Prasmingi vardai vaikus susiranda ir sapnuose

Sakoma, jog vardas pats ateina pas žmogų, todėl būsimiems tėveliams neverta naršyti žodynų. Išlauktų arba sugalvotų vardų istorijos – pačios fantastiškiausios. Tačiau jų herojai sako, kad žmonės, išgirdę neįprastą vardą, dažnai pasukioja pirštu prie smilkinio.

Neįprastais lietuvio ausiai vardais savo atžalas pavadinę garsūs žurnalistai ir šou pasaulio atstovai įsitikinę, kad jų vaikams užaugus neteks radonuoti prisistatant, nes jų atžalos turi prasmingus vardus.

„Svarbiausia – neperžengti ribos ir nevadinti savo vaikų fekalijomis arba gėjais. Kita vertus – jei vardas prasmingas, nors ir neįprastas, niekas neturi teisės priekaištauti tėvams dėl jų sprendimo. Vardo rinkimas kiekvienai šeimai – jautri, išgyventa tema. Niekada nekreipiau dėmesio i tuos, kuriems mano dukters vardas nepatiko”, – sako Livija Gradauskienė, auginanti 5-erių metukų Liepą.

Atėnė atėjo sapne

„Nesiklausau žmonių atsiliepimų”, – sako LNK televizijos prodiuseris ir kelių laidų autorius Kristupas Krivickas, savo dukrą pavadinęs Atėnės – graikų išminties ir karo deivės – vardu.

– Gimus dukrai, aš šį vardą susapnavau. Priėmiau tai kaip ženklą, nors su žmona neskubėjome jo įregistruoti – laukėme ir stebėjome, ar prigis. Dar prieš Atėnės atėjimą į pasaulį žinojau, kad savo vaiką vadinsime prasmingai. Vardas žmogui – lyg vėliava, jis turi garbingai ją nešti. Pavadindami mergaitę Atėne, su žmona lyg ir savotiškai įsipareigojame auklėti ją taip, kad užaugusi nedarytų negarbės šiai deivei. Vėliau daug kas priklausys ir nuo jos pačios”, – svarsto K. Krivickas.

Prisipokštavo

Televizijos laidų vedėja Livija Gradauskienė, prieš 5 metus papavadinusi dukrą Liepa, nemano, kad buvo šio vardo pradininkė Lietuvoje.

„Šventa teisybė, tuomet tai buvo retas vardas ir žmonės suklusdavo jį išgirdę. Bet su vyru nesistengėme padaryti įspūdžio aplinkiniams – sukome galvas žiūrėdami į mergaitę, ieškojome jai tinkančio vardo. Visiškai netikėtai per vakarėlį, kurį surengėme mūsų pirmagimės proga, Giedrius Masalskis pasiūlė išeitį. Mums pokštaujant jis ir leptelėjo – esą kodėl gi ji negalėtų būti Liepa, juk gimė liepos mėnesį, o be to – dar ir žaliaakė! Praėjus penkeriems metams tapo aišku, kad neapsirikome – vardas jai tinka”, – kalbėjo L. Gradauskienė.

Ji įsitikinusi, kad rinkti vardą savo vaikui – ypatingas ir itin atsakingas gimdytojų uždavinys. „Vaiką reikia stebėti – gal jis pats padiktuos, kas labiau tinka?” – spėjo L. Gradauskienė.

Graži kaip fėja

Liepos vardu savo pirmagimę pavadino ir klaipėdietis renginių bei diskotekų organizatorius Darius Gedminas (Palmeris).

„Kūdikis buvo labai lauktas. Iki pat paskutinių dienų nežinojome lyties – gydytoja nesakė, o mes ir neklausėme. Žinojau, kad sūnų pavadinčiau Rapolu – savo senelio garbei. Jis mane užaugino ir iki šiol išliko didžiausiu autoritetu. Visos mergaitės gražios, buvau įsitikinęs, kad manoji taip pat bus ypatinga. Mažai trūko, kad būtume pavadinę ją Fėja – mergaitės į jas taip panašios! Dėl neįprasto skambesio šios idėjos atsisakiau. Tiko ir Liepos vardas. Mažylė į pasaulį ir atėjo patį gražiausią vasaros mėnesį. Liepa asocijuojasi su kažkuo labai šiltu ir mielu – mūsų kūdikis kaip tik toks”, – gyrėsi Darius.

Kelių savaičių mažylę auginantis D. Gedminas tikina, kad po dukros gimimo jo pasaulis apsivertė.

„Dalyvavau gimdyme, nors visus 9 mėnesius tvirtinau, kad kojos ten nekelsiu. Gerbiami vyrai, būti šalia ir padėti į pasaulį ateiti savo kūdikiui privalote kiekvienas, nes praleistį šį bene svarbiausią įvykį gyvenime – nepataisomas kvailumas! Vardo rinkimas, palyginti su tuo, ką išgyvenau, – tik mažytis galvos skausmelis”, – didžiuodamasis tėvyste kalbėjo D. Gedminas.

Atitiko kirvis kotą

Prieš keletą metų buvęs grupės „Žąs” narys Ezopas – Linas Karalius su žmona Raimonda pirmagimį sūnų pavadino Vėju.

