Pogrindiniai teismai mirties bausmės nepanaikino

Apie tokį šiurpių nusikaltimų kamuolį, kokį prieš pat Naujuosius metus baigė narplioti Kauno teisėsaugininkai, jau senokai buvo tekę girdėti. Ir tai – ne tik didelė pareigūnų sėkmė, bet ir akivaizdus įrodymas, kad bausmių švelninimo politika būdinga tik valstybei. Pogrindiniai nusikalstamo pasaulio teismai ir toliau skelbia nuosprendžius, vadovaudamiesi nerašytais savo įstatymais, įteisinančiais vis rafinuotesnį žiaurumą.

Praėjusių metų pabaigoje Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuje baigta tirti neeilinė byla. Į ją sugulė ir netituluoto Kauno narkotikų barono, kurio operatyvininkams nepavyko pričiupti net 10 metų, apiplėšimas, ir vieno minėtame nusikaltime dalyvavusio buvusio pavojingo recidyvisto, po šios sėkmės bandžiusio perimti vadovavimą gaujai, itin žiaurus nužudymas, ir pernai Kauną sukrėtęs nusikaltimas, kai gyvam žmogui buvo nupjauta ausis.

Pasak šią bylą teismui rengusio prokuroro Aivaro Alimo, pagrindinė neeilinės sėkmės priežastis – Kauno rajono policininkų ir vėliau jiems į pagalbą atėjusių Lietuvos kriminalinės policijos biuro operatyvininkų profesionalumas.

Šiurpus radinys

Laikas atsuktas atgal po šiurpaus 2006 metų gruodžio 18 d. radinio ties Vidaus tarnybos 1-ojo pulko poligonu, esančiu pakaunėje, Karmėlavos apylinkėse, kai nuslūgusi Neris atidengė išniekintą žmogaus kūną. Jis plūduriavo apie 7 metrai nuo kranto.

Ugniagesiai gelbėtojai gana sunkiai jį atvilko į krantą – prie sulenktų nežinomojo kojų, už nugaros surištų su rankomis, buvo pritvirtintas turgaus krepšys su betono luitu virtusiu cemento maišu, ant kurio dar buvo uždėtas masyvus akmuo.

Ši nuošalė už Karmėlavos kapinių – mėgstama Kauno gaujų narių susibūrimo vieta. Niekas nebuvo kreipęsis į policiją ir dėl vyriškio, atitinkančio nežinomojo požymius, dingimo. Realiausia versija: nužudytasis – į Kauną pirkti automobilių atvažiavęs svečias iš kažkurios Azijos respublikos.

Atpažino žmona

Mįslė įminta per 4 dienas. Apklausus tatuiruočių, kuriomis buvo išmargintas nežinomojo kūnas, meistrus, išsiaiškinta, kad velionis turėjo aukštą rangą tarp nusikaltėlių. Jį simbolizavo ištatuiruotos bažnyčios kupolų skaičius. Greta esantys skaičiai, primenantys užrašus ant antkapių, reiškė teistumus ir bausmės atlikimo metus.

Šifruojant šias šaradas Kalėjimų departamento duomenų bazė naršyta dvi dienas, kol iš 200 potencialių kandidatų apsistota ties penkiais. Vienas iš jų buvo 5 kartus teistas 47 metų kaunietis Valdas Guselis. Apie pastarojo likimą nieko nebuvo žinoma jau pusantro mėnesio. Sklandė gandai, kad jam pavyko pasislėpti nuo Lietuvos policijos persekiojimo Anglijoje.

V.Guselio palaikus atpažino žmona, atvežta į lavoninę iš Kauno tardymo izoliatoriaus kameros. Prieš 2 mėnesius ji buvo suimta už prekybą amfetaminu ir heroinu. Nustatyta, kad nuo bausmės už neteisėtą disponavimą kokainu slapstęsis jos vyras vietoj Anglijos atsidūrė Neries dugne, taip ir nesulaukęs baigiamo padaryti suklastoto paso.

Išgaudyti po vieną

Nustačius velionio, kuris, kaip paaiškėjo, buvo nuskandintas gyvas, asmenybę, išnarpliotas visas šiurpių nusikaltimų kamuolys. Pasak Kauno rajono kriminalinės policijos Smurtinių nusikaltimų ir nusikaltimų nuosavybei tyrimo poskyrio viršininkės Audronės Gecevičienės, su tokiu cinišku nusikaltėlių brutalumu per savo darbo praktiką jai dar nebuvo tekę susidurti.

