Bushas vyksta į Egiptą, kur baigs savo kelionę po Artimuosius Rytus

JAV prezidentas George’as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) trečiadienį Egipte baigs savo kelionę po Artimuosius Rytus, kurios metu jam nepavyko užsitikrinti masinės sąjungininkų arabų paramos savo pastangoms pasiekti taikos susitarimą ir izoliuoti Iraną.
Į Šarm el Šeicho kurortą prie Raudonosios jūros G.W.Bushas turi atskristi maždaug vidurdienį, iš Saudo Arabijos. JAV lyderis iš karto nuvyks susitikti su prezidentu Hosni Mubaraku (Hosniu Mubaraku).

Šis tris valandas truksiantis vizitas laikomas labiau protokolo, o ne politikos reikalu. Juo baigsis G.W.Busho kelionė, kurios metu jis bandė užsitikrinti arabų paramą savo tikslui Izraelio ir palestiniečių taikos susitarimą pasiekti iki 2009-ųjų sausio, kai baigsis jo kadencija, taip pat – Vašingtono pozicijai Irano atžvilgiu.

Santykiai su Egiptu pablogėjo, kai Vašingtonas ėmė kritikuoti Kairo nesugebėjimą apsaugoti savo sieną su Gazos Ruožu, kurį dabar kontroliuoja islamistų judėjimas „Hamas“. Šį judėjimą Izraelis ir Vakarai laiko teroristine organizacija.

JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice (Kondoliza Rais) drauge su Izraeliu ragino Kairą labiau pasistengti sustabdyti ginklų kontrabandą į šią palestiniečių teritoriją.

JAV Kongresas praėjusį mėnesį įšaldė 100 mln. dolerių (233 mln. litų)paramą, kol C.Rice galės patvirtinti, kad Kairas šiuo klausimu daro pakankamai.

„Prezidentas Mubarakas kaip ir visi yra nepatenkintas Busho politika Irake ir Izraelyje“, – sakė Kairo universiteto politologijos profesorius Mustafa Kamalas al Sayyedas (Mustafa Kamalas Sajidas).

„Jis šiltai priims (G.W.Bushą), bet nepalaikys jo idėjų“, – sakė M.K.al Sayyedas, kuris pažymėjo, kad pirmadienį sakydamas pagrindinę savo kelionės kalbą G.W.Bushas nepaminėjo Egipto tarp Artimųjų Rytų valstybių, kurios juda demokratijos link.

G.W.Bushas iš Saudo Arabijos turi atskristi po pusryčių su karališkosios šeimos nariais artimo sąjungininko karaliaus Abdullah (Abdulos) dvare netoli Rijado.

JAV prezidentas per dvi dienas trukusį vizitą šioje šalyje, kuri yra didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja, paragino didinti gavybą, kad sumažėtų nuogąstavimai dėl nuosmukio JAV. Jis sakė, kad „labai dideles“ kainas sunkiai pakelia JAV ekonomika.

Tačiau G.W.Bushui sunkiai sekėsi įtikinti Saudo Arabijos lyderius visiškai paremti du pagrindinius jo kelionės klausimus – dėl didesnės pagalbos Artimųjų Rytų taikos procesui ir reakcijos į Irano keliamą „grėsmę“.

Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Saudas al Faisalas (Saudas Faisalas) šaltai reagavo į G.W.Busho raginimą arabų šalims „užmegzti ryšius“ su Izraeliu, kuris taikos sutartis yra pasirašęs tik su Egiptu ir Jordanija.

Irano klausimu S.al Faisalas sakė: „Iranas yra kaimyninė šalis, svarbi šalis regione. Natūralu, kad nesame nusiteikę prieš Iraną“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.