Venesuelos prezidentas grasina sustabdyti naftos tiekimą JAV

Penktadienį Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas (Ugo Čavesas) pagrasino nutraukti naftos tiekimą Jungtinėms Valstijoms. Tokiais ir panašiais ugningais pasisakymais jis siekė įkvėpti savo kairiuosius šalininkus palaikyti savaitgalį rengiamą referendumą dėl prezidento galių išplėtimo.
Buvusio kareivio sekmadienį laukia įtemptas referendumas dėl konstitucinių reformų, kurios jam suteiktų galimybę neribotą laiką likti poste, jei kiekvienos kadencijos pabaigoje jis laimėtų naujus rinkimus.

H.Chavezas pastarosiomis dienomis savo šalininkus bandė įkvėpti ugningais pasisakymais prieš oponentus tiek Venesueloje, tiek užsienyje, o penktadienį surengtame didžiuliame mitinge įspėjo, jog keršys, jeigu JAV mėgins įsikišti į referendumą.

„Jungtinėms Valstijoms neteks nė lašo naftos, – šimtams tūkstančių džiūgaujančių šalininkų Karakaso centre griausmingai kalbėjo H.Chavezas. – O jei jie norės ateiti ir pasiimti mūsų naftą, prasidės šimto metų karas su Venesuela“.

Dauguma nuomonių apklausų rodo, jog sekmadienį rengiamo referendumo šalininkų ir priešininkų yra beveik po lygiai.

H.Chavezo parama socialinėms programoms Venesueloje išpopuliarino jį tarp daugumos skurstančių Venesuelos gyventojų, tačiau kritikai kaltina prezidentą siekiant diktatoriaus galių, o daugelis nuosaikių pažiūrų šalininkų yra susirūpinę, jog pataisos suteiks jam pernelyg daug valdžios.

Referendumą Venesuelos prezidentas laiko plebiscitu dėl savo valdymo. „Visi, kurie balsuos „už“, balsuos už Chavezą, o kurie „prieš“, balsuos už Jungtinių Valstijų prezidentą George’ą W.Bushą (Džordžą Bušą)“, – teigė jis.

H.Chavezas penktadienį taip pat pagrasino nutraukti ryšius su Ispanija ir nacionalizuoti Ispanijos verslą Venesueloje, jei karalius Juanas Carlosas (Chuanas Karlosas) neatsiprašys už neseniai vykusiame viršūnių susitikime Čilėje paliepimą jam „užsičiaupti“.

NAUJOSIOS GALIOS

Konstitucijos pataisos leistų H.Chavezui dalyvauti rinkimuose neribotą laiką ir tiesiogiai kontroliuoti užsienio valiutos rezervus, kuriuos augina pajamos iš naftos pardavimų.

Taip pat būtų sumažinta oficiali Venesuelos darbo dieną iki šešių valandų, išplėstos gatvės prekeivių ir kitų neoficialių darbuotojų socialinio saugumo garantijos, o vyriausybė galėtų kontroliuoti žiniasklaidą esant politinei „nepaprastajai padėčiai“.

Tai pirmasis balsavimas, kuriame H.Chavezas nėra užsitikrinęs pergalės.

Dauguma venesueliečių baiminasi, jog prezidentas arba jo oponentai gali nepripažinti referendumo rezultatų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.