V.Guselio nužudymas tebuvo tos pačios gaujos, kuriai vadovavo buvęs boksininkas Gintaras Šmitas, anksčiau padarytų nusikaltimų tęsinys. Tai konstatuota, kai iš penkių gaujos narių laisvėje buvo likęs tik vienas – 5 kartus teistas Rimas Bakutis.

4 kartus teistas, neįgalumą, kitados padėjusį išsisukti nuo bausmės už turto prievartavimą, turintis gaujos vadeiva kartu su 6 kartus teistu Dariumi Leponiu buvo suimti už labai didelio kiekio metamfetamino kontrabandą. Ši Kauno organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos (ONTT) operacija buvo surengta likus kelioms dienoms iki aptinkant V.Guselio palaikus. 6 kartus teistam Evaldui Žurumskui už kokainą jau buvo paskirta laisvės atėmimo bausmė, nuo kurios nesėkmingai bandė pasislėpti V.Guselis. Vienintelis šioje kauniečių kompanijoje jurbarkietis Nerijus Buivydas jau buvo sugrąžintas už grotų dėl to, kad nesilaikė jam skirtų laisvės apribojimų paleidus anksčiau laiko iš įkalinimo vietos. Tai taip pat buvo jau ne pirmas jo teistumas.

Prireikė laikrodžio

2006 metų spalį G.Šmito grupuotė lankėsi Jurbarke. Tada į Kauną parvarytas vietinėms kriminalinėms „įžymybėms” – broliams Bendžiams parduotas G.Šmito mersedesas. Pastarojo šis sandėris netenkino, todėl automobilis pavogtas. Savo viešnagę Jurbarke G.Šmitas pradėjo nuo apsilankymo pas ten gyvenantį taip pat ne kartą teistą vaikystės draugą, pravarde Pifas.

Netrukus po šio vizito netituluotas Kauno narkotikų baronas, pravarde Fliukas, sulaukė įžūlaus išpuolio. Šio vieno turtingiausio Lietuvos romo, kuris pirmasis Kaune pradėjo važinėti vakarietiško modelio automobiliu, tvirtovę policija šturmavo ne kartą, tačiau nė karto nepavyko jo nuteisti. Fliukas buvo įsirengęs senamiesčio daugiabučio laiptinėje vaizdo kamerą ir grotas, užtveriančias kelią į jo butą palėpėje. Vėliau jas apkalė skarda, palikęs tik langelį rankai iškišti. Klientai jo „taške” buvo aptarnaujami su kaukėmis ir pirštinėmis, o kol policijos pasitelkti ugniagesiai gelbėtojai nupjaudavo grotas, narkotikai buvo nuleidžiami į kanalizaciją.

Fliukas apiplėštas vieną 2006 metų spalio vidurdienį. Jis ką tik buvo pardavęs minėtą butą. Tačiau G.Šmito gaują labiau domino ne pinigai ir narkotikai, kurių taip pat tikėtasi rasti, bet legendomis apipintas antikvarinis laikrodis su briliantais, kurį neva turi Fliukas.

Sutrukdė maža gudrybė

Pagal G.Šmito planą į Fliuko duris paskambino niekada anksčiau čia nesilankęs N.Buivydas, sutikęs dalyvauti šioje avantiūroje už skolas gaujos vadeivai. Apgaulė pavyko – po pasakyto slaptažodžio Fliuko žmona jam atidarė duris. Kartu su N.Buivydu į butą įsiveržė ir netoliese laukiantys 3 bendrai, turintys priežasčių slėpti veidus po kaukėmis.

Fliuko žmona ir 11 metų dukra buvo surištos. Buto šeimininkas įnirtingai priešinosi. Besigrumiant jam peiliu sužalotas pilvas. Tačiau Fliukui pavyko pagriebti statulėlę ir pataikyti ja į lango stiklą. Išsigandę, kad tai gali būti sutartinis ženklas, plėšikai pabėgo, tespėję pagrobti buto šeimininkų bei jų dukters nešiotus papuošalus. Plėšikų grobis įvertintas beveik 17 tūkst. litų. Papuošalų rasti taip ir nepavyko, nors tikrinti visi Kauno lombardai.

Apiplėšus Fliuką dingo mersedesas, kurį G.Šmitas su bendrais parvairavo iš Jurbarko. Broliai Bendžiai sugebėjo jį rasti ir atsiimti. G.Šmitas išdavyste įtarė Pifą. Šis atsiviliotas į Kauną.

Egzekucija nekaltam

Pifas buvo įgrūstas į automobilį vos išlipęs Kauno autobusų stotyje. Surištas, su užmaukšlintu maišu ant galvos buvo nusivežtas į vieną Aleksoto garažą. Jame pakabintas ant automobilio keltuvo ir kankintas reikalaujant prisipažinti. Egzekuciją savo vaikystės draugui surengė pats G.Šmitas. Auka talžyta laužtuvu.

