Rusijoje jau dalijami politiniai postai

Nors prezidento rinkimai Rusijoje vyks tik kitais metais, paskelbus Dmitrijų Medvedevą dabartinio prezidento Vladimiro Putino įpėdiniu, jie niekam neberūpi. Rusijos žiniasklaida svarsto tik du klausimus: kuo užsiims V.Putinas ir kas priklausys D.Medvedevo komandai.

D.Medvedevo padėka.
Ilgą laiką visi svarstė, kurį bendražygį V.Putinas pasirinks įpėdiniu: D.Medvedevą ar buvusį gynybos ministrą ir dabartinį vicepremjerą Sergejų Ivanovą. Kai buvo pasirinktas D.Medvedevas, ekspertai vienbalsiai nusprendė, kad S.Ivanovui, be abejonės, bus atiduotas premjero postas.

Juk reikia ir jam kažkaip atsidėkoti už lojalumą. Be to, S.Ivanovas nebus toks marionetinis premjeras kaip Michailas Fradkovas ar Viktoras Zubkovas. Būsima S.Ivanovo pozicija labiau vertinama kaip viceprezidento postas, nors tokio Rusijoje oficialiai nėra. Pagaliau koks skirtumas, jei valdyti ir toliau ketina V.Putinas?

Tiesa, D.Medvedevas premjero postą nuolankiai pasiūlė savo geradariui – V.Putinui. Gal pastarasis iš tiesų ims ir sutiks? Nors kol kas atrodo, kad tai daugiau formali padėka. O ir kam V.Putinui tokios sunkios pareigos? Jis gali rinktis bet kurį jam patinkantį postą. Rusiškos logikos mes, aišku, niekada nesuprasime.

„Silovikai” pralaimi?

Kaip žinoma, D.Medvedevas laikomas Peterburgo „juristų” klano atstovu. Ši valdžios grupuotė yra artimesnė „liberalų” klanui (ilgametis ekonominės plėtros ministras Germanas Grefas, vicepremjeras Anatolijus Kudrinas ir kt.). Faktas, kad jis pasirinktas įpėdiniu, sukėlė kalbas apie „silovikų” klano silpimą. Juk įpėdiniu netapo vienas šio klano lyderių S.Ivanovas.

Tačiau daugiausiai triukšmo sukėlė žinia, kad būsimoje prezidento administracijoje ir vyriausybėje nebus kito įtakingo „siloviko” Igorio Sečino, kuris ilgą laiką dirbo V.Putino administracijoje ir buvo laikomas vienu įtakingiausių jos valdininkų. I.Sečinas jau kurį laiką eina aukštas pareigas naftos kompanijoje „Rosneft”. Dabar jam prognozuojamas didelės valstybinės korporacijos (galbūt naujai sukurtos) vadovo postas. Pasak gandų, I.Sečinas jau susikrovė daugiau nei 3 mlrd. JAV dolerių (apie 7 mlrd. litų). Jei prognozės pasitvirtins, jo „santaupos”, o taip pat ir finansinės „silovikų” klano galimybės gerokai padidės. Žinant, kad S.Ivanovas faktiškai taps antru žmogumi po prezidento, vargu ar galima daryti išvadą, kad „silovikų” klanas nusilpo.

Naudingasis V.Surkovas
Tarp kandidatų į D.Medvedevo administracijos pirmininko postą dažniausiai minimas Vladislavas Surkovas, kuris šiuo metu yra V.Putino administracijos pirmininko pavaduotojas. Šis jaunas ir energingas valdininkas laikomas vienu geriausių Rusijos politinių technologijų specialistu ir vienu naudingiausių dabartinio prezidento komandos narių. V.Putinas jam gali jaustis skolingas už daugybę vidaus politikos projektų, taip pat ir už odiozinių jaunimo organizacijų kūrimą. Manoma, kad tai V.Surkovas sugalvojo garsųjį „kontroliuojamos demokratijos” terminą. Jo galimybes stiprina ir tai, kad šis valdininkas visada sugebėjo palaikyti gerus santykius su D.Medvedevu.

Manoma, kad D.Medvedevo administracijoje liks ekonomiką kuruojantis Igoris Šuvalovas, ekspertų valdybos viršininkas Arkadijus Dvorkovičius ir spaudos tarnybos vadovė Natalija Timakova. Pastaroji kuravo ir D.Medvedevo „stūmimo” į įpėdinius kampaniją.

Vyriausybėje – ekspertai

Rusijos vyriausybėje D.Medvedevas yra atsakingas už nacionalinių projektų įgyvendinimą. Šie projektai – viena didžiausių Kremliaus programų, o juose dalijami pažadai – viena iš kertinių V.Putino populiarumo priežasčių. Todėl logiška, kad ekspertai ir žiniasklaida mano, kad naujojoje vyriausybėje dominuos tie ministrai, kurie dirbo prie nacionalinių projektų. Vyriausybėje turėtų likti ekonominės plėtros ministrė Elvyra Nabiullina, žemės ūkio ministras Aleksejus Gordejevas, mokslo ir švietimo ministras Andrejus Fursenka ir sveikatos apsaugos ministrė Tatjana Golikova.

Vyriausybėje turėtų likti ir patyręs finansininkas A.Kudrinas bei dar vienas „juristų” atstovas – regionų plėtros ministras Dmitrijus Kozakas. Jam yra pranašaujamas vicepremjero postas.

Jei šie ministrai dominuos vyriausybėje, ją bus galima pavadinti „valdininkų – profesionalų” komanda. Tokie žmonės reikalingi V.Putinui, kad būtų tęsiami nacionaliniai projektai – bene vienintelė šalies socialinės gerovės viltis.

Draugų nepamirš

D.Medvedevas neturėtų pamiršti ir savo draugų bei bendražygių „juristų”. Tai priimta bet kurioje valdiškoje struktūroje. Manoma, kad Dūmoje jo komandai priklauso įstatymų leidimo komiteto vadovas Pavelas Krašennikovas (nuo 2007 metų – Rusijos teisininkų asociacijos pirmininkas). Į aukštesnius valdžios sluoksnius gali būti pakviesti ir D.Medvedevo bendramoksliai – Aukščiausiojo arbitražo teismo pirmininkas Antonas Ivanovas ir „Gazprom” valdybos narys Konstantinas Čiuičenka. Pasak ekspertų, karjeros kylimo perspektyvos taip pat laukia dar bent keletos D.Medvedevo kurso draugų iš Leningrado valstybinio universiteto. Žinant Rusijos valdžios pomėgį siurprizams D.Medvedevo komandą mes pamatysime tik kitais metais. Reikia nepamiršti, kad didžiulę įtaką komandai formuotis turės ir V.Putinas, kuris pusiausvyrai išlaikyti gali į ją įtraukti „silovikų” ir kitų grupuočių atstovų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.