Nusikaltėlių ES laukia atsargus patikrinimas

Lietuvai prisijungus prie Šengeno informacinės sistemos įvairaus plauko nusikaltėliams ir nepageidaujamiems asmenims gyvenimas apkarto.

Šengeno informacinėje sistemoje (SIS) jau yra daugiau nei 180 tūkst. įspėjimų (taip vadinami pranešimai apie ieškomus asmenis, pavogtus automobilius ir kt.) iš Lietuvos. Kriminalinės policijos biuro SIRENE skyriaus viršininkas Artūras Šimelionis LŽ paaiškino, jog tokia gausybė įspėjimų susidarė todėl, kad pernai rugsėjį Lietuvai prisijungus prie SIS, nacionalinės duomenų bazės buvo sujungtos su tarptautine informacine sistema.

Dabar SIS yra 10 pastarųjų metų duomenys apie Lietuvoje ieškomus žmones, dokumentus, ginklus, automobilių valstybinius numerius ir kt. Pavyzdžiui, vien įspėjimų dėl Lietuvoje ieškomų transporto priemonių ir valstybinių numerių yra beveik 112 tūkst., ieškomų nusikaltėlių – daugiau nei pusė tūkstančio, ginklų – beveik 3 tūkst., tapatybės dokumentų – beveik 70 tūkstančių.

Nepageidaujamųjų ordos

Gruodžio pabaigoje į SIS įspėjimus apie nepageidaujamus asmenis ėmė siųsti Migracijos departamentas. Dabar Šengeno valstybės informuotos jau apie beveik 700 ne Europos Sąjungos piliečių, kurie nepageidaujami Lietuvoje. Tie asmenys nuo šiol negalės atvykti ne tik į Lietuvą, bet ir į bet kurią Šengeno erdvės valstybę.

Migracijos departamento pareigūnai LŽ sakė, jog dažniausiai užsieniečiai paskelbiami nepageidaujamais dėl to, kad jie buvo išsiųsti arba įpareigoti išvykti iš Lietuvos, taip pat dėl to, kad nustatoma, jog jų buvimas Lietuvoje gresia valstybės saugumui ar viešajai tvarkai. Nepageidaujamųjų sąraše vyrauja keturių valstybių piliečiai: Rusijos, Baltarusijos, Moldovos ir Ukrainos.

Lietuvai prisijungus prie SIS paaiškėjo, kad porai užsieniečių, nepageidaujamais paskelbtų Vokietijoje, išduoti leidimai gyventi mūsų šalyje. Šiuo metu aiškinamasi, kodėl vokiečiai juos paskelbė nepageidaujamais. Vėliau, matyt, šie užsieniečiai neteks leidimo gyventi Lietuvoje.

A.Šimelionis pateikė pavyzdį, kaip Kaliningrade gyvenantis rusas, į pareigūnų akiratį patekęs Vokietijoje, apsunkino sau gyvenimą. Susiruošęs poilsiauti Egipte, Hurgadoje, jis nusipirko lėktuvo bilietus skrydžiui iš Vilniaus. Tačiau įvažiuojant į Lietuvą pasienyje buvo sustabdytas ir išsiųstas atgal į Rusiją, nors turėjo mūsų šalies vizą. Nuo šiol į užsienį (ne ES šalis) jis galės keliauti tik iš pradžių oru ar vandeniu nusigavęs į didžiąją Rusiją.

Beje, 700 nepageidaujamų asmenų yra palyginti nedidelis skaičius. Pavyzdžiui, Italija į SIS duomenų bazę yra įvedusi daugiau nei 350 tūkst. nepageidaujamų asmenų sąrašą.

Atsargus patikrinimas

Šiuo metu į SIS duomenų bazę yra įtrauktos 147 be žinios dingusių Lietuvos piliečių pavardės, 80 asmenų, kurių buvimo vietą reikia nustatyti (pavyzdžiui, kad būtų galima įteikti šaukimą į teismą), 12 asmenų reikia vadinamojo atsargiai patikrinti.

Pasak A.Šimelionio, atsargus patikrinimas – „tylus“ informacijos surinkimas apie asmenį, neduodant žmogui suprasti, kad juo domimasi. Tokius įspėjimus į SIS įveda policija arba Valstybės saugumo departamentas. Dažniausiai atsargus patikrinimas taikomas, kai įtariamojo atžvilgiu atliekamas ne ikiteisminis, o operatyvinis tyrimas. Be to, šis informacijos rinkimo metodas naudojamas siekiant išsiaiškinti, ar žmogus nepažeidžia teismo skirtų įpareigojimų.

Įkliuvo tą pačią dieną

Pasak A.Šimelionio, prisijungus prie SIS darbas tapo efektyvesnis, randama daugiau ieškomų asmenų ir daiktų. Anksčiau reikėdavo rašyti paklausimus Interpolui, atsakymo tekdavo laukti iki savaitės, o iš SIS atsakymas gaunamas per kelias sekundes. Be to, dabar pareigūnai, ieškodami informacijos, atsakymus gauna iškart iš dviejų duomenų bazių: nacionalinės ir tarptautinės.

Pareigūnų darbą palengvina ir tai, kad SIS nurodo, kokių konkrečių veiksmų reikia imtis aptikus duomenų bazėje esantį žmogų ar daiktą. „Policininkui nebereikia galvoti, ką daryti. Vidury nakties skambinti viršininkui ir panašiai“, – sakė SIRENE vadovas.

Prisijungus prie sistemos Lietuvoje pagal užsienio valstybių įspėjimus jau rasta apie 60 vogtų transporto priemonių, suimta 19 asmenų (dauguma jų – užsienyje nusikaltimus padarę Lietuvos piliečiai). Užsienyje pagal Lietuvos įspėjimus rasti 36 mūsų šalyje ieškomi įtariamieji, 11 dingusiųjų be žinios, 5 automobiliai, 24 valstybiniai numeriai ir t. t.

Dažniausiai ieškomi asmenys į Lietuvą parsivežami iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Ispanijos. Prisijungus prie SIS pasipylė sulaikymai Prancūzijoje – per trumpą laiką ten suimta jau 10 Lietuvoje ieškomų įtariamųjų. Pasak A.Šimelionio, su Prancūzijos pareigūnais bendrauti per Interpolą būdavo sudėtinga, darbas vyko lėtai, dabar padėtis pasikeitė į gera.

Kaip SIS efektyvumo pavyzdį SIRENE viršininkas pateikė lietuvio, kuris jau senokai ir nesėkmingai buvo ieškomas Interpolo, sulaikymą Ispanijoje. Per policijos reidą kelyje įtariamasis buvo sučiuptas tą pačią dieną, kai į SIS buvo įvestas įspėjimas apie jo paiešką.

Naujoji sistema

Praėjusių metų pabaigoje turėjo pradėti veikti naujoji informacinė sistema SIS II. Tačiau dėl įvairių techninių priežasčių jos įdiegimas buvo atidėtas. Veikiausiai sistema pradės veikti šių metų pabaigoje arba 2009-aisiais.

Naujoji sistema turės daugiau funkcijų. Joje bus duomenys ir apie laivus, jūrinius konteinerius, industrinius įrenginius, orlaivius, bankų korteles, čekius, vekselius. Sistema pati atrinks susijusius įspėjimus, joje bus skelbiamos nuotraukos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Nusikaltėlių ES laukia atsargus patikrinimas"

  1. Atsargiai ir švelniai

    juk nusikaltėlių tokios trapios sielos! 😡

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.