Buvusio Indonezijos diktatoriaus Suharto sveikata šeštadienį kiek pagerėjo, nors diena anksčiau jam buvo sutrikusi daugelio organų veikla. Tuo tarpu šalies vyriausybė pranešė turinti jam finansinių pretenzijų, kurias norėtų pateikti jo šeimai ne teisme.
86 metų buvęs prezidentas prieš dešimtmetį buvo priverstas atsistatydinti po 32 metus trukusios represinės ir kartais brutalios valdžios šioje ketvirtoje pagal gyventojų skaičių pasaulio valstybėje.
Sausio 4 dieną Suharto buvo paguldytas į ligoninę dėl širdies, inkstų ir plaučių veiklos sutrikimų ir nuo to laiko jo būklė kasdien svyruoja, o penktadienio vakarą buvo pablogėjusi tiek, kad teko jį prijungti prie dirbtinio kvėpavimo aparato.
Tačiau šeštadienį gydytojai pranešė, kad bendra Suharto būklė „pagerėjo” ir jis atgavo sąmonę.
Tuo tarpu generalinis prokuroras paskelbė, kad vyriausybė nori Suharto šeimai ne per teismą pateikti civilinį ieškinį dėl korupcijos. Jame teigiama, jog Suharto, būdamas valdžioje, pasisavino didžiules pinigų sumas.
„Suharto šeimai pasiūlėme sandorį… kad civilinė byla bus sprendžiama ne teisme”, – sakė generalinis prokuroras Hendarmanas Supanji (Hendarmanas Supandžis), pridurdamas, jog šeima savo sprendimą teigė pranešianti jam artimiausiu metu.
Anot jo, žengti tokį žingsnį jam liepė prezidentas Susilo Bambang Yudhoyono (Susilas Bambangas Judhojonas).
Baudžiamoji byla prieš Suharto dėl jo prastos sveikatos buvo nutraukta 2006 metais, tačiau pernai iškeltame civiliniame ieškinyje siekiama atgauti 1,4 mlrd. dolerių (3,3 mlrd. litų) už padarytą žalą ir pavogtą turtą.
Suharto šalininkai praėjusią savaitę paragino nutraukti bylą, tačiau šį prašymą generalinis prokuroras atmetė.
Buvęs diktatorius vadinamas vienu iš didžiausių XX amžiaus kleptokratų, tačiau atmeta kaltinimus, jog jis ir jo šeimos nariai turi prisigrobę turto, kurio vertė siekia 15-35 mlrd. dolerių (35-81 mlrd. litų).
Suharto valdė Indoneziją didžiulės ekonomikos plėtros laikotarpiu, tačiau jo vadovavimą temdė kaltinimai korupcija ir žmogaus teisių pažeidinėjimu, ypač tokiuose regionuose kaip Rytų Timoras, Ačehas ir Papua, kuriuose įsivyravo separatistinės nuotaikos.
Centrinės Javos provincijos Solo mieste, kur yra Suharto šeimos kapas, žiniasklaidai, nušviesiančiai jo galimas laidotuves, jau rengiamos akreditacinės kortelės, o darbininkai tvarko kapines, kuriose 1996 metais buvo palaidota Suharto žmona.
„Tai tik nuojauta… nes suvokiame, kokia yra padėtis”, – anot internetinio naujienų portalo detik.com, teigė regiono karinės vadovybės atstovas Baso Syukri (Baso Sijukris).