Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pažadėjus tapti premjeru, jei prezidentu taps jo protežė Dmitrijus Medvedevas, laikraščiai antradienį spėlioja, kokia formuojasi nauja valdžios struktūra.
Laikraščiai klausia, kaip toks stiprus prezidentas po aštuonerių prezidentavimo metų galėjo sutikti užimti tokį tradiciškai „silpną” premjero postą, ir atkreipia dėmesį į riziką, kad šalyje gali susidaryti du valdžios centrai.
„Putino apibrėžtas modelis man neatrodo stabilus … Tai pavojingas eksperimentas”, – populiariausiame Rusijos dienraštyje „Komsomolskaja pravda” rašo politikos apžvalgininkas Aleksandras Cipko.
„Moskovskij komsomolec” rašo, kad pirmą kartą nuo 17-ojo amžiaus, kai vykstant intensyviai kovai dėl valdžios ligotas Ivanas Romanovas ir jo jaunesnysis brolis Petras Romanovas abu buvo paskelbti carais, šalyje vėl gali atsirasti „du carai”.
Abu Romanovai oficialiai drauge valdė nuo 1682 iki 1696 metų, kai Ivanas mirė. Petras vėliau išgarsėjo kaip caras Petras Didysis, vykdęs reformas ir įkūręs Sankt Peterburgo miestą.
„Putinas ir Medvedevas kažką slepia. Vladimiras Vladimirovičius ir Dmitrijus Anatoljevičius visai gali žinoti, kaip dirbs šiuose postuose. Bet visiems kitiems tai – itin saugoma paslaptis”, – komentuoja „Moskovskij komsomolec”.
„Izvestija” taip pat reiškia susirūpinimą dėl naujojo plano ir rašo, kad tai supainios rusus, „nes žmonės pripratę galvoti, kad Putinas atsakingas už visa, kas gera, o vyriausybė – už visa, kas bloga”.
„Rusija, kur visa galia sutelkta prezidento rankose, niekada neturėjo tokio stipraus premjero”, nes premjerai čia yra „kaip aukšto rango klerkai, o vyriausybės balsas visada būna silpnesnis nei Kremliaus”, rašo šis dienraštis.
„Gazeta” su šia pozicija sutinka ir rašo, kad „vienas pagrindinių klausimų yra toks: kas bus laikomas atsakingu už infliaciją ir ekonomines nesėkmes”, jei V.Putinas pats įsitrauks į kasdienį vyriausybės darbą.
Tačiau kiti laikraščiai spėja, kad būsima valdžios struktūra galėtų būti ne tokia paini kaip atrodo, o apie ekonomiką rašantis dienraštis „Vedomosti” pažymi, kad Rusijos verslininkai „nebijo” V.Putino ir D.Medvedevo valdžios dueto.
„Putinas kaip premjeras su besąlygiška parlamento daugumos parama liks pagrindinė Rusijos politikos figūra, … aplink kurią sukasi valstybės aparatas”, – vieno verslininko žodžius cituoja „Vedomosti”.
Politikos ekspertas Leonidas Radzichovskis, rašantis vyriausybės laikraštyje „Rossijskaja gazeta”, sakė, jog bet kokiu atveju Putinas turi išlikti įtakingas, kad būtų užtikrintas stabilumas.
„Neįmanoma tiesiog išimti Putino iš valdžios sistemos – jei jis tiesiog pasitrauks, ji paprasčiausiai pasidarys nestabili”, – pažymėjo L.Radzichovskis.
„Komsomolskaja pravda” politikos apžvalgininkas Vitalijus Tretjakovas mano, kad didžiausią painiavą tai reikš pareigūnams, o ne paprastiems rusams.
„Du valdžios centrai gali pridaryti problemų ne žmonėms, bet vien biurokratijai, kuri susipainios dėl to, kam turi atsiskaityti”, – sakė jis.