Konfliktas su pakelės „vadybininkais” – kova su vėjo malūnais

Palangos prieigas užgrobę nuomotojai, siūlantys poilsiautojams nakvynę, savo pozicijų neužleido ir šiemet. Nors kurorto valdžia teigia, kad tokie būstų „vadybininkai” gadina miesto įvaizdį ir kelia grėsmę eismo saugumui, pastarieji Palangos pakelėse sugebėjo išstovėti valdžios institucijų neįveikti dar vieną vieną vasarą.

Nuomotojai jau beveik dešimtmetį neužleidžia savo pozicijų prie Palangos. Šiltuoju metų laiku jų kelyje prieš Palangą jų įsitaiso net kelios dešimtys. Prieš keletą metų pakelės siūlytojai priartėjo net prie Klaipėdos – jų galima aptikti vos nusileidus tiltu per Kretingos kelią.

Tiesa, ši problema aktuali ne tik Lietuvos kurorte. Panašią nuomos siūlytojų ataką gali patirti ir po Kroatiją ar kitas šalis keliaujantys turistai.

Kenkia miesto įvaizdžiui

„Be abejo, pakelės siūlytojai – didelė problema dėl kelių aspektų. Su jais susijęs miesto įvaizdžio klausimas. Be to, iškilusi ir eismo saugumo problema – nuomotojai atitraukia dėmesį, vairuotojai staigiai stabdo”, – pasakojo Palangos savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Skritulskas.

Dėl pakelės „vadybininkų” Palangos mero svetainėje yra vykęs ne vienas pasitarimas su policija bei Valstybine mokesčių inspekcija. Teigiama, kad problemą stengiamasi spręsti bendromis jėgomis, tačiau, panašu, šių institucijų veiksmai tampa beviltiška.

„Aš, kaip Saugaus eismo komisijos pirmininkas, prisimenu, jog esame svarstę šią problemą. Prie Palangos pastatėme ženklus, draudžiančius sustoti. Tačiau vairuotojai rizikuoja ir stoja, o policijos ekipažui sunku nuolat ten budėti. Juk vasarą Palangą užplūsta poilsiautojai, ir visame mieste yra sudėtinga eismo sistema”, – sakė M. Skritulskas.

Kartais, pasak valdininko, poilsiautojų verbavimas prasideda netgi Vilniuje, Kaune ar kituose miestuose.

„Palangos ribose pakelės siūlytojų nėra daug. Jie jau persikėlė į Kretingos ir Klaipėdos rajonus. Esu girdėjęs, kad vykstantiems poilsiautojams jau stotyse siūlomos paslaugos. Ten dirbantis žmogus susiskambina su tarpininku Palangoje, o šis pasitinka poilsiautojus”, – pasakojo kurorto Savivaldybės atstovas.

Palangos policijos komisariato Viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas komisaras-inspektorius Algimantas Domarkas taip pat pastebėjo, kad nuomotojai keliasi į uostamiesčio pusę. „Tuoj jie pasieks ir Klaipėdą”, – juokavo jis.

Išvaikyti lengva, bet…

Visuomeninėje organizacijoje „Svetingas šeimininkas” susivienijo žmonės, kurie nuomoja patalpas poilsiautojams. Palangos savivaldybė jiems yra skyrusi patalpas, nupirkusi kompiuterį. Šios organizacijos tikslas buvo kokybiškai teikti paslaugas turistams.

„Tačiau tas mechanizmas neveikia. Patys tos organizacijos nariai stovi pakelėse. Konkurencija didžiulė, todėl žmonės siūlo paslaugas visais įmanomais būdais”, – pastebėjo M. Skritulskas.

„Žmones galima išvaikyti, bet mes turime pasiūlyti ką nors alternatyvaus, – sakė jis. – Reikia suteikti galimybę civilizuotai teikti šias paslaugas.”

Savivaldybės atstovas tikisi, kad jau kitąmet prie Autobusų stoties atsiras naujasis Turizmo ir informacijos centras. Dalį jo patalpų būtų galima skirti kambarių nuomotojams.

Be to, M. Skritulskas užsiminė apie kitą variantą – statyti prie Palangos laikiną vasaros paviljoną ar kioską, kur galėtų susiburti siūlantieji nuomą. Tačiau šį sprendimą stabdo žemės klausimai – prie kurorto žemė yra privati.

Panašiai problemą spręsti – skirti nuomotojams vietą – siūlo ir Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas. Mat, pasak jo, pakelėse įsitaisę nuomotojai kelia grėsmę eismo ir savo saugumui.

„Dažniausiai pakelėje sėdi pensinio amžiaus moteriškės. Jos policininkams teisinasi taip užsidirbančios vaistams. Aš ne kartą joms esu sakęs: „Jūs pačios savęs nesaugote”, tačiau jos tvirtina, kad į važiuojamąją dalį nelenda”, – pasakojo A. Domarkas.

Anot jo, dėl nuomotojų kaltės per šią vasarą yra įvykusios dvi trys nedidelės avarijos.

A. Domarkas sako, kad nėra priemonių, kaip pasielgti su su pakelės nuomotojais. „Tai – kova su vėjo malūnais. Mes kovojame ne su problema, o su pasekmėmis – baudžiame pakelėje sustojusius vairuotojus, mat tai draudžia kelio ženklai”, – sakė policijos atstovas.

„Nelegalų” – nedaug

„Tarp pakelės nuomotojų yra ir legalių verslininkų. Tačiau jie turi teikti paslaugas namie. Didžiausia problema yra ne dėl savininkų, o dėl tarpininkų, vadinamųjų vedlių. Jie suranda klientą ir pristato jį į vietą už tam tikrą užmokestį – dešimt ar daugiau procentų. Būtent vedlių darbas ir yra nelegalus verslas. Juos turėtų prižiūrėti policija ir Mokesčių inspekcija”, – sakė M. Skritulskas.

A. Domarkas pastebėjo, kad daugelis nuomotojų turi verslo liudijimus. „Yra ir nevietinių – atvykusių iš kitų miestų. Per šventes ar poilsio dienas pakelėse nuomotojų liekas vos vienas kitas, vadinasi poilsiautojai naudojasi jų paslaugomis”, – sakė jis.

Pažeidėjų – tik 10

Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Operatyvios kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Elvyra Kašinskienė teigia, kad per reidus pastebėta, jog Palangos pakelėse savo paslaugas siūlantys žmonės dažniausiai turi verslo liudijimus.

Tiesa, šiemet daugiau dėmesio skirta ne jiems, o Palangos mieste įsikūrusioms įmonėms ir kt. Tačiau ir anksčiau, pernai ar užpernai, per reidus pažeidėjų sugauta nedaug – vos dešimtis per sezoną.

Mokesčių inspekcija priekabių pakelės siūlytojams sako turinti mažai. „Inspekcija tik tikrina, ar žmonės turi teisę siūlyti paslaugą, t.y., ar turi verslo liudijimą. O šiaip juos turėtų prižiūrėti policija. Mes anksčiau ir rengdavome reidus būtent su Eismo priežiūros skyriaus pareigūnais”, – sakė E. Kašinskienė.

Rima Čeliauskaitė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.