interesai gali būti apginti”, – vakar sakė A.Kubilius.

Neskubėti pasirašyti prieštaringai vertinamo dokumento V.Adamkų ragina ir Liberalų sąjūdis. Šios partijos atstovų nuomone, prieš priimdamas sprendimą prezidentas turėtų išklausyti tiek pritariančių, tiek nepritariančių šalių argumentus ir susitikti su Seimo frakcijų atstovais.

Prieš priimtas pataisas piestu stoja ir valdančiosios koalicijos nariai liberalcentristai. Parlamentinė Liberalų ir centro sąjungos frakcija pradėjo rinkti parašus po kreipimusi, kuriuo prašoma, kad Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas neperduotų V.Adamkui pasirašyti priimto įstatymo. Anot liberalcentristų, svarstant pataisas buvo padaryta šiurkščių Seimo statuto pažeidimų.

Grasino referendumu

Anksčiau savo abejones dėl projekto išreiškė ir Piliečių santalkos bei Sąjūdžio atstovai. Jie paragino prezidentą ir Seimo narius atsakyti į visuomenei svarbius klausimus dėl naujos atominės jėgainės statybų.

Vilniaus miesto valdžia nuėjo dar toliau – pagrasino referendumu dėl nacionalinio investuotojo „Leo LT” kūrimo. Tačiau vėliau sušvelnino toną ir priėmė rezoliuciją, kurioje liko tik raginimas Seimui ir Vyriausybei stabdyti projektą. Sostinės politikai nacionalinio investuotojo steigimo sutartis vertina kaip bandymą pažeisti žmonių interesus, Konstituciją ir de facto privatizuoti Lietuvos energetikos ūkį.

Lauks verslininkų

Nors visuomenė ir opozicija priešinasi, jų balsas V.Adamkui greičiausiai nebus lemiamas. Prezidentas jau anksčiau yra išreiškęs paramą „Leo LT” ir raginęs politikus greičiau užbaigti projektui įgyvendinti reikalingus darbus. Šalies vadovo patarėjas Ramūnas Vilpišauskas vakar LŽ tikino, kad V.Adamkus, nepaisydamas ankstesnio pritarimo, dar neapsisprendė, ar pasirašys pataisas. „Man nežinoma, kad sprendimas būtų priimtas”, – tvirtino jis.

Pasak R.Vilpišausko, prezidentas žino apie visuomenininkų iniciatyvas stabdyti nacionalinio investuotojo projektą. „Ar atkreips dėmesį? Į tai už jį negaliu atsakyti”, – išsisuko patarėjas.

Anksčiau Lietuvos vadovas teigė, jog prieš apsispręsdamas dėl įstatymo ketina pasikalbėti su „Maximos” savininkais. Pasak R.Vilpišausko, konkreti susitikimo data dar nenumatyta.

V.Adamkaus patarėjas užsiminė, kad verslininkai nebus vieninteliai, su kuriais dėl įstatymo pataisų konsultuosis prezidentas. „V.Adamkus ketina tartis su ekspertais, įstatymo įgyvendinimą prižiūrėsiančiomis institucijomis – su tais, kurie gali atsakyti į konkrečius klausimus”, – aiškino jis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Ką slegia atominė atsakomybė"

  1. Gudas

    Adamkui teks pasirašyti. Visas šis alasas tik paprastiems mokesčių mokėtojams apmulkinti.Prezidentas taip pat apsuptas klano tarnų ir negali jų ignoruoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.