A. Kubilius: valdančioji dauguma nori eiti „buldozerio“ principu

Tėvynės sąjungos lyderis, Seimo vicepirmininkas Andrius Kubilius mano, kad Seime prasidėjęs naujos atominės elektrinės reikalų svarstymas akivaizdžiai parodė, jog valdančioji koalicija ir į šį etapą atėjo visiškai nepasiruošusi, nepadariusi namų darbų.

Politikui susidaro vaizdas, kad valdančioji koalicija labiau rūpinasi, kaip surinkti pakankamą daugumą, kad būtų galima nieko nesvarsčius ir nieko nekeičiant viską patvirtinti „buldozerine“ balsų dauguma, o ne tuo, kaip atsižvelgti į racionalų bei pagrįstą ir ekspertų, ir opozicijos susirūpinimą. „Kitaip tariant, renkamasi principą: jei turi daugumą, proto nebereikia“, – pirmadienį spaudos konferencijoje pastebėjo A. Kubilius.

Anot jo, artimiausiu metu paaiškės, kas valdančiajai koalicijai visame svarstyme yra svarbiau. „Ar svarbiau yra tai, kad artimiausiu metu premjeras susitinka su Estijos premjeru, o vasario 4 d. ūkio ministras planuoja susitikimą su Estijos, Latvijos ir Lenkijos ūkio ministrais, ir todėl iki to laiko reikia Seimą priversti priimti įstatymus, nepaisant to, kad tokiu būdu gimstantis nacionalinis investuotojas nuo pat gimimo tampa šleivu ir kreivu; ar vis dėlto svarbiau yra tos spragos visame projekte, kurių taisyti vis dar nenorima“, – svarstė A. Kubilius.

Pasak jo, Vyriausybė teisinasi, kad ji negali tų spragų sutartuose dokumentuose taisyti, nes esą „NDX energija“ kategoriškai nesutinka atnaujinti derybų. A. Kubiliaus nuomone, tai ganėtinai keista pozicija, kuri rodo tik viena: derybininkai nesijaučia galį argumentuotai apginti savo pozicijų ir tada remiamasi jėga bei šantažu. „Svarstant tokį reikalą kaip energetikos perspektyvos šantažas yra mažiausiai tinkama priemonė“, – tvirtino A. Kubilius.

Jo įsitikinimu, žymiai geriau būtų racionaliai aiškintis, kaip išspręsti tas problemas, kurios dabar jau yra aiškios: garantijų, jog bus statoma elektrinė, saugiklių, Kruonio hidroakumuliacinės likimo ir kiti klausimai.

A. Kubiliaus nuomone, yra daug galimybių kai kuriuos dalykus ir kai kurias garantijas sudėlioti žymiai aiškiau ir geriau: pavyzdžiui, apsukant dabartinę saugiklių logiką priešinga kryptimi. „Ir iš pradžių, pirmus 3-5 metus, iki tol kol bus pasiekti visi sutarimai dėl atominės elektrinės, suteikti valstybei teisę valdyti 2/3 akcijų ir tik po to, kai šie sprendimai bus padaryti ir pradėti realizuoti, suteikti galimybę tai pačiai „NDX energijai“ tokiomis pat sąlygomis įsigyti dar 5 proc. akcijų ir turėti tiek, kiek dabar yra suderėta, tai yra 38,3 proc.“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė A. Kubilius.

Tokiu būdu, jo nuomone, išsispręstų ir ta dilema, kuri dabar yra užkoduota suderėtose sutartyse: tai yra privačiam investuotojui dalyvavimas atominės elektrinės statyboje pasidarytų tikrai naudingas, o valstybė pradiniame etape būtų tikrai apsaugota nuo tokių baimių, kad kas nors galėtų blokuoti, remdamasis neaiškiomis sutarčių nuostatomis, valstybei strategiškai svarbius sprendimus.

A. Kubiliaus nuomone, valdančioji koalicija turi apsispręsti, kuriuo keliu toliau eis – sąžiningų diskusijų ir geriausių sprendimų paieškos keliu, ar šiek tiek užmaskuoto daugumos „buldozerio“ keliu.

„Kol kas matyti daugiau požymių, kad renkamasi antrąjį kelią. Jeigu mums bus paliktas tik toks pasirinkimas: arba pritarti, nieko netaisant, arba nepritarti – turiu daug abejonių ar mes galėsime pritarti“, – sakė A. Kubilius.

Atominės elektrinės įstatymo pataisų svarstymas atidėtas Seime iki antradienio, sausio 15-osios.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , .

1 atsiliepimas į "A. Kubilius: valdančioji dauguma nori eiti „buldozerio“ principu"

  1. Grigas

    Buldozeris- žinomas bolševikinės veiklos principas.Tai – viena nediskutuotina tiesa. Kas prieš ? Nėra. Priimta vienbalsiai.Arba nuritindavo galvas,dabar lekia postai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.