Mažosios Luisos grąžinimo į Vokietiją byla bus nagrinėjama iš naujo

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas panaikino teismų nutartis, kuriomis mažametės klaipėdietės Ingos Rinau dukra Luisa turėjo būti perduota tėvui į Vokietiją.
Proceso atnaujinimas šioje byloje yra galimas, nes tai neprieštarauja tarptautinėje teisėje ir Europos Sąjungos nustatytam teisiniam reguliavimui bei tenkina nacionalinėje teisėje nustatytas proceso atnaujinimo sąlygas, pranešė Aukščiausiasis Teismas.

Jis pirmadienį paskelbė, kad šią bylą nagrinėję teismai pažeidė proceso atnaujinimo institutą reglamentuojančias teisės normas, neatsižvelgė į reikšmingus faktinius duomenis, teisiškai netinkamai kvalifikavo reikšmingas bylai išspręsti aplinkybes.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas buvo sustabdęs sprendimo šioje byloje dėl vaiko grąžinimo vykdymą.

Prašymai dėl proceso atnaujinimo bus perduoti Klaipėdos apygardos teismui nagrinėti iš naujo.

„Lietuvoje tai pirma tokio pobūdžio byla, todėl reikšminga teisminės praktikos formavimuisi,“ -yra sakęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, kurio kasacinį skundą ir nagrinėjo teismas.

Pasak generalinio prokuroro, įvertinant migracijos procesus panašaus pobūdžio civilinių bylų gali daugėti, todėl itin svarbus teisinis šios bylos aspektas – nuo to, kokia Lietuvoje susiformuos teismų praktika, gali priklausyti daugelio mišrių santuokų atžalų teisėtų interesų užtikrinimas.

Kasaciniame skunde Aukščiausiajam Teismui bus keliamas klausimas, ar gali būti taikomas Lietuvos nacionalinėje teisėje įtvirtintas proceso atnaujinimo institutas bylose, kuomet užsienyje gyvenantis tėvas prašo grąžinti į kilmės šalį neteisėtai išvežtą ar negrąžinamą vaiką.

Anksčiau priimta nutartis dėl L.Rinau grąžinimo į Vokietiją spalio pabaigoje buvo sustabdyta, kol savo sprendimo nepaskelbs Aukščiausiasis Teismas.

Kovo mėnesį Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Vokietijos piliečio Michaelio Rinau prašymą ir nusprendė grąžinti į Vokietiją jo ir lietuvės, klaipėdietės I.Rinau dukrą, kurią motina parsivežė nuolatiniam gyvenimui į Lietuvą.

Su vyru vokiečiu išsiskyrusi mergaitės motina 36 metų I.Rinau jau metus kovoja dėl teisės auginti dukrą Lietuvoje. Vokietijos teismas yra nusprendęs, kad mergaitė turi būti atiduota šioje šalyje gyvenančiam tėvui 38 metų M.Rinau, nors jis dukters neaugino, o ši kalba tik lietuviškai.

Kilus skandalui, politikai, teisininkai ėmė aiškintis, ar vaiko interesams valdininkai atstovavo deramai. Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) nusprendė, jog Lietuvos vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos išvada, kad Luisa gali būti grąžinta į savo kilmės šalį Vokietiją, pas jos tėvą, buvo netinkamai suformuluota ir padarė žalą vaiko interesams.

Mažosios Luisos Rinau gynėjai Vokietijos ambasados atstovams yra įteikę peticijos „Už Luisą“ parašų paketą, skirtą Vokietijos nepaprastajam ir įgaliotajam ambasadoriui Lietuvoje Volkeriui Heinsbergui.

Internetinėje erdvėje platinamą peticiją „Netylėk“ pasirašė tūkstančiai vyrų ir moterų.

Laukdama palankesnių žinių, I.Rinau kurį laiką slėpė savo dukterį, nes antstolių kontora įpareigota ją surasti ir perduoti tėvui.

2006 metų liepą mergaitės motina, gavusi mergaitės tėvo leidimą, su dukra išvažiavo į Lietuvą. Būdama Lietuvoje ji pranešė, kad į Vokietiją sugrįžti nežada.

Iki šiol Luisos tėvas beveik nesirūpino dukterimi. Kai jai sukako du mėnesiai, vyras išėjo iš namų ir mažylę pasiimdavo tik kas antrą trečią savaitgalį. Užpernai liepą I.Rinau iš Vokietijos išvyko su vaikais atostogauti į Lietuvą ir dėl komplikuotos sūnaus ligos nusprendė atgal nebegrįžti. Po to jokios finansinės paramos iš tėvo mergaitė nesulaukdavo.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.