2008-ųjų biržos prognozės

Ilgalaikė Lietuvos akcijų rinkos kainų tendencija ir perspektyva turėtų išryškėti jau šiais metais

Geltonosios žiurkės metai atvers naują puslapį Lietuvos vertybinių popierių biržoje. Po neaiškios antrosios 2007 m. pusės, apipintos miglotais lūkesčiais dėl makroekonominės šalies situacijos ir pasižymėjusios nuolat svyruojančia globalia investicijų rinka, 2008-aisiais turėtų paaiškėti, aukštyn ar žemyn pasuks lietuvių akcijos.

Makroekonominė aplinka

2008 m. turėtų parodyti, kokia iš tiesų sveika ir stipri yra Lietuvos ekonomika. Skaudų smūgį šalies ūkiui suduos tiek dėl energijos kainos augimo, tiek ir dėl darbo rinkos veiksnių sukelto spaudimo aukštai išsilaikysianti infliacija.

Šio „žiemos“ kainų šuolio įtaka bendrajam vidaus produktui atskleis, ar teisūs valdžios institucijų pareigūnai teigdami, kad šalis pajėgi išlaikyti stabilų ūkio augimą ir suvaldyti kainų didėjimą.

Ateina naujokai

2008-uosius akcijų birža pradės išsiplėtusiu Oficialiuoju prekybos sąrašu. Su didesnio likvidumo, investuotojų dėmesio ar kitokio pobūdžio lūkesčiais į jį nuo sausio 1-osios perbėga net trys įmonės: AB „Lietuvos dujos“, AB „Invalda“ ir AB Vilkyškių pieninė.

Pirmą 2008 m. ketvirtį biržoje per viešą akcijų platinimą debiutuoti ketina ir stambiausia Lietuvos žemvaldė AB „Agrowill group“. Dėl žemės ūkio sektoriaus stabilumo ir tradicinio didelio dėmesio pirminiams viešiems akcijų siūlymams (ang. – IPO) prognozuojame nemenką investuotojų susidomėjimą šia nauja akcija.

Energetikos ir bankų sektorius

Užsitęsus deryboms dėl nacionalinio investuotojo sukūrimo VST, Rytų skirstomųjų tinklų ir „Lietuvos energijos“ vertybiniai popieriai ir toliau išlaikys didelį trumpalaikio spekuliavimo potencialą – įmonių akcijų kainos bus jautrios bet kokioms valdžios ir interesų grupių manipuliacijoms atominės elektrinės ir nacionalinio investuotojo tema.

Tikėtina, kad pastaraisiais metais dideliu augimu išsiskyrę biržoje kotiruojami bankai 2008 m. pereis į nuosaikesnio augimo stadiją, o tai lems ir akcijų kainas. Apie 50 proc. „Snoro“, 10 proc. Ūkio banko, 43 proc. „DnB Nord“ ir 17 proc. Šiaulių banko paskolų suteikiama privatiems asmenims, todėl sulėtėjusi gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkos plėtra ir padidėjusi infliacija gerokai sumažins bankų pajamas iš naujai išduotų paskolų gyventojams.

Be to, jei ir toliau tarptautinėje finansų erdvėje didės palūkanų norma, neatmestina tikimybė, kad blogų paskolų banga gali nuvilnyti ir per šalies bankus.

Masins pelnas

Žemės ūkio sektoriaus įmonės pelnėsi ir 2007-aisiais, tačiau ir Žiurkės metais AB „Lifosa“, į pieno sektoriaus sąrašą įtrauktos įmonės ir biržos naujokė AB „Agrowill group“ kaip galimo pelno šaltinis turėtų masinti ne vieną investuotoją. Tikėti šio sektoriaus įmonių akcijomis leidžia bendros tendencijos – nusistovėjusios aukštos pieno ir kitų žemės ūkio produktų kainos, didėsiančios trąšų kainos. Bent jau 2008-aisiais ši tendencija turėtų nesikeisti, o gal dar ir sustiprėti.

Akivaizdu, kad nekilnojamojo turto (NT) ir statybų sektoriaus bumas jau aprimo. Tačiau komercinės statybos niša, kurioje ir specializuojasi akcijų biržoje kotiruojamas Panevėžio statybos trestas (PST), dar nėra perpildyta, todėl 2008-aisiais gali sulaukti gana nemenkos plėtros ir naujų didelių projektų.

Net ir prasidėjus ryškesnei NT rinkos korekcijai, PST įmonės rezultatai dėl savo veiklos pobūdžio ir orientacijos ne į būsto rinkos projektus neturėtų sumenkti.

Dėmesio netrūks

Ekonomikos sulėtėjimo atveju pranašumą įgytų veiklą diversifikuojančios įmonės, pavyzdžiui, „Invalda“, valdanti skirtingų sektorių bendroves.

Skeptikai tarp įmonių, kurios ekonomikos sulėtėjimo atveju kentės labiausiai, mini „Aprangą“. Vis dėlto keli veiksniai leidžia spėti, kad 2008-ieji šios bendrovės akcijoms gali tapti gana sėkmingi: įmonė agresyviai plečia parduotuvių tinklą, nuolat pasiekia naujus mėnesio pardavimo ir pelno rekordus. Derėtų atkreipti dėmesį ir į faktą, kad kelis mėnesius užsitęsusi korekcija nusmukdė „Aprangos“ akcijų kainą į jau seniai matytas žemumas.

Nors tiksliai prognozuoti, kaip akcijų rinkos judės 2008 m. esant dabartinei situacijai, būtų per daug drąsu, viena aišku – ilgalaikė visos Lietuvos akcijų rinkos kainų tendencija ir perspektyva turėtų išryškėti jau šiais Žiurkės metais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.