Egzekucija baigėsi nuosprendžiu – už išdavystę Pifui nupjauta ausis. Nusikaltėlių pasaulyje taip baudžiama už „žiurkiavimą” – vagystę iš savų.

Įdėjus nupjautą ausį į kišenę, Pifas išmestas visuomeninio transporto stotelėje. Kauno klinikose jam diagnozuoti galvos ir plaučių sumušimai bei šonkaulių lūžiai. Nupjautos ausies prisiūti nepavyko. Policijai Pifas teigė tapęs apsipažinusių nežinomų asmenų, pasigavusių jį gatvėje, auka.

Išprovokuotas kerštas

Susidorojimas su Pifu tapo ir V.Guselio, nedalyvavusio šioje egzekucijoje, lemtimi. Įbauginti sėbrai papasakojo G.Šmitui, kad V.Guselis siūlė ką nors panašaus surengti ir jam, nesidalijančiam iš Fliuko pagrobtu auksu.

G.Šmito atsakymu tapo pasakojimas, neva pats V.Guselis kalbinęs jį apgauti D.Leponio motiną. Tuo metu jos sūnus buvo sulaikytas Kėdainiuose dėl sukčiavimo, pranešant telefonu apie neva artimam žmogui nutikusią nelaimę, iš kurios gali ištraukti tik pinigai.

Tokiais sukčiavimais užsiėmė ne vienas G.Šmito grupuotės narys. Pavyzdžiui, per kratą V.Guselio namuose, jau atpažinus jo lavoną, rasti keli iš telefonų knygos išplėšti lapai su abonentų vardais, pavardėmis, adresais ir telefonais. Didžioji dalis pavardžių jau buvo išbraukta – greičiausiai šioms potencialioms aukoms jau buvo skambinta.

Anot G.Šmito, panašiu būdu V.Guselis siūlė apgauti ir D.Leponio motiną – neva reikia pinigų ištraukti sūnui iš areštinės, todėl parduok savo BMW.

Savų teismas

Ir E.Žuromskas prisiminė turįs nuoskaudą dėl to, kad V.Guselis jį „pakišo”. Kartą V.Guselis jo paprašė palaikyti kompaniją iki Lukiškių – aplankyti Vilniaus tardymo izoliatoriuje esantį draugą. V.Guselis gabeno jam siuntinį su kokainu. E.Žurumskas to nežinojo.

Jie įkliuvo dėl apsaugininko, budėjusio bokštelyje, budrumo. Šiam užkliuvo įtartinas atvykėlių elgesys su kokosais. Prieš įkliūdamas su įkalčiais, V.Guselis spėjo nurodyti E.Žurumskui išmesti iš automobilio jame likusius kokosus. Tai darant, šis sulaikytas. Jis nuteistas 13 metų nelaisvės, nes automobilyje buvusiuose kokosuose kokaino aptikta daugiau negu siuntinyje. V.Guseliui skirta 9 metų laisvės atėmimo bausmė.

Besislapstantis nuo šio nuosprendžio, kurį skelbiant net nepasirodė, V.Guselis nužudytas. G.Šmito paliepimu, iš vieno slėptuve virtusio Vilijampolės buto jį iškvietė R.Bakutis. Į egzekucijos, kurią jam surengė buvę bendrai, vietą V.Guselis vežtas tuo pačiu D.Leponio motinos automobiliu, kurį neva ketino atimti apgaule. Pakeliui jis buvo surištas ir badytas peiliu.

Byla po bylos

Gaujos likimas – Kauno apygardos teismo, šiuo metu nagrinėjančio dar vieną bylą, kurios teisiamųjų suole – G.Šmitas ir D.Leponis, rankose. Ir šioje byloje G.Šmitas kaltinamas organizavęs metamfetamino kontrabandą svetimomis rankomis. Į automobilyje įrengtą slėptuvę įdėjo narkotikus ir paprašė apie tai nežinančių dviejų vilniečių nuvaryti mašiną į užsienį. Pagal Kauno ONTT operatyvinę informaciją, ši „Mazda” ir ją lydėjęs kitas automobilis sulaikyti Lietuvos ir Latvijos pasienyje.

Už nusikaltimus, kuriais G.Šmito gauja kaltinama šiomis dienomis teismui perduotoje byloje, jos nariams gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Mirties nuosprendis, kuriuo buvę bendrai nuteisė V.Guselį, Lietuvoje panaikintas prieš 9 metus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.