Netinkamas apšvietimas gniuždo

Apšvietimas džiugina, bet gali ir nuvilti ar net sukelti depresiją. Viskas priklauso nuo to, ar namie teisingai pavyks suprojektuoti apšvietimo sistemas.

Kuriant jaukų ir funkcionalų interjerą labai svarbu tinkamai parinkti ir pritaikyti apšvietimą. Priešingu atveju neteisingai parinktos bei pritaikytos apšvietimo sistemos ne tik iškreips architektūros detales, bet ir sugadins kruopščiai kurtą interjerą.

Geriau patikėti specialistams

Teisingai parinkti ir pritaikyti apšvietimą nėra paprasta. Su tuo sutinka daugelis apšvietimo specialistų. Ne veltui Vakarų Europoje architektai projektuoja objektus, dizaineriai kuria interjerus, o apšvietimo specialistai derina apšvietimą. Lietuvoje šiuos darbus dažniausiai atlieka tas pats asmuo – architektas arba dizaineris.

„Klysta tie, kurie mano, kad užtenka įsigyti brangų šviestuvą, pakabinti jį ant lubų ir mėgautis jaukia aplinka. Nieko panašaus! Netinkamai parinkti arba išdėstyti šviesos šaltiniai užgožia ar net sugadina interjerą”, – įsitikinusi nepriklausoma interjero dizainerė Diana Kairiūkštienė.

Įsigyti šviestuvą gali kiekvienas, tačiau pritaikyti jį konkrečiai patalpai – tai jau specialistų užduotis. Taigi nepatartina patiems bandyti spręsti apšvietimo klausimų. Šią užduotį geriau patikėti profesionalams.

„Užsakovai neretai skundžiasi, jog įsigijo šiuolaikiškus šviestuvus, tačiau niekaip neįstengia namie sukurti jaukios aplinkos. Seniai pastebėta, kad uždaroje patalpoje netinkamai įrengtas apšvietimas neigiamai veikia jose esančių žmonių nuotaikas. Iš patirties žinau, kad blogas apšvietimas ne tik sugadina estetinius sprendimus, bet ir sukuria nejaukią aplinką. Siekiant to išvengti geriau apšvietimo projektavimo klausimus patikėti patyrusiems šios srities specialistams”, – aiškino dizainerė D.Kairiūkštienė.

Dvi funkcijos

Bet kuri apšvietimo sistema atlieka dvi funkcijas – bendrąją ir akcentinę. Pasak specialistų, tik tinkamai suderinus šių dviejų funkcijų proporcijas galima tikėtis gero rezultato. Svarbiausia reikia nepamiršti, kad skirtingos paskirties patalpose apšvietimo sistemos funkcijų santykis skiriasi.

Visuomeninės paskirties patalpose ir darbo vietose pagrindinis ir bene svarbiausias apšvietimo kriterijus yra funkcionalumas, o gyvenamosiose patalpose – šviestuvo dekoras bei interjero harmonija. Juk namie šviestuvas naudojamas dažnai, todėl nori ar nenori jis yra interjero dalis. Nereikėtų to pamiršti”, – patarė dizainerė.

Kaitrinių lempų saulėlydis

Šviesos teikiamas jaukumas priklauso ir nuo to, kokios lempos yra naudojamos. Specialistai įsitikinę, kad nuo pasirinktos lemputės taip pat gali priklausyti interjero sėkmė. Galima įsigyti brangų šviestuvą, profesionaliai suderinti apšvietimo sistemas, tačiau naudojant netinkamas lemputes galima viską labai greitai sugadinti.

Senesnės kartos šviestuvuose, nežiūrint į jų paskirtį bei dizainą, buvo naudojamos tik kaitrinės lempos. Šiandien šių lempų era jau praėjo. Dabar jos naudojamos tik klasikinio stiliaus toršeruose, bra ir sietynuose.

„Švelniai gelsvas kaitrinių lempų spektras, primenantis žvakės liepsną, yra nepakeičiamas kuriant jaukią namų aplinką. Deja, tokių lempų pranašumai tuo ir baigiasi. Gelsvo atspalvio šviesą galima pritaikyti klasikiniam interjerui, tačiau jokiu būdu ji netinka moderniam stiliui, biurui apšviesti, darbo vietai”, – dėstė vieno šviestuvų salono konsultantė Erika Giedraitytė.

Kaip išvengti monotonijos?

Kuriant jaukią būsto aplinką dizaineriai pataria naudoti akcentinį apšvietimą ir kuo daugiau šviesos šaltinių. Šiuo atveju šviestuvuose sumontuotos lempos gali būti nedidelio galingumo, tačiau jų turi būti ne viena ir ne dvi. Apšvietimo sprendimai priklauso nuo patalpos interjero stiliaus, todėl derinant apšvietimo sistemas reikėtų į tai atsižvelgti.

D.Kairiūkštienė sako, jog šiuo metu madinga, kai patalpoje iš skirtingų taškų sklinda skirtingi šviesos srautai, tačiau pačių šviestuvų nematyti – jie būna paslėpti. „Keletas šviesos šaltinių, įrengtų skirtingose kambario vietose – tai jau žingsnis jaukios aplinkos link. Žinoma, šis žingsnis turi būti gerai apgalvotas”, – pasakojo dizainerė.

Pora vienodų lempų patalpoje sukuria monotonijos įspūdį. Be to, identiška šviesos rūšis gali varginti ar net gniuždyti. Jeigu kambaryje yra medinių arba odinių baldų, patalpoje turėtų vyrauti šilta spalva. Šalto atspalvio šviesa paryškina metalinių daiktų žvilgesį. Audinių faktūras specialistai pataria išryškinti stipriais šviesos šešėlių kontrastais, o interjere, kuriame dominuoja tamsaus medžio baldai, šviesos šaltinius pirmiausia reikia nukreipti į baldus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Interjeras su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.