Šiandien Linas sako žinąs, kad jų sūnus – ne vienintelis Vėjas, lakstantis po daugiabučių kiemus.

„Likimui vardas turi didžiulę įtaką. Pavyzdžiui, „žąsai” praminė mane Ezopu – buvo toks graikų pasakėtininkas ir mąstytojas. Taip prisimąsčiau, kad net nusprendžiau palikti grupę”, – juokiasi Linas.

Anot jo, sūnus Vėjas iš tiesų – pavydėtinos energijos šaltinis. Jo šėliojimų nebeatlaiko nė viena močiutė.

„Siaučia galingai. Raimondos ir mano motinos vargsta su šiuo vaiku. Jei būčiau žinojęs, kad vardas taip nulems vaiko temperamentą, būčiau jį Ramūnu pavadinęs. Jei kada nors susilauksime mergaitės, teks pavadinti ją Ramybe – na, dėl šventos ramybės namuose”, – šypsosi Ezopas.

Vėjo vardas Lino Karaliaus galvoje sukosi dar prieš vaiko pradėjimą. „Kažkada TV3 televizijai vadovavo Liucija Bačkauskaitė. Ji turi sūnų Vėją ir dukrą Vasarą. Šie vardai man smigo į širdį. Daviau sau žodį – turėsiu vaikų, – vadinsiu tik taip! Kodėl? Intuityviai šie vardai malonūs. Laukėme Vasaros, tačiau atėjo Vėjas. Vardas prasmingas, nešantis ypatingą energiją. Yra šitiek gražių lietuviškų žodžių, nesuprantu, kodėl savo mažylius reikia šaukti džeraldomis?

Su žmona esame sugalvoję vardą ir dukrai. Jei ji ateis, pavadinsime Deva. Sanskrito kalba tai reiškia dievybę. Prasmingas vardas suteikia daugiau prasmės ir gyvenimui”, – įsitikinęs L. Karalius.

Padiktavo mamos širdis

Savo 4 mėnesių dukrelę „Balticum” televizijos laidų režisierė Guoda Strepiakaitė dar pilvuke ėmė vadinti Vėtra. Šis žodis kažkaip vis nedavė ramybės.

„Mūsų su vyru sprendimą žmonės visaip vertina. Menininkai žavisi, šiaip pažįstami sako, kad vardą išrinkome klaipėdietišką. Jeigu atvirai, pastebėjau, kad žemesnio intelekto žmonėms jis nepatinka. Kiekvienas suvokia tiek, kiek gilus yra. Kada norime užsiregistruoti pas gydytoją, registratūros darbuotojos sutrinka ir perklausia, ar teisingai nugirdo. Dėl visuomenės požiūrio nedarau tragedijos. Dukrytei vardas „prilipo”. Ar per gyvenimą ji eis su vėtra – ateitis parodys.”

Vadino ruse

Žurnalistė Rusnė Marčėnaitė, televizijos laidų vedėjos Nomedos sesuo, vaikystėje negirdėjo užgauliojimų, išskyrus vieną atvejį mokykloje, kuomet buvo apšaukta „ruske – bedruske”.

„Nesityčiojo iš manęs vaikai, bet pačiai vardas labai nepatiko. Kartą prisistačiau sesers Nomedos vardu – jis šimtą kartų gražesnis tuomet atrodė. Rusnių ir dabar mažai, o požiūris į vardą pasikeitė – susigyvenau, tačiau kartais apsižioplinu ir pasirašau Ruse”, – šmaikštauja R. Marčėnaitė.

Jos mama kažkada gyveno Rusnės miestelyje, vėliau draugavo su menininkų Mataičių šeima, kurioje augo mergaitė, dabar jau garsi smuikininkė Rusnė Mataitytė. Ji taip patikusi Marčėnų šeimai, kad šie nusprendę tokį pat vardą suteikti ir savo dukrai.

„Sesers Nomedos vardas atkeliavo panašiai kaip ir mano. Su saldainiais tai neturi nieko bendra. Tiesiog tėvai atostogavo Saaremo salose ir atsitiktinai sutiko poilsiaujančius lietuvius, kurie vedėsi dukrelę Nomedą. Ji buvo graži, maniškiams labai patiko. Vėliau atsitiko taip, kad anoji mergaitė Nomeda tapo mano pusbrolio žmona”, – vardų istorijas dėstė R. Marčėnaitė.

Žurnalistei vardas gyvenime keblumų nepridarė – šnairomis nei tada, nei dabar niekas nežiūri, atvirkščiai – ji pati suklūsta išgirdusi ką nors Rusne šaukiant. Vis dar atrodo, kad tokia yra vienintelė.

Martin ir Džasmin

Lietuviai jau nebevadina savo atžalų muilo operų veikėjų garbei, tačiau užsienietiški vardai Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriuje įregistruojami vis dažniau.

Pernai šeimos pageidavo įregistruoti Martin, Džasmin, buvo užregistruoti ir tokie vardai, kaip Runa, Lana, Daras, Debora, Odri…

Vaida Jutkonė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.