Už JAV vizas mokėsime brangiau

Kitąmet keliautojai išleis daugiau pinigų. Konsulinį mokestį didina ne tik JAV, bet ir ES šalys, tarp jų ir Lietuva.

Nuo 2008 metų sausio 1 dienos Jungtinės Amerikos Valstijos didina konsulinį mokestį už neimigracinių vizų išdavimą. Pasak JAV valstybės departamento Spaudos tarnybos pranešimo, konsulinis mokestis bus padidintas nuo 100 iki 131 JAV dolerio.

Valstybės departamento teigimu, didinti mokestį nuspręsta siekiant kompensuoti padidėjusias saugumo tarnybų išlaidas, susijusias su vizų išdavimo paraiškų apdorojimu, kartu išlaidas, susijusias su biometrinių duomenų rinkimu. Dėl panašių priežasčių vizas brangina ir Europos Sąjungos valstybės.

Mokestį numato įstatymas

Kaip vakar LŽ paaiškino JAV ambasados Lietuvoje Viešųjų ryšių skyriaus vadovas Ilya Levinas, pagal įstatymą JAV valstybės departamentas privalo imti mokestį už visas neimigracinių vizų išdavimo proceso išlaidas. Todėl ir yra nustatomas atitinkamas vizos mokestis. 2004-aisiais atlikus tyrimą buvo nustatyta, kad dėl naujų su saugumu susijusių reikalavimų, informacinių technologijų naudojimo ir infliacijos anksčiau taikytas 100 JAV dolerių mokestis nebeatitiko neimigracinės vizos gamybos proceso išlaidų. „Visą šį laikotarpį JAV valstybės departamentas susidariusį skirtumą apmokėdavo savo lėšomis. Išduodant vizą dabar iš kiekvieno besikreipiančiojo privalome paimti 10 elektroninių pirštų atspaudų. Dėl FTB (Federalinis tyrimų biuras -red.) įkainių, skirtų šiems atspaudams peržiūrėti, būtume nebegalėję to daryti”, – sakė I.Levinas.

Pasak jo, po 2001 metų rugsėjo 11-osios įvykių vizos mokestis buvo padidintas 2002-aisiais, dabar didinamas antrą kartą.

Beje, visi asmenys, kurie paraišką išduoti vizą pateikė šiemet, tačiau jų pokalbis su konsulu įvyks kitais metais, privalės mokėti jau didesnį konsulinį mokestį.

Užsienio reikalų ministerijos (URM) Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Gaižauskaitė vakar LŽ sakė, kad nuo ateinančių metų pradžios konsulinį mokestį didina ne tik JAV, bet ir ES šalys, tarp jų ir Lietuva. „Tai susiję su vizų gamybos sąnaudų padidėjimu bei biometrinių duomenų panaudojimu”, – aiškino V.Gaižauskaitė. Mokestis didės nuo 35 iki 60 eurų.

Lankėsi Vašingtone

Šią savaitę Vašingtone JAV vizų panaikinimo Lietuvos piliečiams klausimus su JAV valstybės, Krašto saugumo departamentų atstovais aptarė URM sekretorius Oskaras Jusys ir Vidaus reikalų ministerijos sekretorius Anatolijus Rimkevičius.

Pasak URM pranešimo, JAV administracija patvirtino, kad Lietuvos laimėjimai užtikrinant valstybės sienos ir asmenų migracijos kontrolę, taip pat Lietuvos asmens dokumentų išdavimo tvarka tenkina JAV galiojančius reikalavimus vizų režimui panaikinti.

Per susitikimą su Krašto saugumo departamento sekretoriaus pavaduotoju Paulu Rosenzweigu Lietuvos pareigūnai aptarė JAV vizų atsisakymo programos saugumo reikalavimus, Lietuvos pasų tipus, diegiamas ir jau įdiegtas priemones jų saugumui užtikrinti. Kartu buvo pristatyta ir Lietuvos narystė Šengeno erdvėje.

URM sekretorius O.Jusys, per susitikimą kalbėdamas apie Lietuvos pažangą siekiant prisidėti prie JAV vizų atsisakymo programos, pabrėžė, kad mūsų šalies piliečių paraiškų JAV vizai gauti atmetimo procentas pastaruoju metu gerokai sumažėjo. „Lietuva deda visas pastangas, kad mūsų šalis kuo greičiau atitiktų visus JAV vizų atsisakymo programos keliamus reikalavimus”, – tikino O.Jusys.

Rengia memorandumą

JAV krašto saugumo departamentas rengia Lietuvos ir JAV tarpusavio supratimo memorandumą, kurį 2008 metų pradžioje planuoja pristatyti Lietuvai. Memorandume bus apibrėžtos JAV vizų atsisakymo programai įgyvendinti reikalingos nuostatos.

Kad būtų suderinti visi techniniai JAV vizų atsisakymo programos reikalavimai, 2008 metais į Vilnių konsultacijų turėtų atvykti JAV krašto saugumo departamento pareigūnų delegacija.

Lietuva vizų režimą JAV piliečiams vienašališkai panaikino 1994 metais.

Bevizio režimo perspektyvas mūsų šaliai iki šiol stabdė tai, kad nemažai jos piliečių, gavusių turistines vizas, pasilikdavo JAV nelegaliai dirbti. Lietuvai tapus ES nare ir atsivėrus legalioms Vakarų Europos darbo rinkoms JAV tapo kur kas mažiau patraukli įsidarbinti ar emigruoti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.