Už sugriautus pastatus Vilniaus taboro romai gaus 100 tūkst. litų

20-čiai Vilniaus romų taborų gyventojų Vilniaus miesto savivaldybė turės sumokėti po 5 tūkstančius litų neturtinės žalos už prieš porą metų nugriautus gyvenamus ir negyvenamus pastatus.

Tai antradienį nusprendė Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs romų skundą

dėl 2004 metų gruodžio 2-3 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos tarnautojų neteisėtais veiksmais jiems padarytos turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.

Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija byloje pristigo įrodymų, patvirtinančių, kuo pasireiškė pareiškėjams padaryta turtinė žala, todėl reikalavimą priteisti turtinę žalą pripažino nepagrįstu ir jį atmetė.

Tačiau teismas nustatė, kad Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojai pažeidė įstatymo nustatytą

namų griovimo procedūrą bei atliko veiksmus, kurie įstatymo nepriskirtini jos

kompetencijai, pranešė teismo atstovė spaudai.

Kirtimų taboro gyventojų teiginį, kad dėl neteisėtų savivaldybės veiksmų jie patyrė neigiamų išgyvenimų ir tuo jiems buvo padaryta neturtinė žala, kuri turi būti atlyginama, teismas pripažino pagrįstu ir priteisė kiekvienam pareiškėjų po 5 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo.

Už teisės į būsto neliečiamumą pažeidimą iš viso buvo prašoma priteisti 190 tūkst. litų turtinės ir 5,5 milijonų litų neturtinės žalos. Tačiau teismo sprendimu romai gaus tik 100 tūkst.litų.

Atsakovu šioje byloje yra patraukta Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Trečiuoju suinteresuotu asmeniu nurodyta pastatus tabore griovusi bendrovė „Grinda”.

Pareiškėjai sako, kad 2004 metais gruodžio 2-3 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos tarnautojų neteisėtais veiksmais jiems padaryta turtinė ir neturtinė žala.

Nugriovus (demontavus) penkis gyvenamuosius ir vieną negyvenamąjį namą, buvo pažeista pareiškėjų teisė į būstą, į būsto neliečiamumą, neatsižvelgta į tai, kad dėl tokių savavališkų, neteisėtų ir brutalių veiksmų romų šeimos liks be gyvenamosios vietos.

Pažeidus šią teisę, kartu buvo pažeista ir pareiškėjų teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą.

Romų teigimu, Vilniaus miesto savivaldybės administracija neteisminiu būdu išspręsti ginčą ir atlyginti padarytą žalą atsisako, todėl jie prašė teismo priteisti jiems 190 tūkst. litų turtinės ir 5,5 mln. litų neturtinės žalos atlyginimą.

Vilniaus savivaldybė nelegalius negyvenamus taboro statinius pradėjo griauti siekdama, kad narkotikų gamybos ir platinimo centru sostinėje tapęs taboras nebesiplėstų.

Savivaldybės atstovai tada teigė, kad planuoja nugriauti visus nelegalius namus romų tabore, o jo gyventojus iškeldinti kitur. Drauge miesto valdžia žada vykdyti įvairias socialines programas, skirtas padėti iš skurdo išbristi nedarbu besiskundžiantiems romams.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovai teismo prašė atmesti romų skundą

kaip nepagrįstą. Jie paaiškino, kad įrodymų, kurie patvirtintų savivaldybės tarnautojų veiksmų neteisėtumą, nėra.

Be to, romai nepateikė jokių įrodymų, kurie patvirtintų, jog jie buvo įsigiję nuosavybės teisę į pastatus ar žemės sklypą, nepagrindė, kokį kitą konkretų turtą ir teises jie buvo įgiję iki 2004 metų gruodžio 2-3 dienomis.

Nesant įrodytų šių aplinkybių, negalima konstatuoti, jog pareiškėjai turėjo įgiję turtines

teises į pastatus ar kitas meterialines vertybes, patyrė žalą ar kitaip buvo pažeisti jų interesai.

Savivaldybės atstovo nuomone, prašyme teismui nebuvo pateikta ir įrodymų, kad būtent tie asmenys ir jų šeimos yra nukentėję, nepagrindžiama, kurioje konkrečiai vietoje, kokiame name tuo metu jie gyveno.

Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo

dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Neseniai spauda pranešė, kad atėjus šaltesniems orams romai aplink taborą savavališkai ėmė kirsti medžius, esą tam jie samdo už kvaišalus prasiskolinusius narkomanus.

Taboro skola bendrovei „Rytų skirstomieji tinklai” siekia jau 140 tūkstančių litų. Prieš kelerius metus tabore įrengus elektros skaitiklius, iš pradžių iš 84 abonentų mokėjo 64. Šiemet – tik 16. Iš maždaug 450 taboro gyventojų už elektros energiją neskolingi tiktai 9.

Jei įsiskolinimas nemažės, elektros tiekėjai grasino ne tik nukirpti laidus, bet ir išmontuoti skaitiklius, kurių dauguma tabore yra suniokoti.

Žiniasklaidos teigimu, net 85 procentai romų bendruomenės atstovų yra teisti už įvairius nusikaltimus, daugiau nei pusė – už narkotikų gamybą, disponavimą jais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Už sugriautus pastatus Vilniaus taboro romai gaus 100 tūkst. litų"

  1. oioi

    Vilniaus apygardos administracinio teismo teisejus i muila! Jei Vilniuje taip nagrinejamos bylos,tai ko noreti rajonuose.Jei savavaliskai prisistate faneriniu karaputkiu gauna tokius pinigus,tai ir bomzams priklauso,nes juos irgi skriaudzia griaudami ju budas.O gal dabar uzejo cigonu -narkotiku platintoju era? KOKIE JIE ROMAI_ju tikras vardas- Klajokliai cigonai. Baikite keitineti ir grazinti vardus.CIGONAS YRA CIGONAS IR AFRIKOJE.Gana keitineti ir taikytis prie ivairiu atmatu.

  2. eima

    durniu laivas, vyt lauk tuos cigonus ir nieko jiems neduot, neatiduot jiem jokiu pastatu. tegu varo i savo izraeli ir sedi. tada isvere, o kai pasidere geriau tai grizo ir dar pretenzijas kelia. sudauziti visiems galvas reiktu.

  3. pilietė,

    kokias dar jie pretenzijas čia reiškia ir ieškinius teikia?Kiekvienam gerai būtų jei norėtų, sugalvojai, susirentei namelį ir gyveni. Vyt lauk šiuos darmajiedus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.