Latvija sutinka išduoti sulaikytą įtariamąjį Medininkų žudynių byloje

Latvijos generalinė prokuratūra sutiko išduoti Lietuvai sulaikytą vieną iš įtariamųjų Medininkų žudynių byloje, buvusį sovietų ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) smogiką 40-metį Konstantiną Nikuliną.

Tačiau įtariamasis 17-kos metų senumo byloje dėl 7 Lietuvos pareigūnų nužudymo ir vieno sužeidimo sprendimą dėl ekstradicijos apskundė Latvijos aukščiausiajam teismui, todėl jis lieka Latvijoje iki šio teismo verdikto.

Apie tai spaudos konferencijoje ketvirtadienį pranešė Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka. Jo vadovaujamo skyriaus pareigūnai tiria šią rezonansinę bylą.

Įtariamąjį pernai lapkričio 28 dieną sulaikė Latvijos teisėsauga, remdamasi Lietuvos išduotu Europos arešto orderiu.

„K.Nikulinas priklausė Ypatingojo milicijos padalinio grupei „Delta-1″. Įtariame, kad šios grupės nariai nužudė 7 pareigūnus ir pasikėsino nužudyti Tomą Šerną“, – žurnalistams sakė prokuroras A.Kliunka.

K.Nikulinas buvo vienas iš 16-kos Lietuvos policijos labiausiai ieškomų asmenų.

Kartu su dar trimis įtariamaisiais omonininkais – Aleksandru Ryžovu, Andrejumi Laktionovu ir Česlavu Mlyniku – jis buvo ieškomas kaip įtariamasis nužudymu.

Pastarieji trys yra Rusijos piliečiai, gyvena šioje šalyje ir Lietuvos teisėsaugai kol kas nepasiekiami.

„Ši byla labai sudėtinga, tiriama labai sunkiomis sąlygomis“, – pripažino prokuroras A.Kliunka, paklaustas, kodėl latviai ir lietuviai delsė pranešti visuomenei apie įtariamojo sulaikymą.

Anot jo, prokuratūra bendradarbiauja su slaptais informatoriais, ir „kai kurių detalių paaiškėjimas sukeltų grėsmę“.

Jeigu Latvija perduos K.Nikuliną Lietuvai, bus galima vykdyti jo baudžiamojo persekiojimo procesą Lietuvoje. Pagal Lietuvos įstatymus, už tyčinį daugiau nei dviejų asmenų nužudymą jam gresia įkalinimas iki gyvos galvos.

Vienas žiauriausių Lietuvoje įvykdytų nusikaltimų – Medininkų muitinės posto darbuotojų nužudymas – Generalinėje prokuratūroje tiriamas jau 17metų.

Viliamasi, kad įtariamiesiems kada nors vis dėlto teks stoti prieš teismą ir nepavyks išvengti bausmės. Senaties terminas šiems įtariamiesiems neskaičiuojamas, nes jie slapstosi nuo ikiteisminio tyrimo.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad 7 atkurtos nepriklausomos Lietuvos policijos ir muitinės pareigūnai nužudyti, dar vienas gyvas likęs Tomas Šernas buvo sunkiai sužalotas dėl tarnybos pareigų vykdymo. Prie sienos su Baltarusija dirbę pareigūnai 1991-ųjų liepos 31-osios rytą žuvo nuo „Kalašnikovo“ automatų šūvių į galvas.

Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys prokurorams leidžia įtarti, kad šį nusikaltimą padarė buvusios Sovietų Sąjungos ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) smogikai iš Rygos, kurie liepos 30-ąją lankėsi Vilniaus OMON bazėje. Kita į Vilnių atvykusių Rygos OMON milicininkų grupė tą pačią naktį susprogdino sprogmenis prie buvusios sovietų sąjungos 42-osios divizijos štabo pastato L.Sapiegos gatvėje.

Tyrimo metu surasta didesnė dalis iš nužudytųjų pagrobtų ginklų.

Nusikaltimo Medininkų pasienio poste tyrimą apsunkina tai, kad įtariamieji ir didelė dalis svarbių liudytojų gyvena Rusijoje.

Manoma, kad Medininkuose septyni pareigūnai buvo nužudyti siekiant sukelti sumaištį neseniai nepriklausomybę paskelbusios valstybės muitinėje. Tuo metu OMON milicininkai dažnai užpuldinėjo postus ir mušdavo jose dirbusius pareigūnus.

Lietuvius to meto politinės aplinkybės vertė elgtis taikiai, smurtininkai negaudavo adekvataus atsako.

Taip pat turima duomenų, kad Medininkų postas kraupiam nusikaltimui galėjo būti pasirinktas turint asmeninio keršto motyvų.

1991 metų liepos 31-osios rytą iki šiol nestoję prieš teismą žudikai šūviais į pakaušį nužudė muitininkus Antaną Musteikį ir Stanislovą Orlavičių, „Aro“ pareigūnus Algimantą Juozaką ir Mindaugą Balavaką, kelių policijos darbuotojus Juozą Janonį ir Algirdą Kazlauską.

Rugpjūčio 2 dieną ligoninėje mirė sunkiai sužeistas policininkas Ričardas Rabavičius. Gyvas liko tik sunkiai sužeistas muitininkas T.Šernas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Latvija sutinka išduoti sulaikytą įtariamąjį Medininkų žudynių byloje"

  1. Svėrė

    Latvija sutinka išduoti žudiką,bet ar Lietuvoje atsiras norinčių tą omonininką paimti? Prasidės „mechanizmų“ paieška ir atgailavimas,kaip užsienio reikalų ministro dėl JAV bevizio lankymo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.