Vieta, kur suklestėjo „The Beatles”

„Cavern Club” pulsuoja laisva atmosfera ir traukia minias turistų

„Tai žymiausias mūsų baras! Jie ten pradėjo groti! Ten užsukti privaloma!” – Liverpulio gatvėse kalbėjo vietos gyventojai ir atsitiktinai sutikti keli lietuviai.

Kas tai? Ore tvyro klausimas. Po to šypsena ir skubus atsakymas – ten pradėjo groti legendinė grupė „The Beatles”.

49 auksinės plokštelės

Rojaus gatvė, pasukame kairėn – Lordų gatve, padarome nedidelę apylanką, po to – dešinėn, Šiaurine Džono gatve. Pagaliau – Metju gatvė. Siaura. Grįsta šiuolaikiškomis plytelėmis. Čia, nors du automobiliai vargu ar tilptų, mašinos nevažinėja. Tik praeiviai, kurių didžiąją dalį sudaro turistai.

Vienas baras, antras, trečias. Šmėkšteli Džono Lenono vardo baras. Jogos studija. „Beatles” parduotuvė. Nuleistos grotos. Hm, keista, bet ji uždaryta. Pagaliau – garsusis „Cavern Club”. Prieš – „Cavern pub”. Greta – Liverpulio įžymybių siena. Suoliukas ir 49 auksinės kompaktinės plokštelės. Šiame bare ir lankėsi, ir grojo, ir dainavo daugybė įžymybių. „Rolling Stones”, Džonas Lenonas, „Queen”, Styvas Vonderis, Čakas Beris, Erikas Klaptonas, Džo Kokeris, „Who”, Eltonas Džonas, Rodas Stiuartas, Džimis Hendriksas…

Šis sąrašas gali būti dar ilgesnis. Ir, žinoma, jo pradžioje dominuoja visame pasaulyje milžiniško pasisekimo sulaukusi Liverpulio grupė – „The Beatles”.

Šiek tiek istorijos

Dešimtys laiptelių į rūsį. Neišvaizdus, tipiškas britų baras. Nespindintis tvarka. Kuklūs mediniai baldai, plytinės sienos. Baras. Nedidelė scena. Būgnai, gitaros. Ant sienų – istorinių akimirkų liudytojai. Bilietai, kvietimai, fotografijos, plokštelės, kurios kažkada buvo beveik bevertės, bet išgarsėjus „The Beatles”, tapo neįkainojamos.

Ringo Staras su draugais, garsusis ketvertas, Polas Makartnis, Džonas Lenonas… Daugybė nespalvotų nuotraukų. Instrumentai, prie kurių jiems teko liestis. Ir net sąsiuviniai ar popieriaus skiautės, ant kurių kažkokį niekutį, bekvailiodamas ar svajodamas nupiešė Ringo Staras, Polas Makartnis, Džonas Harisonas ar Džonas Lenonas.

1957 metų sausio 16 dieną pravėręs duris klubas tapo džiazo ir roko gerbėjų buveine. Pirmasis su grupe „Quarrymen Skiffles Groups” koncertavo Džonas Lenonas, vėliau su Edžiu Kleitonu jau su „Skiffle Group” grojo Ringo Staras, po to Polas Makartnis ir galiausia, jau su „The Beatles” – Džonas Harisonas.

Nuo 1961 iki 1963 metų „The Beatles” čia atliko daugiau nei 300 koncertų. Klubas buvo uždarytas, tačiau 1966 metais jo atidaryme dalyvavo net Britanijos premjeras Haroldas Vilsonas. Beje, tik nuo 1967 metų čia buvo leista pardavinėti alkoholį.

„Čia nuostabi ir laisva atmosfera!” – tikino liverpuliečiai ir lietuviai.

Maiklas ir vyrai

Pirmadienio vakarą žmonių dar buvo susirinkę nedaug, tačiau sėdimų vietų nebuvo. Pirmasis atėjęs groti liverpuliečių penketas atrodė labai kukliai. Aptriušę džinsiukai, kuklūs marškinėliai. Paprasti vyrukai. Tiesa, vienas – jau pražilęs. Tačiau kai žilagalvis uždainavo…

„Džimis neblogas”, – kažkas komentavo. Penketas atliko žinomas dainas. Po kiekvienos vyrai nesivaržydami gurkšteldavo alaus. Bokalai, kurie greitai tuštėjo, stovėjo čia pat. Baro viduje buvo tvanku. Po pertraukos vyrai grįžo groti.

Bare daugėjo žmonių. Kažkoks kinas siūlė pirkti šviečiančius žaisliukus, baltais marškinėliais vilkintis žilagalvis vyras bandė įkaitinti atmosferą. Kvietė šokti merginas, po to – visus iš eilės. Vyrai šypsojosi, tačiau keli sutiko pašokti. Net ir lėtą šokį. Maiklas patenkintas sutrikusia savo šokių partnerio išraiška meiliai vartė akis, sukosi ratu, į taktą judėjo ant jo marškinių besipuikuojantis auksinis pakabukas.

Lietuviai provokacijai nepasidavė

„Jis čia lankosi kiekvieną pirmadienį, – komentavo nuo gretimo stalo. – Ne, ne, jis ne gėjus. Nors vyrų irgi neatsisako”.

Pasisukome. Greta mūsų stalo jau solidaus amžiaus vietinių vyrukų kompanija gurkšnojo „Miller” alų. Vienas susigūžęs ir kuprotas seniokas sportine striuke nė nekrustelėjo. Ir taip bene dvidešimt minučių. Sujudėdavo tik gurkštelėdamas alaus. O tuo metu Maiklas perėjo į ataką, nes po kelis kartus iššokdino visus norinčius ir nenorinčius. Deja, keli jo bandymai kviesti pašokti lietuvių vyrus buvo nesėkmingi. Dar griežtesnio „ne” jis sulaukė į savo nešvankų gestą. Nuliūdęs Maiklas vėl šokdino azijietį, po to indusą ir nenoromis su juo sutikusią šokti neišvaizdžią brunetę.

Kvazimodas lakštingalos balsu

Nejučiomis baras prisipildė žmonių. Koridoriumi, taip pat nukabinėtu relikvijomis, zujo storulės liverpulietės apnuogintais pilvais ir su „Coca Cola” taurėmis bei airiško alaus bokalais rankose, seniokai neatitraukė akių nuo žavių lietuvių moterų, ant tualeto durų buvo reklamuojamos tradicinės, kas mėnesį vykstančios „The Beatles” savaitės. Tualete – dar viena reklama: „Vienas prezervatyvas – tik 1 svaras, už 2 svarus gausi net tris prezervatyvus!”

Penketas atsisveikino, išjungė sintezatorių „Yamaha”. O tuo metu sujudėjo kuprius. Baisus it Kvazimodas. Staigiai pakilo nuo stalo. Sudrebėjo trečdaliu nugertas „Miller” alaus bokalas. Tomis, išgirdau kupriaus vardą. Sulinkęs ir tylus jis paėmė mikrofoną. Ir…

Įspūdis buvo pritrenkiantis. Tomis uždainavo seną, gerą rokenrolą. Ir dar kaip! „Cavern Club” paskendo plojimuose ir šūksniuose. Tomis švytėjo. Jis negalėjo paslėpti pasitenkinimo. Ir taip jau keliolika metų. Kiekvieną dieną jis lankosi „Cavern Club”. Tyli. Išgeria bokalą alaus ir sudrebina legendinį barą.

Vėliau scenoje dainavo kitas seniokas. Kažką nuostabaus iš „The Beatles” repertuaro…
Darius Sėlenis

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.